Hlavní navigace

Banky od klientů sbírají čím dál více informací. Nutí je k tomu zákony

Sdílet

Téměř dvě třetiny Čechů (65 %) si myslí, že množství informací, které bankám sdělují, je přiměřené. Vyplynulo to z průzkumu společnosti SC&C pro Českou bankovní asociaci. Dalších 25 % se sbíráním údajů souhlasí, ale je podle nich sbíráno více informací, než je nutné. Ryze negativní postoj ke sbírání informací o klientech měl každý patnáctý respondent.

Počet údajů, které jsou banky od svých klientů povinny vyžadovat, se však kvůli novým zákonům stále navyšuje. Od dubna 2016 platí novelizovaný zákon o mezinárodní spolupráci při správě daní. Zákon zavedl automatickou výměnu informací o finančních účtech mezi státy. Na jeho základě jsou finanční instituce povinny sbírat nové informace o svých klientech, rezidentech ve smluvních státech. Tyto informace pak pravidelně oznamují Finanční správě ČR, upřesňuje Pavel Štěpánek. Podle novely jsou klienti například povinni bankám sdělovat informace o svém daňovém rezidentství.

S tím už ale respondenti spokojeni nejsou. Proti tomuto kroku je 60 % dotázaných. Primárně s tím nesouhlasí mladí lidé. V generaci 18 – 29 let je proti dokonce 71 % Čechů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).