Hlavní navigace

Články související se subjektem Ministerstvo školství

Na co máte nárok od státu jako studenti?

Jste student a nevíte, kdy máte nárok na dávky nemocenského pojištění? Vše závisí na tom, co odvádíte či neodvádíte.

1. 9. 2016 0:00
Doba čtení: 8 minut

Finančně gramotnou generaci si musíme teprve vychovat

Za pět let se úroveň finanční gramotnosti Čechů téměř nezměnila. Budeme si muset počkat na generaci dnešních žáků ze „základky“?

Doba čtení: 6 minut

Pomůže výuka finanční gramotnosti na školách nebo jde o vyhozené peníze?

Finanční gramotnost je nezbytná, aby se člověk uměl v oblastí financí správně rozhodnout. Naučí to však naše děti škola? Možná by si někteří mohli zamést před vlastním prahem.

Doba čtení: 6 minut

Kolik stojí mít doma školáka?

Zvýšené nároky na peněženku s sebou vaše ratolest přináší už od narození, kdy už jen základní výbavička dokáže pěkně provětrat peněženku. Dalším podstatným a pro rodinný rozpočet bolavým obdobím je obvykle nástup do školy. Na jaké náklady se připravit a jaké se nabízejí možnosti podpory od státu?

Doba čtení: 5 minut

Privátní vysoké školy: Titul za peníze

Hodně lidí si oddechne, složí-li zkoušku dospělosti a opustí studentské lavice. Mnohým ale středoškolské vzdělání nestačí. Chtějí získat prestižní zaměstnání, něco v životě dokázat. Dávají přednost veřejným vysokým školám, nebo jsou ochotni si za vysokoškolské vzdělání platit?

Doba čtení: 5 minut

Kdo a za jakých podmínek půjčí na studium?

Sen o bezstarostném studentském životě si mohou někteří mladí pouze nechat zdát. Ubytování na koleji, skripta a jídlo přijdou studenta na několik tisíc měsíčně, na což mnozí prostě nemají. Co dělat, jestliže příjmy z brigády nestačí krýt veškeré výdaje? Jednou z cest je půjčka od banky.

Doba čtení: 5 minut

Zákoník práce: Konkurenční doložka

Pracujete-li na významném postu, může váš zaměstnavatel požadovat uzavření tzv. "konkurenční doložky". Po ukončení pracovního poměru pak nebudete moci vykonávat stejnou činnost. Na jakou dobu lze konkurenční doložku uzavřít? Na jakou kompenzaci máte nárok?

Doba čtení: 2 minuty

Kde stát nejvíc utrácí?

Tématem číslo jedna se v posledních měsících stala reforma veřejných financí. Diskuse se točí hlavně kolem toho, kde by měl stát šetřit. Zdaleka ne všichni diskutující ale mají přehled, kde stát nejvíce utrácí. Jaká je struktura výdajů státního rozpočtu? Kde a jak se dá nejvíce ušetřit?

Doba čtení: 7 minut

Zákoník práce: Na jakou dovolenou máte nárok?

Dovolenou zaměstnavatel zaměstnanci musí poskytnout minimálně v rozsahu 4 týdnů pro soukromé zaměstnavatele a 5 týdnů pro státní organizace v kalendářním roce. Za jakých okolností vám musí dát dovolenou delší? A jakou dovolenou dostanete, když budete měnit zaměstnavatele?

Doba čtení: 5 minut

Desetník: Komerční banka není sama...

V minulém týdnu bylo bankovní zprávou číslo jedna zcizení peněz z účtů Komerční banky. Její souputnice v bankovní trojce tak zůstala trochu ve stínu, přestože i internetové bankovnictví čelí útokům. Klienti ale mohou klidně spát. Zato politici se nevyspí - čeká nás posílení vlivu komunistů?

Doba čtení: 5 minut

ODS: Modrá šance - šance pro koho?

ODS slibuje ve svém volebním programu velké reformy. Rovnou daň, důchodovou reformu, vyrovnané veřejné rozpočty do 7 let, zrušení povinných registračních pokladen, zrušení povinné nemocenské apod. Jde o opatření, která by měla učinit ekonomiku pružnější a výkonnější?

Doba čtení: 6 minut

Desetník: Bude se regulovat!

Ministerstvo financí ukončilo diskusi s bankami. Výsledkem je 13 legislativních omezení - regulací a 12 oblastí, kde vyhrožuje legislativní změnou, pokud selže samoregulace. Jaký dopad bude mít krok Ministerstva financí na bankovní klienty? Prospěje jim?

Doba čtení: 7 minut

Studentské slevové karty - která je nejlepší?

Školní rok je zde a v těchto dnech probíhá většina zápisů na VŠ. Na mnohých školách mají studenti možnost požádat o vydání karty ISIC namísto multifunkční školní karty. Stojí za to si jej pořizovat či je lepší ponechat si klasický studentský průkaz? Nebo sáhnout po jiné alternativě?

16. 9. 2005 0:00
Doba čtení: 5 minut

Desetník: Bankovní zisky pořád rostou!

Ve víru politických vyjednávání o vládních postech banky zveřejnily své pololetní výsledky. A že se mají čím chlubit! Komu se zdály loňské zisky bank vysoké, protočí panenky - banky je dokázaly ještě zvýšit. A kdože bude rozhodovat o penězích z Evropské unie?

Doba čtení: 5 minut