Prosím o odpověď:
1, Nemyslíte, že současná výnosnost životních pojistek (snížení úrokové míry ze 4% na 2,4% a z toho vyplývající možnosti pro pojišťovnu) je nižší než malá vzhledem k prezentovaným ziskům pojišťovacích ústavů?
2, Uzavření KŽP je dlohodobý nástroj (pojistník je "na svých" teprve po mnoha letech). Když se dostanu do finančních problémů po čtyřech letech od uzavření KŽP, nedostanu ani to, co jsem vložil. Zde je nutné připomenout, že jistoty v KŽP nejsou universální. Nebylo by tedy lepší investovat do jiných produktů, resp. počkat na vstup do EU a možnost investovat tam? (s uzavřeným KŽP to hned tak nepůjde, viz první věta)
3, V životním pojištění dojde podle mého názoru ještě k mnoha "nesrovnalostem". Třeba k nečekaným výlukám z rizika životního pojištění. Nebo v počítání kapitálového zhodnocení, které sice je, ale není připsáno, ...
Nestálo by za to udělat zde vaší pojišťovně SROVNÁVACÍ reklamu ?
Děkuji za odpověď.
Odpověď
1. Snížení úrokové míry se týká technické úrokové míry garantované pojistníkům ve smlouvě. Skutečný reálný výnos by měl být určitě nad tímto minimem (tím spíše, pokud pojišťovna bude prezentovat větší či vysoký dosažený roční profit).
2. Pokud investujete do kap.živ.pojištění máte pravdu - opravdu nemáte příliš možností "sáhnout" do Vaší investice. Tuto možnost ale máte u produktů flexibilních, které toto umožňují v podstatě kdykoliv, stejně tak máte možnost uzpůsobit celý rozsah smlouvy Vašim momentálním možnostem a potřebám. Vstup do EU tyto možnosti podle mého názoru nijak výrazně nezmění, protože již dnes máte na trhu k dispozici v podstatě kompletní škálu produktů životního a úrazového pojištění.
3. K "nesrovnalostem" bohužel dochází..musím říct, že poměrně pravidelně se objevují pojistníci, kteří při uzavření smlouvy zcela nepochopili nebo se např. vůbec nezabývali pojistnými podmínkami, v horších případech byli dokonce zprostředkovatelem neúplně informováni. K "nečekaným" výlukám by vůbec nemuselo docházet, pokud by bylo vše řečeno hned na počátku - např. při určitých zdravotních omezeních či potížích, které se u pojištěného objevily již před uzavřením nebude pojišťovna zcela určitě vyplácet pojistné plnění, které bude s tímto omezením či potížemi přímo souviset! Tady to přímo souvisí s faktem, že pojišťovna nebude nikdy (a platí to obecně u každé, vč. pojišťoven neživotních) hradit škodu, která vznikla z nějakého důvodu či příčiny vzniklé ještě před uzavřením smlouvy. Obdobně u kapitálového zhodnocení - není možné argumentovat při sjednání např. 5% zhodnocení, je nutné doplnit, že jde o životní pojištění, jehož součástí jsou určitá pojistná rizika, jsou v něm zahrnuty určité vstupní náklady atd.
Srovnání pojišťoven je vždy zajímavé čtení, ale mám zkušenost, že velmi často je v médiích porovnáváno něco, co je obtížně porovnatelné (vzhledem k různým parametrům, vlastnostem produktů apod.). Na druhou stranu je možné v některých jasných případech takové porovnání provést (např. třeba při jednorázové investici 100tis. a možnostech, jaké Vám může pojišťovna v horizontu 5 nebo 10 let nabídnout).
Ing. Petr Procházka
(Poradce pro životní pojištění)