Hlavní navigace

Ekonom Kovanda: Letenky mohou zdražit o desítky procent

27. 5. 2021

Sdílet

Ministři financí členských států Evropské Unie na setkání v Lisabonu vyjádřili rámcovou podporu ukončení povinného osvobození leteckého benzínu od spotřební daně. Podporu tohoto záměru vyjádřila na sociálních sítích také šéfka českého resortu financí Alena Schillerová.

Z hlediska EU jde o jednu z cest, jež umožní splácet citelný dluh, který vznikl v souvislosti s pandemií a na ni reagujícím fondem obnovy. Ten byl zřízen zejména za účelem záchrany italské ekonomiky, která se dočká takřka třetiny prostředků z něj, okomentoval plánované opatření Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.

Za ekonomickou podporu Itálie a některých dalších předlužených ekonomik EU podle něj budou pravděpodobně platit i Češi a to prostřednictvím dražších letenek. Růst cen letenek dopadne zvláště tíživě například na cestující mladé lidi a studenty, pro něž cena letenky tvoří zpravidla podstatnější část vlastního rozpočtu než pro starší věkové skupiny, myslí si Kovanda, podle kterého bude zdražení letenek způsobeno nejen tím, že dojde ke zrušení osvobození leteckého benzínu od spotřební daně, ale i proto, že kvůli tomuto zrušení někteří letečtí dopravci v EU zkrachují. To sníží konkurenci na evropském trhu a následně povede k dalšímu tlaku na růst cen letenek pro konečné zákazníky.

Letenky tak mohou zdražit až o desítky procent. Ohroženi jsou zejména nízkonákladoví dopravci. Letečtí dopravci obecně jsou již nyní těžce zkoušeni v souvislosti s pandemickou situací, mnozí balancují na pokraji krachu i bez zrušení osvobození od daně, uzavřel Kovanda.

Evropská komise by měla daňovou reformu, která obsahuje právě i zrušení daného osvobození, představit letos v červenci.  

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).