Hlavní navigace

Ceny bytů klesly, poprvé od roku 2005

Sdílet

Redakce 21. 4. 2009

Ceny bytů v Česku v prvním čtvrtletí letošního roku poprvé od roku 2005 klesly. Za první tři měsíce klesly ceny bytů oproti poslednímu loňskému čtvrtletí o 2,9 %. V mimopražských oblastech dosáhl pokles dokonce 4,6 %. V Praze ceny bytů klesly o 0,9 %. Údaje v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Podle analytiků klesající tendence cen bytů zřejmě přetrvá i v dalším období.

Ve srovnání s průměrnými cenami v roce 2005 jsou nyní ceny bytů v České republice vyšší o 64,7 %, z toho v Praze o 52,1 % a v mimopražských oblastech dokonce o 77,3 %.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 21. 4. 2009 11:00

  V (neregistrovaný)
  Je hezké, že ceny "papírově" klesají, ale jinak to moc vidět není. U nás se prodávají panelákové byty 3+1 nevhodné dle p. Havla k bydlení, stále skoro za 2 miliony. Jestli někdo chce 1,9 mil. a jiný "jen" 1,8 mil, nehraje až takovou roli - mnohdy je rozdíl jen v tom, že jeden má plastová okna a druhý ještě původní. Být mladý a po škole s holým zadkem, není to žádná sranda jít bydlet do vlastního. A do toho splácet vzdělání, už si penzijně spořit ...
  Bydlení před r. 1989 bylo rozhodně dostupnější.
 • 21. 4. 2009 11:18

  Méďa Béďa (neregistrovaný)
  To rozhodně, já znal několik kovaných soudruhů, kteří dostali před rokem 1989 byty naprosto bez problémů, synáček vedoucího tajemníka MěV KSČ dokonce ještě za studií.
 • 23. 4. 2009 15:42

  Pedro (neregistrovaný)
  Jo podnikove byty pro delnicke profese - to bylo neco ! Ale ten mlady ma jeste konkurenci v miliarde Cinanu, kteri jsou ochotni pracovat za jeho ctvrtinu platu ;-) Dnes jsou v kursu kvalifikovani !
 • 23. 4. 2009 21:57

  Venca (neregistrovaný)
  Uved ceny bytu pred 89, kdo je prodaval,mozna te napadne i realitni kancelar,n.p. Anebo tobe dala byt stranicka organizace za verne donaseni a slib poslusnosti?
 • 24. 4. 2009 7:22

  anonymní
  http://www.mesec.cz/clanky/cena-bytu-a-nemovitosti-v-dobe-krize/nazory/
  tam třeba někdo píše o bytu po vojně za tehdejších 24.200 Kčs. Byl-li plat mezi 2-3 tisíci, spočítejme si, za jak dlouho jste na něj měl - 12 měsíců! RD stály okolo 100 tisíc Kčs - tedy 50 platů. Dnes RD za 3 miliony + pozemek milion, plat průměr. 23 tisíc hrubého, což je asi 18 v čistém - 222 platů! Panelákový byt za 2 miliony máte za "pouhých" 111 platů.
  A že jste se tenkrát museli upsat? Co by dnes mnoho lidí dalo za to "upsat se", aby měli zajištěné zaměstnání i po 50 nebo když omarodí ... Byty samozřejmě nedostávaly jen dělnické profese. A i dnes je k řadě profesím byt. A vojáci z povolání dostávají cca 10 tisíc měsíčně jako příspěvek na bydlení. O posrancích ani nemluvě. Může mi někdo vysvětlit, proč ten příspěvek nedostávají i jiní. I ti jiní přece potřebují bydlet. Ostatně, i Baťa dával svým lidem bydlení. To byl takový komunista?
  Pro Méďu Béďu: když budete synem místní špičky ODS, taky dostanete byt v regulovaném nájmu, ovšem předtím ještě dojde k nákladné nadstandardní rekonstrukci. Ale vzhledem k jejich "zaslouženým" příjmům nebude takový nadčlověk bydlet někde mezi sockami a tak si raději nechá postavit na klíč podnikatelské baroko za 60 milionů a zaplatí za něj miliony 3. Jen firma vyhrající výběrové řízení na stavbu místního obchoďáku "ušetřila" trochu toho stavebního materiálu.
  Taky souhlasím s názorem, že bydlení před 89. bylo dostupnější.
  Docela mne překvapilo, že přispěvatel "V" napsal konečně něco rozumného, že jen neuráží, neponižuje a nevyhání.
 • 26. 4. 2009 19:48

  ivan (neregistrovaný)
  Je na pováženou, že ten co o tom nemá ani páru se snaží napsat nejvíce nesmyslů. Pleteš si koše s baňama. 1) Uvádíš cenu bytu před 89, ale to nebyla cena, ale vinkulace. Tu jsi zaplatil v hotovosti a byla to cca 1/3 skutečné ceny 2) Anuitu jsi splácel 30 let a dnes to stihneš za 15 ...resp dělá se na 15 let ! 3) Tenkráte se částka zapůjčená státem, úročila 1%. Dnes pokud využiješ dotaci "Panel" je 0,5 % a tak bych mohl pokračovat ...dál jsem vlastně ty tvé hlouposti ani nečetl, promiň !! Takže dnes je to 2x výhodnější a hlavně rychlejší. Nešmísš však "špekulovat" , ale makat. (Zejména hlavou )
 • 26. 4. 2009 19:55

