Pokud vaše příjmy nestačí na základní, důstojný život, stát nabízí pomoc v podobě různých sociálních dávek. Mezi ně patří např.
- Státní sociální podpora: přídavek na dítě, rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení, porodné, pohřebné.
- Dávky pomoci v hmotné nouzi: příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc.
- Podpora v nezaměstnanosti
- Nemocenské pojištění, peněžitá pomoc v mateřství a další.
Vyznat se v nárocích na výplatu dávek není snadné, a proto jsme pro vás připravili tuto bezplatnou poradnu. Na Vaše otázky průběžně odpovídá naše poradyně Jana Davidová, která má mnohaleté zkušenosti v oblasti sociální podpory.
Poradna probíhala od 16. května 2013 do 28. února 2015 a je uzavřena.
Redakce serveru Měšec.cz si vyhrazuje právo poradnu předčasně ukončit.
Jana Davidová vystudovala sociálně-právní akademii v Ostravě, a poté navázala bakalářským studiem v oblasti sociální práce. Má více jako 15leté praktické zkušenosti. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na Úřadu práce v oddělení nepojistných sociálních dávek.
Poradkyně odpoví na vaše otázky z oblasti sociálního zabezpečení (dávek státní sociální podpory, dávek hmotné nouze, podpory v nezaměstnanosti, dávek nemocenského pojištění, apod.)
Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na příspěvek na bydlení bydlim v podnájmu a platím 7500 Kč.. jenom že ted jsem dostala výpověď z práce a pracovala jsem tam 6 měsíců ted jsem na uřadu práce vedena v evidenci o zaměstnání a než mu najdou práci tak nevím s čehokoliv budu platit nájem Děkuji za odpověď
Zdravim, resim momentalne pomerne slozitou zivotni situaci a hodlam si dat zadost o prispevek na bydleni. Nicmene jsem vlastnikem bytu, ve kterem bydli ma nemohouci matka (nepohybliva, invalidni duchod) a sestra na materske s 1,5 rocním synem. Z bytu od nich nemam ani korunu a sam nyni platim najem v najemnim byte 7500kc. CHtel jsem po nich, aby dali treba dohromady treba 3000kc, abych ze sveho bytu alespon neco mel, ale neni to pry mozne, neb jejich prijem je cca. pro 3 osoby 12000kc.
Ma otazka tedy zni: mam vlastnictvi bytu radeji zamlcet (trvalou adresu mometnalne menim na misto, kde bydlim fyzicky) nebo mam nejakym zpusobem dokazovat, ze ackoliv jsem vlastnikem nemovitosti tak z ni nemam absolutne zadny prijem? Obavam se totiz toho, ze kdyz reknu, ze vlastnim byt, tak mi bude receno, ze je to muj problem, jak s nim nakladam a budu tedy muset pristoupit k pravnim krokum k vystehovani sve rodiny, protoze tento stav je pro me nadale neudrzitelny abudu ho muset zacit pronajimat se ziskem.
Dekuji mnohokrat za odpoved! Maara
Dobrý den,
mám trvalé bydliště v Besednici ve svém RD, který mám na hypotéku- 5000kč za měsíc. Jsem 22-letá, svobodná, studentka VŠTE v Českých Budějovicích a jsem ve 4 . měsíci těhotenství. Kvůli zdravotní stránce už nemohu chodit na brigádu a tudíž jsem bez příjmů (s otcem dítěte již nežiji). Chci si zažádat o hmotnou nouzi nebo jiný příspěvek od státu (nevím který nikdy jsem to nevyužívala). Chci se zeptat na jaké příspěvky mám nárok? Mohu využít i příspěvek na bydlení?
Děkuji za odpověď
Barbora Nováková
Dobrý den, k čemu se používá existenční minimum? Jaký má význam, jaká je jeho úloha? Domníval jsem se, že nárok na existenční minimum má každý, kdo nemá žádný příjem, ať už si plní povinnosti uchazeče o zaměstnání po vyčerpání podpůrčí doby nebo neplní. Manželce kupř. vypršela podpůrčí doba podpory v nezaměstnanosti. Ještě byla další 3 měsíce nezaměstnaná, tedy registrovaná ÚP, své povinnosti si plnila, ale neměla tedy ani 1 Kč příjmu. Domnívali jsme se, že by měla (mohla) mít nárok na nějakou sociální dávku - patrně alespoň to existenční minimum, na sociálce jí však řekli, že nemá nárok vůbec na nic, protože k ní mám vyživovací povinnost (sám jsem odkázán toliko na invalidní důchod). Dobře, beru, ale k čemu je potom to existenční minimum? Domníval jsem se, že třeba bezdomovec, pokud bude ochotný podrobit se úřední proceduře, jej prostě dostat musí, ať je registrovaný úřadem práce nebo není. Prosím tedy o podrobnější vysvětlení institutu existenčního minima.
Dobrý den jsem maminkou 4 a půl leté dcery. Od června 2014 jsem evidovaná na UP, v prosinci již nebudu mít žádný příjem a jelikož jsem s dcerou uplně sama, namám rodiče ani jiné hlídání tak shánění práce je velmi komplikované a pokud bych něco sehnala tak si mohu přividěla jen do 4.tis.hrubého.Doposud jsem bydlela u bývalého přítele,ale musím se v nejbližší době odstěhovat. Na dceru dostávám výživné 3.tis. Kč.a přídavky 500.Kč. Ráda bych se zeptala na jaké sociální dávky mám nárok, budu bydlet v podnájmu,proto si budu vyřizovat příspěvek na bydlení, ale jelikož nemám žádný příjem tak nevím kdy si o dávky mohu žádat a s čeho mám žít a zaplatit následující měsíce nájemné. Děkuji za odpověď s pozdravem Jana
Dobrý den , nejsem rozvedená a mám podíl na domě o 2 bytových jednotkách a odstěhovala jsem se a bydlím v nájemním bytě,kde mám trvalý pobyt nájem včetně 5.000 kč a důchd mám 6.500 kč.Děkuji za odpověď.
Dobrý den započítává se preplatek za elektrinu do výpočtu dávky hmotné nouze? Děkuji
Dobrý den, bydlím v podnájmu s dcerou. Chci se dohodnout s majitelkou že zde budu mít trvalý pobyt. Dcerka začala chodit do školy a já si vydělám kolem 14000. Nájemné činí 8000. Měla bych nárok na příspěvěk?
Dobrý den mám těhotnou přítelkynistálou prací ale ne bydlení.potřebuji poradit kde mi pomůžou i s příspěvky.je ji 17let potřebuji ji dělat opatrovníka.porade prosím
Dobrý den, chci se zeptat, mám nárok na příspěvek na bydlení, (mám nájemní smlouvu na byt a v něm i trvalé bydliště), když normativní náklady dle tabulky jsou 9903,-,platím celkem za nájem, plyn a elek. 9500,- + voda 600,-a odvoz odpadu 1000,-? Náš příjem je 8000,- Kč měsíčně. Děkuji Lidka