Hlavní navigace

Česká spořitelna spustila okamžité platby. Chce za ně 125 korun

Sdílet

Jiří Hovorka

Česká spořitelna spouští jako první banka v České republice možnost okamžitých plateb pro jednorázové domácí platby. Vzhledem k tomu, že žádná jiná banka okamžité platby neumožňuje, jde vlastně jen o to, že si spořitelna může připsat prvenství v této oblasti.

Jakmile umožní příjem okamžitých plateb další domácí banky, bude Česká spořitelna svým klientům garantovat připsání platby na účty příjemců v těchto bankách v řádu několika sekund, 24 hodin denně a sedm dní v týdnu, říká Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny. 

I v momentě, kdy okamžité platby umožní i další banky, to pro klienty České spořitelny – alespoň zpočátku – žádná výhra nebude. Spořitelna totiž možnost okamžité platby zatím nabízí v rámci stávající Expresní platby, která je zpoplatněna částkou 125 Kč. Spořitelna to komunikuje tak, že jde o první, testovací provoz.

V průběhu roku 2019 pak v závislosti na vývoji situace na trhu a postupu implementace okamžitých plateb ze strany ostatních bank zachová spořitelna okamžitou platbu zpoplatněnou ve stávající výši nebo přistoupí k úpravě ceníku, dodává Hrubý s tím, že ve hře je i varianta, že by okamžitá platba byla zpoplatněna stejně jako běžné platby.

Podle informací serveru Měšec.cz přímo ze spořitelny je pravděpodobné, že v průběhu prvního čtvrtletí, až okamžité platby zavedou i další banky, spořitelna vysoký poplatek zruší a cena okamžitých plateb bude stejná, jako cena plateb běžných. I tak ale platí, že v České spořitelně počítají s tím, že vysoký poplatek budou vybírat minimálně nějakou dobu.

Doplňme, že Česká národní banka na začátku listopadu zveřejnila nový ceník mezibankovního platebního systému CERTIS. Jak upozornil Deník N počítá v něm už s okamžitými platbami, přičemž oproti běžným transakcím za ně bude chtít od bank jen haléř navíc. Zatímco běžná platba banky přijde na devět haléřů, okamžitá na deset – v obou případech mohou banky získat až haléřovou množstevní slevu.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).