  ivan (neregistrovaný)
  Je na pováženou, že ten co o tom nemá ani páru se snaží napsat nejvíce nesmyslů a dokonce si protiřečíš. Pleteš si koše s baňama. 1) Uvádíš cenu bytu před 89, ale to nebyla cena, ale vinkulace. Tu jsi zaplatil v hotovosti a byla to cca 1/3 skutečné ceny 2) Zbývající anuitu jsi splácel 30 let a dnes to stihneš za 15 ...resp dělá se na 15 let ! 3) Tenkráte se částka zapůjčená státem, úročila 1%. Dnes pokud využiješ dotaci "Panel" je 0,5 % a tak bych mohl pokračovat ...dál jsem vlastně ty tvé hlouposti ani nečetl, promiň !! Takže dnes je to 2x výhodnější a hlavně rychlejší. Já tenkráte čekal na byt 18 let. Nešmíš však "špekulovat" , ale makat. (Zejména hlavou )
 • 26. 4. 2009 20:01

  ivan (neregistrovaný)
  Dodávám... ze tří stavebních spoření (rodné čísla na manželka, + dítě ) 6 let spoření ( tvé peníze, Státní příspěvek a + úrok) se dostaneš na 40% ceny a ten zbytek si půjčíš na ...třeba 6 let ( a variace jsou i jiné) V minulosti tyto možnosti nebyly !! Resp. pro běžné občany nebyly žádné.
 • 26. 4. 2009 22:22

  anonymní
  Ivánku, nechceš se blíže rozepsat o té půjčce na 0,5%? Nepopletl sis to s něčím? A až se probudíš, tak nezapomeň vytáhnout ruku z nočníku...
 • 16. 5. 2009 19:13

  Mameluk (neregistrovaný)
  Souhlas, je to nějaký přehnaný. To máme 3 stavební spoř. a šance u všech na státní podporu = 60.000 ročně dát pryč si nemůže student s holou prd... dovolit, úroková sazba 3,5-3,7 je docela rozdíl od 0,5:-)))
 • 27. 4. 2009 10:21

  anonymní
  Ivánku, Ivánku, řekl by dědeček čaroděj v Mrazíkovi, stačí to snad napsat jen jednou a jelikož tu diskutují dospělí, ne děti, tak tykejte svým vrstevníkům na nočníku.

  Ať počítám jak počítám, tak z příspěvku 24.4. 7:22 je vidět dostupnost dnešního bydlení zcela jasně - je to tragédie.
  I kdyby oněch 24200 Kčs byla jen 1/3 ceny skutečné, tak dle vás by tedy byt stál 72600 Kčs, při tehdejších platech 2-3 tisíce to vychází na 2 - 3 roky. To je proti vašim 15 létům dnes dost nepoměr! V neprospěch současného režimu, samozřejmě.

  Nevím, kdo dnes dost dobře utáhne stavební spoření na celou rodinu. kdo ano, je to pro něj výhra, stát dá podporu, kterou však vzápětí sebere v podobě DPH. Takže vlastně zadarmo nic nedá. Ale ať počítám jak počítám, při ceně panelového 3+1 za 2 miliony, abych se za 6 let dostal na 40 % částky díky stavebnímu spoření celé rodiny - tj. 800 tisíc, tedy 266 tisíc na na 1 SS, což odpovídá měsíční úložce 3200 Kč, za celou rodinu tedy téměř 10 tisíc (spočítáno na kalkulačce SS tady na Měšci). Zbývá si vzít na 60 % zbytku hypošku, tedy na 1,2 mil. Opět zdejší kalkulačka, hodil jsem tam 5% úrok (i když záleží na fixu, dle pátečních HN jsou úroky ještě o trochu vyšší, a je jedno, zda se jedná o 1 nebo 5 letý fix), splatnost oněch vašich 6 let - splátky necelých 20 tisíc! Brnkačka!

  V minulosti rozhodně byly i možnosti půjčit si - na bytové potřeby to bylo okolo 1 - 2,5 %! Splácení se roztáhlo na delší časové období, a nebylo to ani moc kruté. Samozřejmě, že pohodlnější bylo bydlet v nájmu, ale kdo chtěl do vlastního, stát mu nebránil. Sice mu to tehdy nikdo nepostavil na klíč, člověk musel doslova některé stavební materiály shánět, ale jak jsem si vyzkoušel nyní v praxi, musí člověk i nyní shánět, nechce-li naletět na něco předraženého nebo nekvalitního. A je tu samozřejmě i dnešní možnost stavby na klíč, což se tragédie z hlediska kvality a nejsem si jist, zda při běžných dobách splatnosti hypoték 20 - 30 let dům dřív nespadne, než dojde k úplnému splacení hypotéky. V každém případě po čas splácení hypotéky čekají majitele nákladné údržby a opravy.

  Řeknu vám když vaším stylem počítají hoši ve vládě, pak fakt není problém stanovit životní minimum okolo 2 tisíc a minimální mzdu 8-9 tisíc (neznám přesné hodnoty, ale vím, že je to výsměch všem spořádaným občanům).
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).