Monopol Pojišťovny VZP (PVZP) na pojišťování cizinců je trnem oku České asociaci pojišťoven (ČAP). Exkluzivitu na 5 let (do 2. 8. 2026) PVZP získala díky novele zákona o pobytu cizinců, která nabyla účinnosti 2. 8. 2021. Během tohoto období nelze cizince jinak pojistit než právě u Pojišťovny VZP.
To vedlo ke vzniku přestřelky mezi PVZP a ostatními pojišťovnami. PVZP nejprve obvinila z nekalých praktik 4 pojišťovny a následně sama odešla z asociace pojišťoven, ve které je nyní bez PVZP 25 pojišťoven.
Myšlenka, že ke zlepšení situace na libovolném trhu dojde odstraněním konkurence, se nejen příčí zdravému rozumu, ale odporuje i principům a právu, na kterých Unie stojí,
říká Jan Matoušek, předseda ČAP. Na stůl Evropské komise tak 29. listopadu 2021 zamířila stížnost pro porušení evropského práva Českou republikou, ve které se ČAP bude domáhat zrušení tohoto monopolu.
ČAP se brání, že je česká novela v rozporu s ustanovením SFEU, podle kterého nemohou členské státy udělit zvláštním či veřejným podnikům výlučné právo a rozšířit již dominantnímu subjektu jeho dominanci na další trh. Existuje rozsáhlá judikatura Soudního dvora EU, ze které jasně vyplývá zákaz členských státům vytvářet lokální či národní monopoly.Novela také porušila evropskou směrnici Solventnost II, která upravuje poskytování pojištění v EU a z níž vyplývá, že monopoly, které rozdělují vnitřní trh pojišťovacích služeb, jsou v přímém rozporu se zájmy EU v této oblasti.
Schyluje se tak k právní bitvě. Hlavním důvodem podání stížnosti České asociace pojišťoven k Evropské komisi je zásadní nesouhlas se zavedením monopolu, který jednoznačně poškozuje koncové klienty a vylučuje z trhu konkurenci. Takový postup státu je zcela v rozporu se soutěžním právem EU,
komentuje Ivo Janda z advokátní kanceláře White & Case, která stížnost k Evropské komisi připravila.
Trh s pojištěním cizinců byl plný nekalých a nežádoucích praktik. Některé pojistky se prodávaly pouze jako formalita nutná pro získání dlouhodobého pobytu, některé do pojišťoven vůbec nedoputovaly. Většinu trhu ovládly ruskojazyčné zprostředkovatelské skupiny, které prodávaly pojištění i za cenu 4200 korun na rok. Provize za zprostředkování mnohdy dosahovaly až 80 %. Na nějaké léčebné výlohy se přitom často nemyslelo,
kontruje předseda představenstva PVZP Robert Kareš.
PVZP má smlouvy s celkem 4323 zdravotnickými zařízeními. Těm už letos vyplatila za ošetření cizinců více než 135 milionů korun. Cizincům dlouhodobě usazeným v Česku uhradila očkování proti nemoci Covid-19 v hodnotě 3,4 milionu korun. Náklady na jejich léčbu, které PVZP zaplatila zdravotnickým zařízením v souvislosti s Covid-19, už přesáhly 10 milionů korun.
Maximální vyplácená provize ze zdravotního pojištění cizinců nyní činí 10 %.