Hlavní navigace

Platit z mobilu jde stále snadněji

14. 10. 2003
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Koupit si Coca Colu z automatu nebo lístek do kina a zaplatit pomocí mobilu? Dnes už to není žádný problém. Zájem o mobilní telefony jako o autentizační a platební zařízení se neustále zvětšuje. Výhoda placení zboží a služeb prostřednictvím mobilních telefonů je v dostupnosti a jednoduchém použití.

Zájem o mobilní telefony jako o autentizační zařízení pro platby se neustále zvětšuje. Částečně za to může i nedostatek čtecích zařízeních pro smart karty u osobních počítačů. Předpokládalo se totiž, že tyto čtečky se stanou běžnou výbavou PC, což se nestalo.

Mobilní telefony můžeme použít pro různé druhy vzdálených i lokálních plateb. Lze s nimi platit za stahování dat do PC, telefonu, za nákup CD disků, knih, šatů po Internetu, ale stejně tak v normálním kamenném obchodě, můžeme s nimi hradit parkovné, mýtné, různé zboží z prodejních automatů a nespočet dalších věcí.

Všechno to začalo s uvedením SMS zpráv s přidanou hodnotou, jejichž přijetím či posláním jsme si mohli stáhnout např. novou vyzváněcí melodii. Tento trh se rozrostl do velikosti přesahující 1 miliardu eur pro samotnou Evropu a stále roste díky neustálému uvádění nových digitálních služeb.

Naši operátoři a jejich m-platby

T-Mobile

Služba T-Mobile m-platba představuje elektronický platební nástroj, který umožňuje účastníkům mobilní telekomunikační sítě T-Mobile, aby prostřednictvím této služby platili za zboží a služby smluvních partnerů TMCZ v prostředí Internetu nebo WAPu. Pro využívání T-Mobile m-plateb stačí, aby byl uživatel registrován na portále t-zones a aktivoval si službu m-platba Internet/WAP (s výjimkou dodatkových služeb m-platba Coca-Cola a m-platba ARAL, kde registrace v t-zones není bezpodmínečně nutná). Tarifním zákazníkům je částka za zboží či službu následně zúčtována v pravidelném vyúčtování služeb T-Mobile. Majitelům předplacených karet je odečtena z Twist kreditu.

Eurotel

Díky této službě si můžete kdykoli a odkudkoli rezervovat či koupit vstupenku do kina. Službu m-Platby mohou využívat jak tarifní zákazníci společnosti Eurotel, tak uživatelé předplacených karet Go. Nedostupná je pouze zákazníkům používajícím firemní mobilní telefony. Placení probíhá pomocí vytočení speciálního kódu a v případě, že platba proběhla úspěšně, obdržíte potvrzující SMS, tzv. m-Vstupenku. Ta obsahuje rezervační číslo a detail o rezervaci (film, místo, sál, čas, sedadla, datum, cena).

Oskar

Nejmladší operátor používá m-platby pouze k placení svých služeb, což znamená, že M-Platby umožňují dobít Oskartu, zaplatit fakturu a nebo provést platbu předem za Oskarovy služby, případně navýšit Volací zálohu. Službu M-Platby není nutno předem nastavovat, hodláte-li využívat platební metodu prostřednictvím bankovního účtu. Tato varianta však vyžaduje, abyste měli zaktivovánu službu M-Banka u banky. Budete-li chtít využívat službu M-Platby a platit platební kartou, je nutné vložit do mobilního telefonu informace o vaší platební kartě – číslo platební karty, její platnost a kontrolní kód CVV.

Mobilní telefony mají ještě velký potenciál, což si uvědomují hlavně mobilní operátoři, a tak postupně vznikl nespočet skupin a projektů, které v této oblasti mají své zájmy a postupně vyvíjejí nové standardy a nové projekty. Mezi ty největší patří Mobile Payment Forum, Mobile electronic Transaction (MeT) Initiative, PayCircle, The Mobey Forum a posledně ustanovená Mobile Payment Services Association, tvořená největšími evropskými mobilními operátory (Vodafone, Orange, T-Mobile, Telefónica).

Nedlouho po té, co přišel na svět WAP (Wireless Application Protocol), bylo potřeba vyřešit jak dopravovat bezpečně data mezi klientem a WAP bránou. SSL protokol nebylo možné použít, proto byl vyvinut nový protokol WTLS (Wireless Transport Layer Protocol).

Zprávy zasílané ve WTLS jsou funkčně identické jako ty v SSL (a jeho následníkovi TLS), avšak kvůli horší propustnosti linek musely být provedeny menší změny. Certifikáty použité ve WAPu jsou kompaktnější než X.509 a dialogy jsou strukturovány tak, aby se posílaly jenom ty certifikáty, které jsou absolutně nezbytné. Cesta mezi WAPovou bránou a webovým serverem je již dále zabezpečena protokolem SSL.

