Hlavní navigace

Stavební spořitelny hlásí výrazný nárůst úvěrů. Počet nových smluv ale klesl

Sdílet

Jiří Hovorka 9. 1. 2018

Stavební spořitelny loni poskytly meziročně téměř o pětinu více úvěrů. Celkem loni pět spořitelen, které v Česku působí, rozpůjčovalo 59,6 miliardy korun, což je o 18 procent více než v roce 2016. Pro srovnání: na hypotékách si Češi loni půjčili podle dat Hypoteční banky 224 miliard korun.

Stavební spořitelny naopak netěší, že zájem o nové smlouvy o stavebním spoření poklesl zhruba o desetinu, když jich spořitelny loni uzavřely zhruba 426 500. Vyplývá to z údajů, které stavební spořitelny poskytly agentuře ČTK.

Skoro 60 miliard korun poskytnutých na lepší bydlení je výsledkem, který předčil i naší prognózu. V letošním roce nebude lehké ještě přidat, byť podmínky pro další úvěry od stavebních spořitelen jsou stále velmi dobré a úvěrům by se tak mělo dařit, řekl tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.

Průměrná cílová částka u nově uzavřených smluv loni stoupla o tři procenta na zhruba 373 500 korun. Pro stavební spořitelny je to důležité hned ze dvou důvodů, jednak se z cílové částky počítá poplatek za uzavření smlouvy a také vyjadřuje ochotu lidí si v budoucnu více půjčovat.

Celkový počet smluv o stavebním spoření nepřetržitě klesá od roku 2003. Ke konci června roku 2017 bylo podle statistik ministerstva financí uzavřeno celkem 3,2 milionu smluv, což bylo o zhruba 75 tisíc smluv méně než na konci roku 2016.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).