Hlavní navigace

Tipy na cestovní pojištění k platebním kartám

  • Podle čeho a jak si vybírat cestovní pojištění k platební kartě? Pár tipů, které vám výběr usnadní.

Sdílet

Pro rodiny

Pro rodiny je dobrou volbou pojištění ke kreditním kartám České spořitelny. Nabízí slušné krytí a hlavně nemá společný limit, takže každá osoba je pojištěna samostatně. Česká spořitelna od dubna zrušila podmínku držení platební karty a pojištění lze sjednat samostatně k Osobnímu účtu bez nutnosti mít platební kartu (ono to k účtu už ani jinak nejde). Nevýhodou je omezený počet dětí, max. 3 a v případě Osobního účtu i vyšší cena pojištění. Více níže.

Kvalitní pojištění je u karet American Express od Komerční banky. Opět nabízí vysoké krytí a pojištění nemá společný limit. Nevýhodou je spoluúčast 3 000 Kč.

Platební karty UniCredit Bank mají levné pojištění s vysokým krytím bez omezení počtu dětí, je pojištěný i terorismus, ale nevýhodou je souhrnné plnění. Jedna pojistná částka se rozdělí mezi všechny pojištěné osoby.

Pojištění k platebním kartám ČSOB zažilo renesanci, ČSOB v červnu konečně zvýšila limit plnění. Mezi výhody patří stejný limit pojistných částek pro každého pojištěného, není tedy souhrnný. Pojištěny jsou i teroristické útoky. Nevýhodou je pojištění max. 3 dětí. U zlaté karty je rodinné pojištění navíc drahé (2 600 Kč ročně)

Pro jednotlivce

Kvalitní pojištění mají embosované karty BAWAG Bank a je navíc v ceně, zvláště zlatá karta má špičkové krytí. Chybu neuděláte ani dokoupením cestovního pojištění ke kartě či účtu u České spořitelny, je levné a má dobré parametry. Totéž platí pro karty UniCredit Bank. Platební karty American Express od Komerční banky se oprávněně chlubí vysokými limity, pojištění je v ceně, ale nevýhodou je spoluúčast 3 000 Kč. Nabídky ostatních bank jsou standardní a jsou kompromisem mezi cenou a limity pojištění.

Zadarmo ano, ale…

Komerční banka má cestovní pojištění ke svým základním embosovaným kartám (kromě Makro karty) v ceně, ale pozor. Pojistné krytí pro léčebné výlohy je pouhých 500 000 Kč, a to může být proklatě málo. A navíc je stanovena spoluúčast 5 000 Kč. Dokoupit pojištění s vyšším krytím se prodraží na  2400 Kč ročně.

Dražší nabídka

Drahé pojištění najdete u kreditní karty Citibank, má sice dvoumilionový limit léčebných výloh, ale je společný pro všechny pojištění. Výhodou je úrazové pojištění na 1 milion. Drahé pojištění má i GE Money Bank, přesněji, pokud si ho zvlášť dokupujete. Levná není ani ČSOB, navíc parametry jejího cestovního pojištění pokulhávají za konkurencí. Plusem je, že u ČSOB je pojištěn každý na danou pojistnou částku.

Kvalitní úrazové pojištění

Strach z finančních nákladů v případě trvalých následků úrazu nebo dokonce smrti nemusíte mít u základních karet České spořitelny, Komerční banky a když si připlatíte, tak i u GE Money Bank. Pojistná částka nejde pod 1 milion korun.

U zlatých karet jste dobře zajištěni na následky úrazu u všech bank kromě ČSOB, Raiffeisenbank a UniCredit Bank.

