Hlavní navigace

Poslanci rozhodnou, zda bude mít každý občan povinnou adresu

Sdílet

Jiří Velinský 21. 10. 2008

Komplexní novelu občanského soudního řádu, která by mimo jiné zavedla všem občanům povinnou adresu, posoudí na říjnové schůzi sněmovny poslanci. Norma by měla mimo jiné zjednodušit práci soudců.

Podle návrhu ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) by měl každý občan povinně svou doručovací adresu, na kterou by dostával soudní obsílky. Pokud by nebyl na tomto místě zastižen, uložila by se zásilka na deset dnů na poště. V případě, že by si ji adresát nevyzvedl ani během této doby, bude mu vhozena do poštovní schránky. Tím by se považovala za doručenou.

Na požádání by mohla být za povinnou adresu považovaná i elektronická e-mailová schránka. Podmínkou elektronické komunikace se soudy je certifikace této služby.

Podstatným ulehčením pro soudy by mělo být zrušení povinné písemné protokolace u civilních sporů. Přepis z magnetofonové pásky do písemné formy by musely zajistit pouze v případech, kdy o to některý z účastníků sporu výslovně požádá nebo pokud spor postupuje k vyšší instanci. Zestručnit by se pak mělo odůvodnění rozsudků, a to jak v ústní formě při vynášení, tak v písemné.

Posledním bodem novely je úprava práce notářů. V současnosti každý jejich úkon kontroluje soud. Pokud bude nový zákon schválen, zasahovaly by soudy pouze v případě, že si na práci notáře bude někdo u soudu stěžovat.

Zdroj: MediaFax

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).