Hlavní navigace

Alternativ ke školkám přibývá. Dětských skupin je v Česku už 600

Sdílet

Jiří Hovorka 27. 3. 2018

V Česku už je 600 dětských skupin. Jde o dobrou zprávu pro rodiče předškolních dětí, pro které dětské skupiny představují alternativu ke klasickým školkám, ve kterých často není místo především pro ty nejmenší děti. Dětské skupiny přijímají děti od jednoho roku a nemají tak přísné podmínky fungování jako školky. Často je zřizují zaměstnavatelé jako jeden z dalších benefitů pro své zaměstnance.

To, že je v Česku už 600 dětských skupin je úžasná zpráva, zvlášť, když se stále častěji stávají nástrojem obcí. Ty tak mohou rychle reagovat na poptávku rodičů v období přetrvávajícího nedostatku míst ve školkách, říká ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová.

Nejvyšší nárůst od nového roku pozoruje ministerstvo práce především v Jihomoravském kraji, který se svým počtem 100 dětských skupin a 1327 míst dotahuje druhou Prahu (103 skupin pro 1492 dětí) a republikového lídra, kraj Středočeský (124 skupin/1497 dětí).

Kolektiv tvoří maximálně 24 dětí, většinou se ale jedná o menší skupiny do 12 dětí. Přítomny jsou dvě nebo i více pečujících osob podle počtu dětí ve skupině, což přesně vymezuje zákon. Na každých 6 dětí ale vždy připadá alespoň 1 pečující osoba. Pečující osoby splňují odbornou kvalifikaci danou zákonem, jedná se především o pedagogické, sociální či zdravotnické profese, tak specifikuje dětskou skupinu příručka pro rodiče od ministerstva práce. Registrované dětské skupiny je možné najít na ministerském webu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).