Pokud vaše příjmy nestačí na základní, důstojný život, stát nabízí pomoc v podobě různých sociálních dávek. Mezi ně patří např.
- Státní sociální podpora: přídavek na dítě, rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení, porodné, pohřebné.
- Dávky pomoci v hmotné nouzi: příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc.
- Podpora v nezaměstnanosti
- Nemocenské pojištění, peněžitá pomoc v mateřství a další.
Vyznat se v nárocích na výplatu dávek není snadné, a proto jsme pro vás připravili tuto bezplatnou poradnu. Na Vaše otázky průběžně odpovídá naše poradyně Jana Davidová, která má mnohaleté zkušenosti v oblasti sociální podpory.
Poradna probíhala od 16. května 2013 do 28. února 2015 a je uzavřena.
Redakce serveru Měšec.cz si vyhrazuje právo poradnu předčasně ukončit.
Jana Davidová vystudovala sociálně-právní akademii v Ostravě, a poté navázala bakalářským studiem v oblasti sociální práce. Má více jako 15leté praktické zkušenosti. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na Úřadu práce v oddělení nepojistných sociálních dávek.
Poradkyně odpoví na vaše otázky z oblasti sociálního zabezpečení (dávek státní sociální podpory, dávek hmotné nouze, podpory v nezaměstnanosti, dávek nemocenského pojištění, apod.)
Je nás 6 dospělých všichni jsme nezaměstnaný vedený na UP.
Nájem 29000 měsíčně platíme, jsme v podnájmu a máme smlouvu bez trvalého pobytu město má 100000 tic obyvatel. Žádné příjmy nemáme
Kolik dostaneme z nepojistných dávek.
Kolik bychom dostali s trvalým pobytem v nájmu.
kolik pobíračů dávek bylo na veřejných pracích a kolik jich chodí v současnosti
Po jaké době pobírání dávek můžu být poslán na veřejné práce.
když budeme celá rodiná žít z nepojistných dávek - hmotná nouze apod.
za jak dlouho a jak často budeme muset chodit na veřejné práce - zametání ulic .
Když je nás deset pracantů kolik můžeme dostat na dávkách nájem platíme 20000 kč. a sme všichny dospjelý
Dobrý večer,. Mám na Vás takovéto otázky. Mám 3 nezletilé děti, z čehož 2 studují na střední škole. S manželem máme v SJM třípokojový byt. Už delší dobu ale s manželem máme velké osobní problémy tudíž i když jsme spolu bydleli, nevedli jsme společnou domácnost. Nyní se manžel odstěhoval, ale i nadále má trvalé bydliště v našem bytě. Nepříspívá mi vůbec na nic, platím vše sama - hypotéku, náklady na bydlení , dětem potřeby do školy atd. Jakým způsobem, mám ale dokázat pokud bych na nějaké dávky měla nárok, že s manželem nevedeme společnou domácnost? Děkuji za případnou odpověď.
Dobrý večer, mám na Vás též nějaké dotazy. Jsem v pracovní neschopnosti a pobírám nemocenské dávky 302,. Kč na den, manžel má starobní důchod 12 600. Je mi 52 roků a podporu v nezaměstnanosti jsem vyčerpala 8 měsíců( na které jsem měla nárok neboť mi již bylo 50 roků ) od září 2010 do června 2011. V roce 2012 jsem si našla práci, kde jsem měsíc pracovala na DPP a pak jsem dostala pracovní smlouvu s dotací od ÚP, pracovní smlouva byla na dobu 1 roku a s 3-měsíční zkušební dobou, zaměstnavatel měl nárok na dotace (7 000,- Kč). 10 dní před koncem zkušební doby mi pracovní poměr zrušil, aby stihl zastavit dotace od ÚP. od 22. 8. jsem v DPN, jsem na tom se zdravím docela špatně(mám veliké problémy s páteří). Bydlíme s manželem v třípokojovém bytě jehož vlastníkem jsem já. Na podporu nárok nemám, neboť jsem neodpracovala x měsíců vcelku u jednoho zaměstnavatele ( nevím kolik to musí být jestli 6 nebo 12 měsíců). Máme velké náklady na bydlení, se vším všudy (fond oprav voda osvětlení spol.prostor, výtah, topení) dělá 4 300,- Kč, náklady na el. 1470 Kč, plyn 440,- za čtvrtletí. Myslíte si, že bychom měli s manželem nárok na nějaký doplatek na bydlení nebo jiné dávky. Na začátku září mi skončí DPN a nevím co budeme dělat. Též by mě prosím zajímalo, jak dlouho zpětně bych mohla o dávky (pokud bychom na ně mely nárok) zažádat. Mnohokrát Vám předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat, zda budu mít nárok na mateřskou, jsem nyní vedena na úřadu práce (již 6 měsíců) a těhotná (3 měsíc). Pracovala jsem jen 2 měsíce, do 31.12.2012. Budu nějak finančně zabezpečena?
Dobry den,
rada bych vedela, jestli mam narok na PPM. Kazdy mi rika neco jineho... Mam dve zamestnani. Jedno zacalo 20.8.2012 a bude koncit 30.6.2013. Tam by problem byt nemel. Pracuji zde na 0,64 procent uvazku. Druhe zamestnani, kde mi zadost nechcou poslat zacalo 10.9.2012 a skoncilo 30.4.2013. Na materskou bych mela nastoupit 2. nebo 3. tyden v zari 2013. Od 2.5. 2013 jsem na nemocenske. V tomto zamestnani jsem jsem pry nebyla 270 dni, coz je pravda, ale zakon prece nerika, ze 270 dni musi byt z jednoho zamestnani, ne? Cetla jsem, ze musim byt ucastna nemoc. p. 270 dni za posledni 2 roky, ale nikde nepisou, ze u 1 zamestnavatele.... Predtim jsem totiz mela prac. pomer na cely uvazek od 1.9.2010 do 31.8.2013. V tomto zamestnani jsem splnila tuto podminku i v celku. Prosim poradte, jak to je, popr. odkazte na patricny zakon. Moc dekuji Eva
mam pronajnu byt platim 8500.Momentalne jsme na urade prace i s manzelem mame jeste dve deti a dcera ma duchod 4560+ 800 socialni pece. Jsme na hmotne nouzi pobirame 8150. pani mi odpovedela ze nemam narok na doplatek na bydleni. STALE NECHAPEME .Proc.prosim o radu. dekuji eva
Dobrý den,
je mi 57 let a můj pracovní poměr byl ukončen pro nadbytečnost k 31.03.2013. Bylo mi vyplaceno odstupné zaměstnavatelem ve výši 3 platů.
Od 2.4.2013 jsem v pracovní neschopnosti, která mi bude ukončena nejpozději 30.06.2013 (podle mého zdravotního stavu). Prosím o sdělení, zda po přihlášení na úřad práce mi bude vyplácena ihned podpora ve výši 11 měs. nebo výplata bude posunuta o 3 měs. za které jsem obdržela odstupné. Děkuji.