Hlavní navigace

Chceme se připravit na kolaps velké banky, říká člen Bundesbanky

Sdílet

Arsen Lazarevič 2. 11. 2012

Člen německé Bundesbanky Andreas Domret by rád podle německého listu Die Welt připravil plán pro situaci kolapsu velké systémové banky. Zatím nemáme reálně řešení pro banky, které jsou příliš velké na to, aby vlády mohly jen tak dovolit jejich kolaps, řekl Domret.

Plán, na kterém pracuje, by měl údajně zaručit, že i velká banka bude moci vyhlásit bankrot a neohrozit celý bankovní systém s tím, že by také měli být ušetřeni daňoví poplatníci. Není však jasné, kdo to zaplatí. Je potřeba mít věrohodný mechanismus, který zajistí odchod z trhu (bez negativních dopadů. Dosáhnout tohoto cíle je ale ohromně komplexní záležitostí, dodal Domret

U nás v případě krachu banky funguje Fond pojištění vkladů (FPV). To však může vytvářet určitý morální hazard, protože v případě krachu velké banky nebude mít FPV dostatečně peněz k vyplácení, zatímco u kampeliček, vzhledem jejich velikosti, ano. Přitom kampeličky provádějí často riskantnější finanční operace a nabízejí vkladatelům vyšší úroky. Čtěte více: Jsou úspory na spořicích účtech v ohrožení?

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).