Dobrý den,
přečetla jsem si všechni stávající příspěvky, ale bohužel mi to neobjasnilo jednu otázku.
1) Ráda bych si založila stavební spoření, s nímž by mi pomáhala vnučka. Je možné již do smlouvy uvést, že je druhým střadatelem nebo, že v případě mé smrti přechází dospoření smlouvy na ní?
2) Další dotaz pochází od mé vnučky, která již jedno spoření má. Spoří třetím rokem. Znamená to, že až jí zkončí ono 5ti leté období, bude již zhruba dva roky po legislativních změnách, které se teď chystají. Pokud by i po onom pětiletém cyklu chtěla ve spoření na starou smlouvu pokračovat, zůstanou jí staré podmínky (tj. současný příspěvek 4500,-) nebo automaticky přejde na nové podmínky?
3) Stejná otázka platí, pokud by chtěla za ty dva roky pokračovat v této smlouvě a potřebovala navýšit cílovou částku. Co se pro ni mění v tomto případě (z hlediska současných legislativních změn)?
Předem děkuji za odpověď
M. Šedivá
Odpověď
1)Smlouva o stavebním spoření se váže k rodnému číslu účastníka - bez ohledu , kdo spoří. Na př. dětem spoří rodič či prarodiče, výnos je však dítěte, střadatel nikde nefiguruje.
V případě úmrtí mohou nastat dvě situace : dědici si rozdělí výnos na základě dědického řízení a smlouva následně zanikne.
Druhá, výhodnější možnost spočívá v tom, že smlouvu jako celek zdědí jedna osoba( opět nutno doložit dědickým řízením). V tom případě má právo pokračovat ve spoření i se státní podporou a je to , dle současné legislativy, jediný případ, kdy může mít jedna osoba ( jedno r.č.)
d v ě smlouvy o stavebním spoření se státní podporou: svoji předcházející, pokud existovala dříve a novou, zděděnou.
2)Ano, pokud spoří i po pěti letech a neprovede žádnou změnu , platí původní VOP a spoří dle současného zákona o stavebním spoření. Problém může být přespoření - viz předchozí příspěvky. Pět let není smluvní doba, jde o minimální dobu ze zákona, po kterou nesmí, s výjimkou přijetí přidělení cílové částky, nakládat s vkladem bez ztráty státní podpory.
3)Při navýšení v na př. v r.2005 bude pravděpodobně podmínkou minimálně přijetí jiných VOP s negativním dopadem na výnos smlouvy.Tak je tomu již i dnes.
Karel Klečka
(Poradce pro stavební spoření)