Hlavní navigace

Bydlíte v pronajatém bytě? Nějaké opravy hradíte vy a něco musí zaplatit pronajímatel

Sdílet

Bydlíte v pronajatém bytě a sem tam se něco pokazí či rozbije. To, kdo provádí údržbu a opravy nájemního bytu, je specifikováno ve vládním nařízení 308/2018 Sb. V něm je uvedeno, co zajišťujete a platíte vy jako nájemce a co už musí platit pronajímatel. Je tu výčet konkrétních úprav, výměn a revizí a  dále finanční limit pro každou opravu nebo opravy celkově.

V nařízení je například uvedeno, kdo zajišťuje a hradí opravu podlah, oken, dveří, elektrických rozvodů, datových sítí, odpadů, vypínačů, zásuvek a jističů, vodovodních baterií, vestavěných skříní a kuchyňské linky. Například opravu trouby podle nařízení platí nájemce. V praxi se ale nejčastěji setkáváme s dotazem na revizi nebo opravu plynového kotle. Tu je povinen zajistit a zaplatit také nájemce, ale může se s pronajímatelem dohodnout i jinak, říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Není ale možné, aby se s vámi pronajímatel dohodl, že vy zaplatíte i ty opravy, které musí podle vládního nařízení platit pronajímatel. Pokud zákon ukládá, že to musí uhradit pronajímatel, není jiná možnost. Zmíněné nařízení, ale ani jiný právní předpis však neřeší veškeré vybavení bytu, například jak je to s pračkou či lednicí. Záleží tedy, na čem se s pronajímatelem dohodnete. V budoucnu totiž mohou vzniknout spory ohledně toho, kdo je povinen věci nezmiňované v uvedeném nařízení opravit či dokonce nahradit.

V případě, že se jedná o starší věci, tak se s pronajímatelem můžete domluvit, že vám je daruje k užívání a tudíž není povinen vám za ně koupit náhradu nebo je opravit, až se rozbijí.

Nejlepším řešením je pak napsat přímo do nájemní smlouvy, jaké konkrétní vybavení vám dává pronajímatel do nájmu a za jakých podmínek, tedy kdo má zajistit jejich případnou opravu či výměnu. Výčet vybavení a jeho stav je možné popsat i v předávacím protokolu na počátku nájmu. Součástí předávacího protokolu může být i fotodokumentace či videonahrávka zachycující stav vybavení bytu, na základě kterých nájemce může později při skončení nájmu dokázat například to, že sedačka již byla potrhaná, když se do bytu nastěhoval, uzavírá Lukáš Zelený.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).