Hlavní navigace

Češi si stěžují na svou mzdu, ale o zvýšení si neřeknou

Sdílet

Češi si často myslí, že je jejich mzda nedoceňuje. O zvýšení platu si ale ze strachu neřeknou. Vyplývá to z průzkumu společnosti STEM/MARK pro Home Credit.

Podle jeho výsledků si polovina respondentů myslí, že jejich mzda není férová. Dvě třetiny z nich ale neseberou odvahu si říci o zvýšení platu.

Nejvíce nespokojených je podle průzkumu přitom v oboru věda, výzkum a školství (57 %). Nestěžují si zde naopak ti, jejichž čistý příjem převyšuje 25 000 Kč.

Dotázaní, kteří si v minulosti o přidání řekli, se v 7 % dočkali toho, co chtěli. Desetině zaměstnavatel sice přidal, ale méně než chtěli, 15 % nedostalo po své žádosti přidáno vůbec.

V případě 38 % respondentů ale došlo také k tomu, že jim zaměstnavatel v posledních 2 letech přidal sám od sebe.

Třetina respondentů si o zvýšení platu neřekla, desetina dostala méně, než chtěla
Autor: Home Credit

Třetina respondentů si o zvýšení platu neřekla, desetina dostala méně, než chtěla

Vývoj v ekonomice by ale mohl situaci zlepšit: Krize je u konce a firmy nejen že začínají nabírat nové pracovní síly, ale nebojí se lépe odměňovat současné zaměstnance. Dá se tedy čekat růst reálných mezd, zatímco spotřebitelské ceny by se zvedat neměly, předpokládá analytik společnosti Home Credit Michal Kozub.

Podle něj mají šanci na zvýšení platu hlavně pracovníci v průmyslu. Sektor obchodu si naopak pravděpodobně příliš nepolepší.

Pokud by měli Češi určit, o kolik by si plat zvedli, aby měli spravedlivou mzdu, většina z nich by se podle průzkumu přihlásila o 3 – 5 tis. Kč. Pětina respondentů s platy do 10 000 Kč by si řekla o 5 – 10 tis. Kč. Účastníci průzkumu s platem kolem 30 000 Kč mají požadavky na zvýšení skromnější, dvěma třetinám by stačilo zvýšení do 5 tis. Kč.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).