Hlavní navigace

Češi si sjednávají nízké limity povinného ručení. Polovinu závažných škod hradí ze svého

Sdílet

Ačkoli od nabytí účinnosti nového občanského zákoníku uplynuly už 4 roky a díky této novele jsou výrazně upraveny částky pro odškodnění pozůstalých v případě usmrcení či zaviněných následků na zdraví, Češi si nesjednávají dostatečně vysoké limity v rámci povinného ručení, aby v případě nehody tyto náklady pokryly. Podle České asociace pojišťoven tak polovinu nejzávažnějších škod musejí lidé platit ze své kapsy.

Průměrná výše odškodnění z jedné škody narostla na přibližně 2 000 000 Kč ve srovnání se situací před platností nového zákona.

Průměrný nárok jednorázového odškodného v porovnání a navýšením limitů pojištění.
Autor: Česká asociace pojišťoven

Průměrný nárok jednorázového odškodného v porovnání a navýšením limitů pojištění.

Oproti tomu ale Češi nenavýšili adekvátně limit povinného ručení. Přestože v posledních letech docházelo k určitému navyšování propojištěnosti, jak z hlediska počtu pojištěných, tak i objemu pojistného, aktuální hodnota průměrného pojistného – ve výši 449 Kč – je stále velmi nízká a tento mírný nárůst nemůže výrazně ovlivnit průměrnou výši limitu pojistného plnění na škody na zdraví, uvádí Petr Jedlička, hlavní analytik České asociace pojišťoven.

Vzhledem k navýšení závazků novým občanským zákoníkem už limit plnění v hodnotě 1 000 000 Kč na škody na zdraví nestačí na průměrné odškodnění pozůstalých v případě zaviněného usmrcení. Tento limit přitom patří mezi nejčastěji sjednávané.

Nízké limity máme sjednány velmi nízko i v porovnání se zahraničím. Tam se pohybují v průměru okolo 1 200 000 eur.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 5. 4. 2018 8:56

  AAA (neregistrovaný) 89.24.34.---

  Pardon, ale je tohle za pi...covinu ???
  Jaký limit plnění 1 000 000 ???

  Minimální limit ze zákona je 33 000 000 !

  Zkuste aspoň přemýšlet před přetiskováním podobných FUD a fake news.

 • 5. 4. 2018 10:55

  VlK

  Tohle se vám nepovedlo.

  Nejedná se o povinné ručení (neboli povinné pojištění odpovědnosti z provozu vozidla), kde je min. limit 35MKč, ale předpokládám, že se jedná dobrovolné pojištění občanské odpovědnosti (popř. odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti, nájemce apod.), kde limity jsou různorodé, nejvyšší je 50MKč.

  Bohužel u obou pojištění neexistuje pojištění se neomezeným limitem - dokonce v takovém případě se nepojištěný má líp, ze zákona nepojištěný zaplatí max. 300kKč, za to pojištěný celý zbytek škody u povinného ručení.

 • 5. 2. 2019 12:31

  Lukáš Pravda (neregistrovaný) ---.v6.cust.lemointernet.cz

  Skutečně tam mají chybu jak tvrdíte. Nicméně pokuta 300 tis. Kč max. je nově od ČKP za nepojištěné vozidlo, nikoliv odškodnění poškozenému v případě újmy na zdraví.

 • 5. 4. 2018 17:32

  Marek (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Pokud si srovnám povinná ručení na nějakém srovnávači, např, tady http://www.povinneruceni.top/srovnani tak to pak koukám na rozdílné částky, ale to je tak, že mnoho řidičů si připadá neohrozitelných, jak moje kamarádka říká: já jezdím pomalu, tak mi stačí minimální krytí :D na povinném ručení se nevyplatí šetřit

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).