Hlavní navigace

Analýza: V Praze se zhoršila dostupnost bydlení

Sdílet

Gabriela Hájková 30. 9. 2016

Dostupnost bydlení v Praze se zhoršila. Může za to prodejní boom a převis poptávky nad nabídkou nových bytů, který tlačí ceny pražských bytů nahoru. Zatímco ještě před rokem musel obyvatel Prahy s průměrnou pražskou mzdou šetřit na nový byt skoro deset let, letos už by si musel na byt počkat 11,5 roku. Vyplývá to z průzkumu společností Trigema, Skanska Reality a Central Group ve spolupráci s KPMG.


Central Group a KPMG

Podle nich má průměrný nový byt v Praze 71,6 m2 a a zaplatíte za něj „pouhých“ 4,8 milionu korun. Pořízení vlastního bytu v české metropoli je navíc podle průzkumu méně dostupné, než v těch ostatních. Průměrný obyvatel Bratislavy na tamní průměrný byt vydělá teoreticky za necelých devět let, obyvatel Varšavy pak dokonce za 6,4 roku, což je ovšem dáno výrazně menší průměrnou výměrou i cenou tamních bytů. Ani Vídeň nebo Mnichov, kde jsou ceny nových bytů výrazně vyšší, se ale kvůli vyšším průměrným příjmům nedostaly s dobou, po kterou musí tamní obyvatelé na nové bydlení šetřit, nad deset let, řekl k výsledkům šéf Central Group Dušan Kunovský.


Central Group a KPMG

Počet ročních platů potřebných na koupi průměrného bytu

Podle něj se zhoršení dostupnosti zatím neprojevuje na prodejích a to hlavně kvůli levným hypotékám. Tím se také částečně mění struktura kupujících. Mezi nimi přibývají Češi na úkor cizinců, kteří v minulosti tvořili až čtvrtinu a v letošním roce jejich podíl klesl k pětině, řekl Kunovský.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).