Hlavní navigace

Češi obracejí pozornost od solární energie k biomase a čerpadlům

Sdílet

Gabriela Hájková 24. 5. 2012

Být alespoň do určité míry energeticky soběstačný je nejen cíl jednotlivých států ale i domácností. Vlastní „zelené“ vytápění nebo výroba elektřiny se tak těší velkému zájmu. Pozornost se obrací zejména k tepelným čerpadlům a biomase. Poptávku po solárních panelech utlumila omezená kapacita v síti.

Informace přinesla ČTK, podle které je v českých domácnostech nyní v provozu 15 000 automa­tických kotlů na dřevěné pelety do výkonu 50 kilowatt a podle Vladimíra Stupavského ze společnosti CZ Biom je poptávka stabilní. Prodeje velice ovlivňuje pozastavená dotace Zelená úsporám. Ta v počátku velice pomohla prodejům automatickým kotlům na pelety, nyní však působí opačným efektem, kdy řada domácností vyčkává na opětovné spuštění Zelené úsporám a s koupí váhají, řekl ČTK Stupavský s tím, že by se letos mělo prodat asi 2000 kotlů, s dotacemi i 4000 kotlů.

Stále více lidí se také zajímá o tepelná čerpadla. Za loňský rok se podle společnosti Tepelná čerpadla IVT jejich prodej zvýšil asi o pětinu a poptávka po ukončení dotací nijak neklesá. Cena tepelného čerpadla se pohybuje od 150 do 300 000 Kč v závislosti na typu, výkonu a způsobu připojení. Návratnost se pohybuje u průměrného čerpadla od pěti do deseti let.  Čtěte více: Tepelné čerpadlo: vyplatí se do něj investovat?

Podle ČTK vzrostla také poptávka po solárních panelech. Na konci loňského roku totiž skončil stop stav bránící novým připojením. Zájemci ale mohou připojovat pouze malé střešní zdroje do 30 kW a připojení je možné pouze v některých krajích.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).