Byty jsou čím dál méně dostupné. Na hypotéku někde potřebujete i 69 % výplaty

Sdílet

bydlení, hypotéka, domácnost, nemovitost Autor: Depositphotos

Oproti roku 2017 podražila průměrná cena bytů o 370 000 Kč. Aktuálně se tak byty nabízejí v průměru za 2 660 000 Kč. Meziročně vzrostly i sazby hypoték, a to o 0,5 %. Před rokem byste za splátku hypotéky dali 35 % svých příjmů, letos už je to téměř 42 %. Informovala o tom společnost GOLEM FINANCE.

Vývoj průměrné nabídkové ceny bytů (mil. Kč).
Autor: GOLEM FINANCE

Vývoj průměrné nabídkové ceny bytů (mil. Kč).

Pomalu se tak situace blíží k rekordním hodnotám z roku 2009, kdy české domácnosti ukrojily z příjmů polovinu na splátku hypotéky.

Index dostupnosti bydlení. Index znázorňuje, kolik procent činí měsíční splátka hypotéky z průměrného čistého měsíčního příjmu české domácnosti.
Autor: GOLEM FINANCE

Index dostupnosti bydlení. Index znázorňuje, kolik procent činí měsíční splátka hypotéky z průměrného čistého měsíčního příjmu české domácnosti.

Nejtěžší podmínky mají lidé žijící v Praze a v Jihomoravském kraji. Tam totiž zatížení měsíční splátkou dosahuje 69 %, resp. 49 % čistých měsíčních příjmů.

Není divu, že při této konstelaci tržních faktorů lidé se poptávka po bydlení přesouvá z centra města na okraj a do prstence obcí ve Středočeském kraji, říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE.

Na byt o průměrné ceně 2 660 000 Kč byste v současné době museli vynaložit 6,57 násobek svých čistých ročních příjmů. Rozdíly mezi kraji jsou však propastné. V Praze je to téměř 11násobek a v Ústeckém kraji 2,2násobek.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).