Diners Club

Platební karty Diners Club mají vysoký limit na pojištění léčebných výlou a odpovědnosti, automatickou součástí jsou i zimní sporty. Nevýhodou karet Diners Club je nutnost aktivace cestovního pojištění, tzn. že kartou Diners Club je potřeba uhradit náklady na cestu. Tím se myslí např. letenka, autobusová nebo vlaková jízdenka, zájezd, pronájem automobilu do zahraničí nebo náklady na ubytování v zahraničí. Poté jsou současně pojištěni další tři spolucestující s držitelem karty (např. spolupracovníci, rodina apod.), ale za předpokladu, že i jejich náklady na cestu byly uhrazeny stejnou kartou Diners Club. Při cestě do zahraničí autem musíte pro aktivaci pojištění uhradit kartou Diners Club náklady na pohonné hmoty (není definováno množství). V tomto případě je však pojištěn pouze držitel karty, spolucestující už ne.

Tuto podmíněnou aktivaci pojištění lze obejít dokoupením „pojištění zrušení aktivace“, kdy už jste pojištěni bez ohledu na platbu kartou a použitý dopravní prostředek, ale za to si připlatíte dalších 1 440 Kč ročně pro pojištění držitele, resp. 2 640 Kč ročně pro variantu se všemi pojištěnými. Diners Club umožňuje připojistit rizikové sporty a nabízí denní sazbu (115 Kč), měsíční (2 000 Kč) i roční (5 000 Kč). Je zde rovněž možnost dokoupit úrazové pojištění, které je platné i v České republice. Vysoké krytí (3,5 mil. Kč) je však vykoupeno cenou 5 940 Kč ročně pro držitele karty, resp. 9 840 Kč pro celou rodinu i s partnerem (děti jsou pak pojištěny jen do 50 000 Kč). Pojištění je platné max. 90 dnů a platí pro osoby do 80 let.

Pro rodiny, které preferují individuální autodopravu, i pro početnější rodiny není pojištění ke kartě Diners Club vhodné. Buď kryje jen držitele karty, anebo je připojištění ostatních členů rodiny natolik nákladné, že se je vyplatí pojistit jinde (samostatné pojištění anebo doplnit pojištěním k platební kartě vaší banky). Pro pravidelné cestující veřejnou dopravou s doprovodem třech osob je však velmi dobré. Jen pozor, i za doprovázející osoby musí být náklady na cestu uhrazeny touto kartou.

Jde to i bez karty

Specialitou je Osobní účet České spořitelny, ke kterému si můžete sjednat cestovní pojištění, aniž máte platební kartu. Poté je pojištěný majitel účtu s jedním disponentem, nebo za příplaek i rodina majitele účtu. Mimo to si můžete sjednat pojištění i ke kreditním kartám České spořitelny. Záleží jen na způsobu, který preferujete. Přehled parametrů pojištění Osobního účtu ČS najdete v této tabulce, karty jsou v podrobném přehledu.

Pojištění sjednané k Osobnímu účtu je snadné, ale patří mezi dražší.
Cestovní pojištění k Osobnímu účtu České spořitelny
Banka Česká spořitelna
Pojišťovna Kooperativa
Varianta A/A+ B/B+
Léčebné výlohy 1 500 000 3 000 000
Zuby 5 000 ročně 10 000 ročně
Zavazadla 10 000 20 000
Zpoždění letu 0 8 000
Zpoždění zavazadel 0 8 000
Náhradní pracovník nebo přivolaná osoba 1 500 000 3 000 000
Právní pomoc v případě dopravní nehody 50 000 50 000
Kauce v případě dopravní nehody 0 0
Smrt úrazem 150 000 200 000
Trvalé následky úrazu 350 000 400 000
Odpovědnost za škody 1 000 000 zdraví, 500 000 věc 2 000 000 zdraví, 1 000 000 věc
Únos dopravního prostředku 0 0
Denní dávky při hospitalizaci 0 0
Náhrada osobních dokladů 0 0
Zneužití karty při ztrátě nebo odcizení 0 0
Maximální délka cesty (dny) 90 90
Kdo je pojištěn majitel a disponent/+ rodina majitel a disponent/+ rodina
Cena ročně 420/660 660/1020
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).