Hlavní navigace

Cena ropy poskočila vzhůru. Co jí může vyhnat nahoru?

Sdílet

Gabriela Hájková 29. 4. 2016

 Cena ropy poskočila na svoji nejvyšší letošní hodnotu. Může za to silná slabší dolar a informace o klesajících zásobách. Výraznějšímu posílení brání ale podle Ole Hansena, hlavního komoditního stratéga Saxo Bank připravenost amerických producentů opět spustit těžbu.

Ropa WTI se vyšplhala na 45 dolarů za barel a ropa Brent atakovala hranici 47 dolarů za barel.

Nejsem zrovna velkým zastáncem současného a prodlužovaného oživení ropných trhů, které je stále více přiživováno spíše spekulanty než skutečnými investory. Po přiblížení ropy k hodnotě 50 dolarů za barel, by začala být těžba ropy stále aktuálnější i pro producenty s vyššími náklady, kteří by se po utlumení opět probudili k životu, popsal Hansen s tím,že by to znamenalo opět novou ropu na trhu a na tom je přitom už nyní velký přebytek. Ve svém důsledku může taková situace podle Hansena oddálit moment nalezení tržní rovnováhy.

Tlak na zvyšování ceny by mohly podpořit informace o poklesu zásob ropy i zprávy ohlašující zpomalení těžby v USA. Tím, jak se pomalu blížíme do období, kdy stav zásob začíná před letní sezónou klesat, lze očekávat, že se pozornost upře na zásoby, produkci a poptávku po benzínu, odhaduje Hansen.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).