Hlavní navigace

Ceny nemovitostí přestaly klesat. Zastavil se pád úplně?

Arsen Lazarevič

V minulém roce ceny nemovitostí podle HB indexu stále mírně klesaly. V prvním čtvrtletí tohoto roku se však pokles zastavil.

Vývoj cen nemovitostí dle HB INDEXu zaznamenal v prvním čtvrtletí 2013 změnu trendu. Od podzimu 2010 docházelo k mírnému setrvalému poklesu cen bytových jednotek. V prvním čtvrtletí se tento stav ustálil a ceny bytů již téměř neklesly. Mezičtvrtletně došlo k poklesu pouze o 0,6 pcb na hodnotu HB INDEXu 93,0. Tento minimální pokles lze spíše charakterizovat jako stagnaci cen na úrovni předchozího čtvrtletí, a to jak u novostaveb, tak i u starších bytů. V Ústeckém kraji jsme například dokonce zaznamenali mírný nárůst cenové hladiny. Pokles pak zaznamenaly byty v Karlovarském a Plzeňském kraji, uvedl Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.

Zatímco však ceny nemovitostí klesaly, pozemky zaznamenaly růst cen. Podle nedávné analýzy Komerční banky by měly ceny klesat minimálně ještě rok a půl.  Současný pokles cen tak nemusí nic znamenat, ceny by měly klesat od 2. čtvrletí, kdy se realitní trh většinou rozhýbe.

Našli jste v článku chybu?