Energetická gramotnost Čechů není na příliš vysoké úrovni. Jen 15 % z nich si zvládne porovnat ceny energií, které odebírá s případnými alternativními nabídkami na trhu. A jen necelá třetina pak vnímá změnu dodavatele energií jako příležitost k úspoře. Vyplývá to ze studie Energetická gramotnost populace ČR, kterou zpracovala agentura STEM/MARK za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu.
Energetická gramotnost Čechů je velmi nízká, a to na úrovni 35 %. O něco gramotnější jsou lidé z venkova než městské obyvatelstvo a úplně nejnižší gramotnost najdeme u obyvatel sídlišť, kde žije čtvrtina Čechů. Je to dáno vlastnickou strukturou, lidé na sídlištích byty, které obývají, často nevlastní a pokud ano, pak o provozních záležitostech tak jako tak často rozhodují kolektivně, což je nemotivuje si o problematice dodávek energií zjišťovat více informací,
vysvětluje Jan Tuček z agentury STEM/MARK.
Mnoho Čechů tak změnu dodavatele příliš neřeší, ačkoli by tím mohli ušetřit ročně několik tisíc. Kromě nízké energetické gramotnosti je důvodem i nedůvěra v možnost úspory při přechodu k jinému dodavateli.
Velkou neznámou je pro dotázané i skladba ceny za odebíranou energii. Třetina dotázaných neví, že svou cenu energie může ovlivnit. Podle průzkumu více než polovina lidí neví, jaký má tarif pro odběr energie.
A problémem je i znalost smluv.
Polovina dotázaných neví, jestli má ke své smlouvě nějaký dodatek a přes 60 % Čechů neví, kdy může smlouvu vypovědět tak, aby nebyla automaticky prodloužena. Většina také nezná lhůtu pro odstoupení od smlouvy.