Hlavní navigace

Výluky a omezení k cestovnímu pojištění u platebních karet

Sdílet

Pojištění např. neplatí, pokud došlo k úrazu či nemoci spácháním trestného činu. Stačí tak způsobit dopravní nehodu vlastní nezodpovědností – pokud bude škůdce soudem uznaný ze spáchání trestného činu a mezitím sám byl hospitalizován, nejen že mu pojišťovna nezaplatí ani korunu, ale pokud už úhradu provedla, může ji po pachateli trestného činu požadovat zpět. Nepojištěny jsou i nastávající matky po 26. týdnu těhotenství.

Dostanete-li se do nepovoleného debetu anebo např. včas neuhradíte splátku kreditní karty, cestovní pojištění může okamžitě ten den zaniknout bez náhrady (Citibank). Česká spořitelna vám naopak kartu sice zablokuje, ale pojištění trvá dál.

Na detailní rozbor výluk jednotlivých pojistek by nestačila ani celá sekce našeho serveru, přesto se zaměříme na nejdůležitější omezení, na která si dejte pozor.

Spoluúčast

Pouze k základním platebním kartám Komerční banky má pojištění léčebných výloh stanovenou spoluúčast: u platebních karet American Express jde o částku 3 000 Kč, u ostatních 5 000 Kč. Spoluúčast je stanovena pro každou osobu, ne jen pro rodinu. Ostatní banky pojem spoluúčast u pojištění léčebných výloh neznají a proplatí vám i malé náklady na ošetření na ambulanci. Pokud si u Komerční banky připlatíte za pojištění Comfort Plus anebo máte zlatou kartu, spoluúčast není.

Teroristické útoky

Pouze u dvou bank máte v rámci platební karty pojištěno riziko teroristického útoku. Máte-li pojištění ke kartám ČSOB a UniCredit Bank, v případě následků teroristického útoku jste nadále pojištěni na léčebné výlohy. U všech ostatních bank mají pojišťovny na toto riziko výluku. A to není legrace. Stačí, aby násilný čin, během kterého budete zraněni, byl posléze (i s několika­měsíčním zpožděním) místními orgány vyhodnocen jako teroristicky či nábožensky orientovaný útok, a v tom momentě se na pojistnou událost vztahuje výluka, a to i zpětně. To znamená, že kdyby došlo k nejhoršímu, všechny náklady na léčení si zaplatíte sami a nikdo vám nedá ani korunu kromě zmiňovaných dvou výjimek. Nepříjemné, ale reálné.

Společný limit

Zvláště u rodinného pojištění si všímejte, u které karty je rodina pojištěna tzv. kumulativním, společným plněním. To znamená, že je-li pojistná částka například 2 miliony korun, jde o maximální výši plnění pro všechny pojištěné osoby dohromady (BAWAG Bank, Citibank, GE Money, RB, UniCredit Bank). Naproti tomu, když je pojištěna každá osoba samostatně, každá je pojištěna na svoji pojistnou částku (ČS, ČSOB, KB).

Územní platnost

Všechna pojištění mají celosvětovou platnost, ale mezi výlukami jsou uvedeny oblasti s extrémními klimatickými podmínkami, například pouště, polární oblasti či vysokohorská turistika. Pojišťovna AIG má ovšem omezení i na země, do kterých Ministerstvo zahraničních věcí České republiky nedoporučilo cestovat z důvodu vážné bezpečnostní situace ohrožující zdraví a životy občanů. To se týká karet od BAWAG Bank, Citibank, Diners Club a Raiffeisenbank. Když se tak stane až po vašem odjezdu a vy se o tom nedozvíte, máte smůlu, pojišťovna neplní.

U platebních karet GE Money můžete být v klidu, pokud vám pojištění už běží. Ale má-li platnost až od 1. července 2008, jsou z pojištění vyloučeny tyto země: Afghánistán, Kuba, Demokratická republika Kongo, Irán, Libérie, Súdán, Sýrie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).