Češi si sjednávají nízké limity povinného ručení. Polovinu závažných škod hradí ze svého

Sdílet

Ačkoli od nabytí účinnosti nového občanského zákoníku uplynuly už 4 roky a díky této novele jsou výrazně upraveny částky pro odškodnění pozůstalých v případě usmrcení či zaviněných následků na zdraví, Češi si nesjednávají dostatečně vysoké limity v rámci povinného ručení, aby v případě nehody tyto náklady pokryly. Podle České asociace pojišťoven tak polovinu nejzávažnějších škod musejí lidé platit ze své kapsy.

Průměrná výše odškodnění z jedné škody narostla na přibližně 2 000 000 Kč ve srovnání se situací před platností nového zákona.

Průměrný nárok jednorázového odškodného v porovnání a navýšením limitů pojištění.
Autor: Česká asociace pojišťoven

Průměrný nárok jednorázového odškodného v porovnání a navýšením limitů pojištění.

Oproti tomu ale Češi nenavýšili adekvátně limit povinného ručení. Přestože v posledních letech docházelo k určitému navyšování propojištěnosti, jak z hlediska počtu pojištěných, tak i objemu pojistného, aktuální hodnota průměrného pojistného – ve výši 449 Kč – je stále velmi nízká a tento mírný nárůst nemůže výrazně ovlivnit průměrnou výši limitu pojistného plnění na škody na zdraví, uvádí Petr Jedlička, hlavní analytik České asociace pojišťoven.

Vzhledem k navýšení závazků novým občanským zákoníkem už limit plnění v hodnotě 1 000 000 Kč na škody na zdraví nestačí na průměrné odškodnění pozůstalých v případě zaviněného usmrcení. Tento limit přitom patří mezi nejčastěji sjednávané.

Nízké limity máme sjednány velmi nízko i v porovnání se zahraničím. Tam se pohybují v průměru okolo 1 200 000 eur.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).