Hlavní navigace

Banky budou hledat způsoby, jak nalákat na hypotéku bez snižování sazeb

Sdílet

Plošné snižování úrokových sazeb u hypoték je už asi pryč. Úrokové indexy stagnují už tři měsíce za sebou. V září ale obvykle začíná tradiční podzimní hypoteční sezona. Banky nyní hledají nové způsoby, jak přitáhnout pozornost klientů, aniž by musely hýbat s úrokovou sazbou, myslí si Luboš Svačina, mluvčí společnosti Golem Finance, podle kterého se hypotéza úrokového dna zatím potvrzuje. Změny úrokových sazeb totiž čile probíhaly v červnu a červenci, v srpnu se naopak už prakticky nehýbaly. Index společnosti Golem Finance GOFI 70 (70 % LTV) stagnuje na červencové hodnotě, index GOFI85 (85 % LTV) mírně roste a proto analytici pracují zatím se dvěma scénáři.

Statický scénář předpokládá, že sazby indexově neklesnou, ale ani neporostou. Banky budou pracovat s cíleným zvýhodněním, přes akční nabídky budou zvýhodňovat určité skupiny klientů nebo parametry produktů (např. delší fixace), ke snížení sazeb tak sice může dojít, ale selektivně s menším nebo nulovým vlivem na úrokové indexy, vysvětlil Svačina s tím, že druhý dynamický scénář předpokládá, že sazby mohou opět mírně plošně poklesnout, protože se banky rozhodnou realizovat konkurenční boj přes plošné cenové zvýhodnění.

V tuto chvíli se kloníme spíše ke statickému scénáři, prozradil Svačina, podle kterého vývoji nasvědčuje i rozhodnutí České spořitelny, která přistoupila ke zvýšení nabídkových sazeb o 1 desetinu procentního bodu i přes cíl zvyšovat podíl na trhu. Česká spořitelna tímto rozhodnutím doplnila Hypoteční banku a Komerční banku, které v průběhu června oznámily zvýšení sazeb zejména u hypoték s dlouhými fixacemi, dodal Svačina.

Mnoho prostoru pro snižování sazeb nedává zdražení zdrojů na mezibankovním trhu, jejichž ceny se vrátily na loňské hodnoty. Banky se tak pravděpodobně nebudou během podzimní sezony snažit příliš hýbat se sazbami, ale raději se zaměří na akční nabídky související s poplatky.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).