Hlavní navigace

Bytovou výstavbu dusí několik faktorů. I proto ceny nemovitostí ještě stoupnou

Sdílet

Ačkoli ceny bytů v posledních letech rapidně stouply, neočekávejte v letošním roce pokles či zastavení růstu. Bytovou výstavbu bohužel brzdí několik faktorů a nedostatek bytů tak může ceny vyhnat ještě výše. Informovala o tom společnot Ekospol.

Za tři klíčové faktory, které zapříčiní další růst cen, považuje Ekospol zablokovaný stavební proces, nedostatek pozemků vhodných k bytové výstavbě a výrazné zdražení stavebních prací. Tyto problémy dusící bytovou výstavbu v Česku budou bohužel přetrvávat i v letos, a proto se nedá očekávat přílišné zlevňování. Očekává se tak, že ceny nových bytů v Praze budou stagnovat či nepatrně růst zhruba kolem 5 %.

Zatím nevidím žádné impulsy, které by ceny bytů tlačily dolů. Zdražování stavebních prací, hlavně ze strany řemesel, bude pokračovat, protože na stavební firmy bude stále více dopadat nedostatek pracovníků. V příštím roce se nevyřeší ani zaseknutý povolovací proces, byť ministerstvo pro místní rozvoj připravuje jak novelu stavebního zákona tak zcela novou normu, říká Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol.

Novela ale projde schvalovacím procenem nejdříve na podzim. Jediným faktorem limitujícím bytovou výstavbu, který by se mohl v letošním roce částečně vyřešit, je nedostatek pozemků. Nové vedení města totiž pracuje na tom, že by minimálně odblokovalo výstavbu na zanedbaných brownfieldech. I kdyby to však zvládlo, ceny bytů to nesníží. Bývalé tovární areály jsou totiž často zamořené nebezpečnými látkami, jejichž odstranění je velmi nákladné. To se pak promítne do ceny bytů, které tak logicky nemohou patřit k těm levnějším.

Nižší ceny nových bytů by přineslo pouze okamžité povolení několika velkých projektů několika developerů se stovkami bytů v jednom místě, kde by konkurenční společnosti musely o klienty soutěžit. Mimo jiné právě cenou. Bez větší konkurence a dostatečné nabídky byty levnější nebudou.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).