Hlavní navigace

České dráhy prodávají nevyužité budovy a pozemky

Sdílet

Gabriela Hájková 20. 4. 2015

České dráhy spustily nový web, kde nabízejí své zbytné nemovitosti. Po prodeji části závodu SŽDC nám zbude zhruba 3700 budov a asi 20 milionů metrů čtverečních pozemků, které k ničemu nepotřebujeme a naopak firmě generují roční náklady v řádu desítek až stovek milionů korun. Chceme je proto prodat a získané prostředky využít pro rozvoj naší hlavní činnosti, tedy osobní dopravy, vysvětlil důvody František Bureš, člen představenstva ČD odpovědný za úsek techniky, servisu a majetku.

Bureš uvedl, že většinou jde o menší nemovitosti, jako jsou sklady, dílny, kůlny nebo garáže. Pozemky jsou podle něj vhodné jen jako zahrádky, komunikace nebo pro rozvoj drobných podnikatelských aktivit. Jejich využití je totiž často omezeno tím, že jsou v ochranném pásmu dráhy. Tomu přizpůsobujeme strategii prodeje. Mezi zájemci už nebudou podniky nebo organizace, ale spíš drobní kupci. Třeba živnostníci nebo zahrádkáři, uvedla Šárka Cidlinská, ředitelka odboru správy a prodeje majetku ČD a dodala, že v tuto chvíli je na webu 140 nabídek prodeje a dalších 600 pronájmů. Další nemovitosti se budou průběžně doplňovat, protože před prodejem je potřeba vyřešit majetkoprávní vztahy, získat souhlas SŽDC a nechat vypracovat znalecký posudek.

Podle Cidlinské ale zájemci nemusí vybírat jen z veřejných nabídek. Jestliže v určitém regionu hledáte konkrétní typ objektu nebo pozemku, například k podnikání, obraťte se na naše makléře, kteří mají k dispozici celé portfolio zbytného majetku. Když vhodnou nemovitost najdou, připraví ji k prodeji, vysvětlila.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).