Byty v Česku jsou podle České národní banky nadhodnocené až o čtvrtinu. Týká se to vybraných lokalit s vysokým podílem investičních bytů. Parametry u hypoték však nezpřísnila.
Bakovní rada ČNB na základě aktuální jarní Zprávy o finanční stabilitě rozhodla ponechat beze změny doporučený limit pro ukazatel LTV ve výši 90 % při možnosti uplatnit 5% výjimku. Centrální banka také uvedla, že v tuto chvíli nepovažuje za akutně nezbytné stanovovat limity ukazatelů DTI a DSTI či zpřísňovat jiné parametry
I za situace uvolněných úvěrových standardů a přetrvávajícího nadhodnocení cen bydlení lze pravidla pro poskytování hypoték zatím ponechat beze změny. Překračování limitu LTV či poskytování úvěrů s vysokými hodnotami DTI a DSTI je záležitostí několika málo institucí. Rizikem však je, že by dosud opatrní poskytovatelé mohli na možnou ztrátu svého tržního podílu reagovat uvolněním standardů podobně, jako je tomu u jejich agresivnějších konkurentů,
uvedl k tomuto rozhodnutí bankovní rady ČNB guvernér Jiří Rusnok.
Centrální banka však poskytovatele hypoték upozornila, že považuje úvěrové standardy za hraničně uvolněné. Jako potenciální zdroj systémového rizika vidí vysoký a stále rostoucí podíl úvěrů nad úrovněmi ukazatelů DTI (dluh žadatele nad 8násobkem jeho ročního čistého příjmu) a DSTI (splátka úvěru vyšší než 40 % měsíčního čistého příjmu).
Poskytovatelé by proto podle ČNB měli přijmout opatření, aby na hypotéky dosáhli jen ti klienti, u nichž je vysoká pravděpodobnost bezproblémového splácení. Na další uvolňování úvěrových standardů a přijímání dodatečných rizik by ČNB již musela reagovat nástroji makroobezřetnostní politiky.
Bankovní rada také rozhodla, že banky budou odvádět víc peněz do rezerv na ochranu úvěrového trhu, když schválila navýšení proticyklické kapitálové rezervy bank na 1 % ze současných 0,5 % s platností od poloviny roku 2022. Povinnost vytvářet proticyklickou kapitálovou rezervu se týká všech úvěrových institucí.
„Zvýšení proticyklické kapitálové rezervy je logickým krokem vyplývajícím z odeznívání akutní fáze hospodářského poklesu. Strategií ČNB je v takové situaci vrátit sazbu rezervy na 1% úroveň, která kryje běžná cyklická rizika v bankovním sektoru. Rozhodnutí je rovněž přirozenou reakcí na skutečnost, že i díky podpůrným opatřením se dříve přijatá rizika v bilancích bank projevila jen v omezené míře a že se zároveň v posledních měsících do těchto bilancí dostávají rizika nová,“ zdůvodnil tento krok guvernér České národní banky Jiří Rusnok.