Hlavní navigace

Administrativní náročnost v podnikání by se měla ještě více snížit

Sdílet

Redakce 21. 4. 2009

Vláda včera přijala návrh Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) na snižování objemu nadbytečné administrativy v podnikání, která pramení z předpisů jiných ministerstev. „Vláda dnes kývla na můj návrh, aby se další práce na snižování administrativní zátěže prioritně zaměřily na 10 nejdůležitějších norem. Víme, že jejich rychlým zjednodušením je možné podnikatelům ušetřit až 15 miliard korun,“ říká ministr Říman.

Celkem 240 právních předpisů způsobuje zátěž podnikatelského prostředí v celkové hodnotě 76,5 mld. za rok. Většina zátěže podle MPO pochází pouze z několika zákonů, proto ostatním resortům navrhlo, aby se prioritně věnovaly 10 normám, které podnikům působí administrativní zátěž přesahující 55 mld. Kč. Mezi tyto normy patří například zákon o odpadech, zákon o vodách, zákon o sociálním zabezpečení, zákon o zaměstnanosti nebo zákon o všeobecném zdravotním pojištění.

Podle vládního plánu má do konce roku 2010 dojít ke snížení administrativní zátěže o pětinu. Do konce roku 2008 se podařilo celkovou zátěž snížit o 8 %. „Za necelé dva roky se podařilo snížit nadbytečnou administrativu o 8 procent. To znamená každoroční úsporu více než 6 miliard korun z kapes podnikatelů. Jsem přesvědčen, že pokud budou další vlády pracovat se stejnou intenzitou, je redukce byrokracie v podnikání o 20 procent do konce roku 2010 reálná,“ říká ministr Martin Říman.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).