Hlavní navigace

Průmyslu chybí zaměstnanci. Velkou šanci na místo mají i lidé bez kvalifikace

Sdílet

Gabriela Hájková 29. 5. 2015

Česká ekonomika se začíná vzmáhat, což potvrzuje i růst počtu poptávaných míst v průmyslu. Podle statistik pracovního portálu Profesia.cz byl v prvním kvartálu největší zájem o zaměstnance v oblasti strojírenství (2111 pozic), výroby (2066 pozic) a elektrotechniky a energetiky (1476). Výrobní firmy nyní chtějí nejvíce obsazovat dělníky (533) a operátory strojů a zařízení (423).

Meziročně také výrazně stoupl zájem o pracovníky do dřevozpracujícího (meziročně nárůst o 214 %) a textilního průmyslu (+ 208 %), u výrobního sektoru vzrostl zájem o 161 %.

Portál také zaznamenal velice výraznou poptávku po zaměstnancích na pomocné práce (+ 374 %). Z dat vyplývá, že se výrazně zvýšila šance na získání zaměstnání pro lidi bez kvalifikace.

Tabulka: Přehled pracovních nabídek v průmyslu podle oborů za 1. čtvrtletí


Autor: Profesia.cz

Z hlediska počtu nabízených pozic si prvenství drží dělníci ve výrobě (533 volných míst) a operátoři strojů a zařízení (423). Třetí, nejčastěji nabízenou profesí, je sice konstruktér ve strojírenství (264), ale počet nabídek oproti loňsku o necelou desetinu poklesl, uvádí zpráva portálu Profesia.cz s tím, že zájem poklesl také o konstruktéry v automobilovém průmyslu (- 16 %). I tak je ale tato pozice v první desítce poptávaných pozic.

Oproti loňsku naopak o 620 % stoupl na webu Profesia.cz počet pracovních nabídek na pozici dělník. Dále se zvýšil zájem o profese operátor strojů a zařízení (504%), seřizovač CNC strojů (192%) a skladník (176%).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).