Češi pracují s hrozbou krize a zdráhají se brát si hypotéku

Sdílet

Průměrná sazba hypoték v ČR podle ukazatele Fincentrum Hypoindex v únoru 2019 poklesla ze 3 % na 2,99 %. Pokles ukazatele nastal poprvé od srpna 2017. Důvodem je zvrat ve vývoji tržních úrokových sazeb, ke kterému došlo už na sklonku loňského roku, říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti CZECH FUND.

Za poklesem je ale také konkurenční boj mezi bankami. Těm totiž tak jako tak mizí zájemci o hypotéky a zbývající zájemce si musí předcházet co možná nejatraktivnějšími sazbami. Objem nově poskytnutých hypoték byl v únoru nejmenší od ledna 2015. Čechy odrazují vysoké ceny nemovitostí a také regulace České národní banky, k jejichž dalšímu zpřísnění došlo loni v říjnu. Toto zpřísnění od možnosti získat hypotéku odřízlo až zhruba pětinu domácností, dodává Lukáš Kovanda.

Češi však vyhodnocují i další možný vývoj české ekonomiky. Částečně spoléhají i na to, že kdyby přišla ekonomická krize, snížily by se ceny nemovitostí i úrokové sazby, a tak zatím čekají. Což má opět za následek sníženou poptávku po hypotékách. Letos tedy nelze předpokládat, že se průměrná sazba hypoték dostane nad 3,6 %, přičemž tento nárůst je ještě podmíněn zpřísněním měnové politiky České národní banky. Na sazby kolem pěti či šesti procent jako před finanční krizí, nebo dokonce na sazby až kolem dvanácti procent jako v polovině 90. let, se hypotéky v probíhajícím ekonomickém cyklu vůbec nedostanou, uzavírá Lukáš Kovanda.

I Česká národní banka zbrzdila v dalším zpřísňování měnové politiky. Letos tak nelze očekávat více než dvě zvýšení sazeb ČNB, přičemž překvapením by nebylo ani zvýšení jediné.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).