Hlavní navigace

Cena ropy poskočila vzhůru. Co jí může vyhnat nahoru?

Sdílet

Gabriela Hájková

 Cena ropy poskočila na svoji nejvyšší letošní hodnotu. Může za to silná slabší dolar a informace o klesajících zásobách. Výraznějšímu posílení brání ale podle Ole Hansena, hlavního komoditního stratéga Saxo Bank připravenost amerických producentů opět spustit těžbu.

Ropa WTI se vyšplhala na 45 dolarů za barel a ropa Brent atakovala hranici 47 dolarů za barel.

Nejsem zrovna velkým zastáncem současného a prodlužovaného oživení ropných trhů, které je stále více přiživováno spíše spekulanty než skutečnými investory. Po přiblížení ropy k hodnotě 50 dolarů za barel, by začala být těžba ropy stále aktuálnější i pro producenty s vyššími náklady, kteří by se po utlumení opět probudili k životu, popsal Hansen s tím,že by to znamenalo opět novou ropu na trhu a na tom je přitom už nyní velký přebytek. Ve svém důsledku může taková situace podle Hansena oddálit moment nalezení tržní rovnováhy.

Tlak na zvyšování ceny by mohly podpořit informace o poklesu zásob ropy i zprávy ohlašující zpomalení těžby v USA. Tím, jak se pomalu blížíme do období, kdy stav zásob začíná před letní sezónou klesat, lze očekávat, že se pozornost upře na zásoby, produkci a poptávku po benzínu, odhaduje Hansen.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Žádné názory

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).