Hlavní navigace

Česko chce pomoci vstupu Bosny a Herzegoviny do EU

Sdílet

Jiří Velinský 21. 10. 2008

Česká republika se bude zasazovat o vstup Bosny a Herzegoviny do Evropské unie a Severoatlantické aliance. Po úterním podpisu memoranda o porozumění a vzájemné spolupráci mezi ČR a Bosnou a Hercegovinou to uvedl český ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg (za SZ).

Schwarzenberg na úterní tiskové konferenci konané po podpisu referenda řekl, že Česká republika má velký zájem na ekonomickém růstu Bosny a Hercegoviny. Podle jeho slov chce Česká republika zemi pomoci v rozvoji tak, aby Bosna a Hercegovina mohla zahájit přístupové rozhovory do NATO, EU a dalších euroatlantických struktur co nejdříve. Můj bosenský kolega má bohužel složitou pozici, protože působí v zemi, která je poničena válkami a nepokoji. Ale přesto věřím, že se nám povede dovést tuto zemi co nejdřív do EU a NATO, řekl český ministr.

Otázka integrace do euroatlantických struktur byla hlavním tématem úterní diskuse mezi Schwarzenbergem a ministrem zahraničí Bosny a Hercegoviny Svenem Alkalajem. Prodiskutovali jsme rozvoj Bosny a Hercegoviny potřebný pro zahájení přístupových rozhovorů, uvedl bosenský ministr Alkalaj. Zároveň přislíbil, že bude podporovat přítomnost českých firem v Bosně. Byla to velice úspěšná diskuse, z které vyplývá mnoho pozitivních věcí pro oba státy, dodal Alkalaj.

Jak konkrétně Česko během svého předsednictví EU pomůže, zatím není detailně projednané. Máme už připravené tři body, které chceme pro Bosnu a Hercegovinu udělat. Zaprvé jim předáme zkušenosti a pomůžeme jim vyškolit diplomaty. Zadruhé, jedna z priorit českého předsednictví v unii je otázka západního Balkánu. A zatřetí chceme apelovat na ostatní státy Evropy, aby zrušily vízovou povinnost, což by bylo prospěšné pro obě strany, řekl Schwarzenberg.

Ačkoli podle ministra Alkalaje je euroatlantická integrace jednoznačnou prioritou Bosny a Hercegoviny, jeho země se v dohledné době nechystá uznat samostatné Kosovo. Předsednictvo Bosny a Hercegoviny o tom nerozhodlo, ani se o tom nechystá v dohledné době jednat, uvedl Alkalaj ještě před setkáním s ministrem Schwarzenbergem.

Jakákoli otázka, která by mohla ohrozit stabilitu Bosny a Hercegoviny a její směřování do Evropské unie a Severoatlantické aliance, v této chvíli nepřichází v úvahu, dodal šéf bosenské diplomacie.

Zdroj: MediaFax

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).