znova dotaz na RSTS

Dival jsem se na vypisy ze stavebniho sporeni u RSTS a nezbyva mi nez konstatovat, ze jeji reprezentant tady lze a lze a lze...

Pred sesti lety (cely rok 1998 a 1999) byl ctvrtletni poplatek za vedeni uctu 25 Kc, v prvni pulce roku 2000 to bylo 30 Kc, do tretiho ctvrtleti roku 2001 zvyseno na 35 Kc, do poloviny roku 2002 uz 45 Kc, do konce roku 2002 uz 50 Kc a od roku 2003 dnesnich 70 Kc. Zaroven od roku 2003 bylo zavedeno "postovne" za 20 Kc rocne a "sprava urokoveho zvyhodneni" za 90 Kc rocne.

Takze pred sesti lety me vedeni uctu stalo 100 Kc (4*25), dnes je to 390 Kc (4*70+20+90), coz je rocni zvysovani v prumeru o 25 % rocne...

A jeste k cilove castce. Ta je ve smlouve z poloviny roku 1998 napsana (aby se vedelo jakou zaplatit provizi), ale neni tam vubec nic o tom, ze jejim prekrocenim porusuji smlouvu. Jen je tam odstavecek o tom, ze kdyz se na konci sporeni zjisti, ze jsem ji prekrocil, tak budu muset doplatit 1procentni provizi - rozdil mezi konecnym zustatkem a puvodni cilovou castkou. Tomu se samozrejme nebranim, ale RSTS se k dodrzeni slibu vubec nema.

Takze opravdu stale tvrdite, ze kdyz prekrocim cilovou castku, tak prijdu o zvyhodnene uroceni? Opravdu u RSTS plati, ze kdyz se jim nechce plnit sve zavazky, tak se na ne proste vykaslou a spolehaji se na to, ze se s nima bude o ty radove tisicikoruny soudit malokdo?
ja
1. 12. 2005 7:51

Odpověď

Dobrý den,
sice toto místo nepovažuji za vhodné a hodné této diskuse, ale reagovat musím, zvlášť, když o mě někdo tvrdí, že lžu. Reagovala jsem zcela na Vaši otázku "No a ve skutecnosti RSTS zvysila poplatky za vedeni uctu za poslednich 6 let cca trojnasobne." Posledních šest let, kdy jste platil úhradu za vedení účtu je rok 2000, 2001, 2002, 2003, 2004 a ten letošní 2005. Posledních šest let. Nemohu souhlasit, že před šesti lety byl rok 1998. Takže jsme každý psali o něčem jiném.

Co se týká přespoření cílové částky: Cílová částka, jak sám píšete, je uvedená ve smlouvě o stavebním spoření a je tam proto, aby stavební spořitelna měla informaci o tom, jak bude klient spořit, kolik chce asi naspořit a kolik by případně mohl získat formou úvěru. Jde tedy o jednu z nejdůležitějších podmínek smlouvy. Možná se pletu, ale jsem přesvědčena, že podmínky jakékoliv smlouvy se musí dodržovat, i když to ve smlouvě není výslovně napsáno.
Nevím, jaký "slib" máte na mysli "Tomu se samozrejme nebranim, ale RSTS se k dodrzeni slibu vubec nema." Máte-li na mysli zvýšení cílové částky, pak jste se ale jistě dočetl, že zvýšit cílovou částku a inkasovat poplatek za toto zvýšení má RSTS právo až při ukončení smluvního vztahu, což také realizuje, pokud uvedená situace nastane. A navíc, já jsem nikdy netvrdila, že o úrokové zvýhodnění přijdete, když překročíte cílovou částku. Pokud pak nezvýšíte cílovou částku, ale ukončíte smluvní vztah, tak Vám sice bude cílová částka zvýšena ze strany RSTS, ale úrokové zvýhodnění Vám samozřejmě vyplatíme. Pokud máte smlouvu z roku 1998, pak je opravdu jen na Vás, zda v případě, že překročíte cílovou částku, budete chtít dál spořit, tzn. zvýšit si cílovou částku a o zvýhodnění přijít, nebo zda smlouvu ukončíte a necháte si vyplatit všechny své prostředky, včetně státní podpory a samozřejmě včetně úrokového zvýhodnění.
Daniela Ostašovová (Poradce pro stavební spoření)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).