Blýská se v ekonomice na lepší časy?

Analytici jednotlivých bankovních společnosti se předhánějí, kdo z nich určí pesimističtější odhad vývoje naší ekonomiky pro rok 2012. Optimismus nepanuje ani ve vládě. Podle ministra financí Miroslava Kalouska se můžeme propadnout až o 2 % hrubého domácího produktu. Není ale všechno tak černé jak vypadá a možná se i blýská na lepší časy. Alespoň podle údajů Českého statistického úřadu.

Dobré zprávy přicházejí o průmyslové produkci. V listopadu meziročně vzrostla reálně o 5,4 %. Hodnota nových zakázek se oproti minulému roku zvýšila o 4 %.

Listopadové výsledky průmyslové výroby nepotvrdily očekávaný pokles průmyslové výroby, ale překvapivě se vrátily ke své letní dynamice růstu. Hlavní zásluhu na tomto výsledku má automobilový průmysl, kterému se již řadu měsíců daří odolávat všeobecné tendenci ke zpomalování, okomentoval data ředitel odboru ekonomických analýz Ministerstva průmyslu a obchodu Jaroslav Vomastek s tím, že příjemně překvapilo také strojírenství, které rostlo zejména díky dokončování řady významných zakázek. Výsledky nicméně potvrzují slabost domácí poptávky, která brzdí daleko rychleji než poptávka ze zahraničí, dodal Vomastek.

Překvapivá data přinesl i zahraniční obchod. V listopadu se meziročně v běžných cenách zvýšil vývoz o 9,6 % a dovoz o 6,3 %. Obrat zahraničního obchodu vzrostl na 511,6 mld. Kč, čímž dosáhl největší hodnoty od vzniku České republiky.

Zahraniční obchod i v měsíci listopadu velmi příjemně překvapil. Proti očekáváním a prognózám si udržel velmi slušné tempo růstu a jak vývoz, tak i dovoz dosáhly historicky nejvyšších hodnot. Přiblížení se hranici tří bilionů korun ve vývozu za celý rok 2011 je teď ještě reálnější, uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu pro zahraniční obchod Milan Hovorka. Dodal také, že tahounem byl i v závěru loňského roku automobilový průmysl, který v průběhu roku 2011 dosahoval rekordních prodejních úspěchů,

Byty zdražují kvůli DPH, za hotel byste si ještě připlácet neměli O kolik vám leden 2012 zvýšil důchod?        
funtomas aura:100
6. 1. 2012 14:15 Nový

Prognóza jak z HMÚ

celé vlákno

No nevím, optimismus s vámi nesdílím. Nedávno si někdo stěžoval, proč politici nedokážou předvídat, proč jen "hasí" nastalé potíže. Konkrétně MF Kalousek, proč nedokáže odhadnout vývoj českého hospodářství. Jasně, kurz koruny, ovlivněný hromadou faktorů (spekulanti, Maďarsko, apod.) odhadnout nelze. Při 40% podílu exportu na HDP lze ale použít propracované německé ukazatele průmyslových objednávek. Třeba za listopad ukazují propad. Do Česka dorazí co nevidět. Listopadový růst v ČR je spíš už historie, to není predikce budoucnosti.

V
V (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
6. 1. 2012 22:36 Nový

Re: Prognóza jak z HMÚ

celé vlákno

Jen meziměsíční propad, meziročně stále objednávky rostou...