Hlavní navigace

Česká spořitelna spustila okamžité platby. Chce za ně 125 korun

Sdílet

Jiří Hovorka 20. 11. 2018

Česká spořitelna spouští jako první banka v České republice možnost okamžitých plateb pro jednorázové domácí platby. Vzhledem k tomu, že žádná jiná banka okamžité platby neumožňuje, jde vlastně jen o to, že si spořitelna může připsat prvenství v této oblasti.

Jakmile umožní příjem okamžitých plateb další domácí banky, bude Česká spořitelna svým klientům garantovat připsání platby na účty příjemců v těchto bankách v řádu několika sekund, 24 hodin denně a sedm dní v týdnu, říká Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny. 

I v momentě, kdy okamžité platby umožní i další banky, to pro klienty České spořitelny – alespoň zpočátku – žádná výhra nebude. Spořitelna totiž možnost okamžité platby zatím nabízí v rámci stávající Expresní platby, která je zpoplatněna částkou 125 Kč. Spořitelna to komunikuje tak, že jde o první, testovací provoz.

V průběhu roku 2019 pak v závislosti na vývoji situace na trhu a postupu implementace okamžitých plateb ze strany ostatních bank zachová spořitelna okamžitou platbu zpoplatněnou ve stávající výši nebo přistoupí k úpravě ceníku, dodává Hrubý s tím, že ve hře je i varianta, že by okamžitá platba byla zpoplatněna stejně jako běžné platby.

Podle informací serveru Měšec.cz přímo ze spořitelny je pravděpodobné, že v průběhu prvního čtvrtletí, až okamžité platby zavedou i další banky, spořitelna vysoký poplatek zruší a cena okamžitých plateb bude stejná, jako cena plateb běžných. I tak ale platí, že v České spořitelně počítají s tím, že vysoký poplatek budou vybírat minimálně nějakou dobu.

Doplňme, že Česká národní banka na začátku listopadu zveřejnila nový ceník mezibankovního platebního systému CERTIS. Jak upozornil Deník N počítá v něm už s okamžitými platbami, přičemž oproti běžným transakcím za ně bude chtít od bank jen haléř navíc. Zatímco běžná platba banky přijde na devět haléřů, okamžitá na deset – v obou případech mohou banky získat až haléřovou množstevní slevu.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 20. 11. 2018 11:11

  Martin Luther (neregistrovaný) 193.165.96.---

  Velké banky tento rok dosahují nižších zisků i díky své platební politice. Odliv pokračuje k menším bankovním institucím. Toto možná přesvědčí dalších minimálně desítek tisíc občanů, že je už načase přejít jinam.

 • 21. 11. 2018 2:57

  Robert (neregistrovaný) 178.17.80.---

  Že jim to není blbý. Vždyť to vyloženě odrazuje potenciální klioše.
  Já kdybych chtěl účet a zvažoval bych nedejbože spořku, toto by mě totálně odradilo - dávají tak okázale najevo, jak škubou klioše na poplatcích.
  Ale na toto oni nesázejí. Oni ví, že noví klioši už nepřijdou a staří vymírají, čili je třeba škubat ty, co zbyli - ale ti zase těžko budou využívat takovou službu. Těžko říct, pro koho to zavádějí, kdo bude cílovka. Ale možná jde opravdu jen o zviditelnění, oni jsou přece ti první, co to zavedli. Co na otm, že při té ceně to nikdo nikdy nepoužije, protože není blbej.

 • 22. 11. 2018 7:53

  Jana (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

  Jsem klient České spořitelny za účet a jakékoliv transakce nic neplatím. Mám účet v ramci rodiny. No uvidíme jak se nám poplatky u této banky změní po doplacení hypo. Pak možná budu uvažovat o změně. Zatím jsem spokojena, bankomaty má čs téměř všude a vkladove bankomaty také ráda využívám škoda, že jsou jen zřídka. Okamžitou platbu za poplatek rozhodně využívat nebudu.

 • 2. 1. 2019 10:59

  Mrversio (neregistrovaný) 77.236.206.---

  Zlodějská banka ČS pokračuje s nehoraznými poplatky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).