Hlavní navigace

Český rozhlas připomene neplatičům povinnost poplatku

Sdílet

Jiří Velinský 21. 10. 2008

Český rozhlas v tomto týdnu osloví více než 300 000 fyzických osob v souvislosti s placením rozhlasového poplatku. Jak sdělila v úterý agentuře Mediafax Eva Vencefrová, mluvčí Českého rozhlasu, dopisy budou rozeslány všem, kteří platí za televizi, ale dosud nejsou evidováni jako plátci rozhlasu.

Dopis obsahuje základní informace o zákonné povinnosti platit poplatek 45 Kč měsíčně za držení rozhlasového přijímače v domácnosti a obsahuje také zjednodušenou možnost přihlásit se k placení poplatku přes SIPO pouhým zasláním SMS zprávy.

Příjemci dopisu jsou poplatníci televizního poplatku, kteří nejsou evidováni jako poplatníci rozhlasového poplatku. Data o oslovených osobách byla získána a zpracována v souladu se zákonem o rozhlasových a televizních poplatcích, řekl Ondřej Beran, vedoucí Útvaru rozhlasových poplatků Českého rozhlasu.

Domácnosti a samostatně žijící jednotlivci mají povinnost platit rozhlasový poplatek za jediný rozhlasový přijímač, který vlastní nebo déle než jeden měsíc užívají. Za rozhlasové přijímače jsou pro účely zákona o rozhlasových a televizních poplatcích považovány zařízení technicky způsobilá k příjmu rozhlasového vysílání, zejména pak radiomagnetofony, autorádia, mobilní telefony s rádiem, radiobudíky, počítače vybavené FM nebo DVB-T kartou. Při vlastnictví či držení více přijímačů v domácnosti je povinnost hradit pouze poplatek za jediné rádio.

Zdroj: MediaFax

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 22. 10. 2008 9:51

  anonymní
  Někdo nemá rádio, já třeba Český rozhlas vůbec neposlouchám, nevím, na jakých frekvencích jej naladit. Mám v paměti oblíbené stanice a jiné v étéru nelovím Stejné je to i s televizí. Někdo sice TV přijímač má, ale sleduje jen komerční stanice. V tomto ohledu je zákon nekvalitně udělán - že by solidární princip na způsob zdravotnictví? Ať se tedy veřejnoprávní kanály zakódují a ten, kdo zaplatí, je může sledovat.
  Jinak "platit všichni" je stejně absurdní, jako kdyby každé vozidlo muselo mít dálniční známku, i když dálnici nepoužívá, nebo dokonce aby každý chodec musel mít dálniční známku. Chápu, že by to přineslo finance na rozvoj zanedbané dopravní infrastruktury, ale s jakýmikoliv poplatky jen odsaď podsaď ...
 • 30. 10. 2008 23:27

  Alice (neregistrovaný)
  Jsem téhož názoru.Vy alespoň posloucháte některé vybrané stanice. Já mám jen mobil, který má integrované rádio,což mají dnes skoro všechny, co nejsou úplné šunty. Rádio v mobilu jsem nikdy neposlouchala a poslouchat nebudu. Rádio je v době televizí a internetů přežitek a zvlášť taková stanice jako Český rozhlas. Dále užívám firemní PC. Měli by všechny firmy automaticky platit za poslech rádia přes PC pro své zaměstnance? Snad aby si v práci dáchli a nepředřeli se? Proč se firmy jako Český rozhlas a Česká televize nechovají komerčně a nesnaží si na sebe vydělat jako všichni ostatní? Ono je asi lepší brát peníze od lidí, co to vůbec nechtějí, ale to je zlodějna. Klidně zrušte Rozhlas i celou slavnou Českou televizi, já si toho ani nevšimnu.Vůbec na ni nekoukám, protože je nudná stejně jako byla za komunistů.
 • 22. 10. 2008 21:38

  Pepa (neregistrovaný)
  Navrhuji zavést nový zákon, který by vycházel ze stejné absurdity jako placení rozhlasových a televizních poplatků. Každý muž si podle něj povinně odsedí pět let za znásilnění. Ne proto, že by ho někdy spáchal, ale proto, že na něj má přístroj
 • 2. 5. 2011 14:10

  mates (neregistrovaný) ---.gov.cz

  dobrý mám takový problém,prosím o pomoc nevím kam se mám obrátit?a ten problém je že sem měl minulí rok měl menší finanční krizi a nezaplatil sem 4 krát poplatek,ale v nasledujících měsících sem již normálně platil a platim pořád.ale již po několikáté to co sem již několikrát zaplatil tak kam se mám obrátit napište mi prosím na kaisse@seznam.cz děkuji

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).