Hlavní navigace

Byty zdražují kvůli DPH, za hotel byste si ještě připlácet neměli

Sdílet

Arsen Lazarevič 6. 1. 2012

Při koupi nového bytu si lidé musí od Nového roku připlatit několik desítek tisíc korun. Developerské společnosti promítly ve větší míře zvýšení DPH do cen bytů. Vyplývá to alespoň z dnešní ankety ČTK mezi developery v Praze. Central Group zvýšil ceny u 75 %, Ekospol zdražil u 64 % prodávaných bytů. Zvýšení se nepromítlo u bytů, které jsou dlouhodobě neprodejné. 

Obavy ze zvýšení DPH pomohly developerům v prodejích bytů v roce minulém. Prodeje se zvýšily například u Ekospolu, který zaznamenal u projektů s 50 a více byty 28% růst poptávky.

Na druhé straně se ale nezdražovala všude. Na zvýšení spodní sazby DPH  reagovali hoteliéři jen sporadicky. Větší část jich přenesla zvýšení DPH do svých marží, především kvůli velmi silné konkurenci na trhu. Velká část hoteliérů se shoduje, že je tento boj dlouhodobě likvidační a dříve nebo později se ke zvyšování cen bude muset přistoupit. Plyne to z dnešní ankety ČTK. 

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 6. 1. 2012 12:49

  P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  To je zajimave, ze by nefungovala neviditelna ruka trhu ? Ani ta tvrda konkurence, ktera tlaci marze developeru "k nule" ? Asi to s tim trhem nebude tak vazne, kdyz se vyplati mit treba cely dum prazdny i deset let, hlavne ze znaji svoji cenu ...

  Mimochodem, zkuste nekdy napsat clanek o tom, jak by podobny pripad skoncil v Anglii.

 • 10. 1. 2012 3:27

  no name (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  no tak tady na severu mají družstevní byty zkoupený cizinci a pronajímají je ovšem normální lidi jim tam platí asi o dva nebo tři tisíce větší nájem a proč ?páč na novej byt nemaj.vím to zažil jsem to je to strašný dát přes půl vejplaty za nájem a samozřejmě + energie platit zvlášt.

 • 7. 7. 2012 14:07

  Jonny (neregistrovaný) 90.183.82.---

  Tato společnost se prezentuje, jako nejlevnější na trhu, ale kvalita je něco neuvěřitelného. Jsou schopni prodat všechno, mají vyškolený tým, hlavní cíl je prodej za každou cenu. Reklamace neuznávají, technická dokumentace neodpovídá skutečnosti. Balkony za půl roku rezaví, odhlučnění žádné. Ráno spíte a vzbudí vás, buď větráky v koupelně nebo cinkání příborů vedle v bytě ve kterém právě snídají. Poměr cena neodpovídá kvalitě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).