Všechny mobilní telefony si udržují detaily o identitě svého majitele ve smart kartě, která se označuje jako SIM (Subscriber Identity Module) karta. WTLS toto napodobilo a z tohoto konceptu specifikovalo WIM (Wireless Identity Module), jenž vykonává bezpečnostní funkce v aplikační úrovni WAPu, především ukládá a zpracovává informace potřebné k identifikaci a autentizaci. Celé proces je založen na tom, že citlivá data (klíče) jsou uložena ve WIM a všechny operace s klíči se provádí taktéž v tomto modulu. WIM jako samostatný modul může být integrován na stejné kartě jako SIM (někdy označováno jako SWIM), dále může být tvořen jinou samostatnou smart kartou a nebo může být implementován softwarově (Java).

Klíčovým faktorem pro platební operace prováděné mobilním zařízením, resp. pro jejich masové rozšíření, je jejich použitelnost, jednoduchost a bezpečnost. Tyto operace musí být rychlé, nesmí zákazníka zdržovat zadáváním desítek čísel a znaků.

Nové technologie poskytují uživatelsky intuitivnější grafické prostředí, komunikaci typu RFID (Radio Frequency Identification) a Bluetooth. Nové verze mobilních prohlížečů a aplikační prostředí (Symbian, MIDP Java) vytvářejí pro mobilní komerci dobré základy, což se jistě v budoucnu projeví. Vznikají pilotní projekty, jako je např. mobilní peněženka, která podporuje nejrůznější typy plateb.

Mobilní telefon je na nejlepší cestě stát se ekonomicky zajímavým, bezpečným a dostupným platebním nástrojem. Proto je zájem mobilních operátorů na celém projektu pochopitelný. Taktéž banky, které vložily spoustu peněz do různých projektů elektronických peněženek, jejichž přínos byl mizivý, mají zájem se spojit s mobilními operátory a vytvořit nový efektivní platební model.

Každá platba provedená mobilním telefonem bude znamenat pro mobilní operátory další vítaný zdroj příjmů. Více bezhotovostních plateb ve větším množství obchodů přinese bankám nové příjmy a obchodníkům potenciálně o něco větší tržby.

Výhoda placení zboží a služeb prostřednictvím mobilních telefonů je v jejich snadné dostupnosti a masovém použití. Mobilní telefony v rukou zákazníků představují již vybudovaný základ nové platební infrastruktury, do které nebude nutné znovu investovat. Mobilní operátoři mají uzavřeny roamingové dohody ve většině zemí světa, mohou tedy zajistit placení téměř kdekoli na zemi. Jejich nevýhodou však je, že nemají mezinárodní clearingový a zúčtovací systém, který mají banky a jejich platební asociace.

Mobilní operátoři také nemají mezinárodně známou obchodní značku, jako je VISA nebo MasterCard. Překonat tyto nedostatky by stálo desítky miliard dolarů a řadu let. Další možností je uzavřít strategická partnerství s bankami, jako se to stalo např. ve Španělsku, a zdá se, že tento příklad bude následován i v dalších, zejména evropských, zemích.

V současné době probíhá několik projektů, které jsou podpořeny velkými společnostmi. Ve Španělsku je to ambiciózní projekt Mobipay, do jehož příprav bylo investováno přes 120 miliónů eur. Kromě projektu Mobipay se v Evropě testují také další řešení.

V Německu, Rakousku, Švédsku a Španělsku se testuje systém Paybox. Koncem roku 2001 měl 500 000 klientů, z toho polovinu v Německu.

Ve Skandinávii probíhá několik projektů: Nordea Bank, výrobce mobilních telefonů Nokia a VISA International podpořili pilotní projekt v Helsinkách, jehož cílem je ověřit možnosti využití mobilních telefonů s Wapem k placení zboží a služeb. V Helsinkách probíhá od března 2003 projekt společnosti Sonera. V Dánsku bankovní kartové centrum PBS a mobilní operátor Orange (součást France Telecom) ověřují systém Orange Mobil Payment. Klient musí mít Orange SIM kartu a platební kartu vydanou společností PBS (VISA, MasterCard nebo Danmont) a musí si službu zaregistrovat. Poté si sám zvolí PIN, který se uloží na SIM kartu. Jeho mobilní telefon je pak používán jako osobní platební terminál.

školení prosinec - daně a účetnictví novinky 2022

Česká republika nestojí stranou tohoto vývoje. České banky před 10 lety zavedly jeden z nejmodernějších systémů platebních karet v Evropě (MUZO), Expandia Banka (dnes eBanka) a Paegas (nyní T-Mobile) zavedly v roce 1998 jako první na světě GSM bankovnictví.

V dobíjení předplacených karet pomocí bankomatů – nebo nyní i SMS zpráv – se české banky opět zařadily mezi nejrychlejší inovátory. Minulý rok založili všichni mobilní operátoři a několik bank působících na českém trhu Asociaci pro mobilní platby – Mobile Payment Association. Cílem nově vzniklé instituce je vytvořit jednotné řešení pro mobilní platby v České republice a nabídnout jej zákazníkům.

Anketa

Platíte mobilním telefonem?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).