Těhotná

Dobrý den,

ráda bych Vás informovala o mém případu, ve kterém si nevím rady.
Ve věci: pracovní smlouvy na dobu určitou a těhotenství.

V mém zaměstnání působím od 7.4.2014, kdy se mnou byla sepsána smlouva na dobu určitou včetně zkušební doby a to do 31.10. 2014, tedy smlouva na půl roku.

Během září jsem zjistila rané těhotenství a vyčkávala na prodloužení smlouvy. Byla mi slíbena smlouva na dobu neurčitou, která by vstoupila v platnost 1.11. 2014. K mé smůle se nic takového nestalo a ze strany vedoucí mi bylo oznámeno, že se v těchto dnech jedná s Magistrátem města o prodloužení nájemní smlouvy prostor pro podnik, ve které jsem zaměstnána. Tudíž se mnou byla prodloužena smlouva opět na dobu určitou a to konkrétně na pouhé tři měsíce od 1. 11. 2014 do 31. 1. 2015.

Koncem ledna budu v 5. měsíci těhotenství a do plánovaného data porodu mi budou zbývat ještě další necelé 4.měsíce. Datum porodu je doktorem stanoven na 22. 5. 2015. Čerpání Mateřské dovolené je podle mých zjištěných údajů možné čerpat 6-8 týdnu před porodem.

A moje otázky zní: Existuje nějaká ochranná lhůta pro těhotné? Kdy nejlépe oznámit těhotenství zaměstnavateli a jakou formou?
A mou nejpodstatnější otázkou je: Jaké sociální jistoty budu mít v době po ukončení smlouvy na dobu určitou, tedy od 31.1.2015 do doby kdy mohu začít čerpat Mateřskou dovolenou??? Jedná se o zhruba 2 a půl měsíce, ve kterých absolutně nevím na čem si stojím.

Předem Vám děkuji.
S pozdravem a přáním krásného dne.

Alžbětka
31. 10. 2014 14:18

Odpověď

Co se týče nároku na peněžitou pomoc v mateřství - musíte splňovat určité podmínky. Základní podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství (dávku před porodem) ale jsou: V den, od něhož je dávka přiznávána, musí trvat účast na nemocenském pojištění nebo ochranná lhůta a v posledních dvou letech před tímto dnem musí trvat účast na nemocenském pojištění po dobu aspoň 270 dnů. U žen, jejichž pojištěné zaměstnání skončilo v době těhotenství, činí ochranná lhůta pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství tolik kalendářních dnů, kolik činilo toto jejich poslední zaměstnání, maximálně však 180 kalendářních dnů.
Peněžitou pomoc v mateřství vyplácí Okresní správa sociálního zabezpečení, která Vám také přesně sdělí, zda nárok budete či nebudete mít.
Pokud byste nárok na PPM neměla, tak byste mohla nastoupit na nemocenskou, nejlépe ještě před ukončením pracovního poměru, protože prvních 14 dní by Vám náležela náhrada mzdy, kterou vyplácí zaměstnavatel. Od 15-tého dne by vám náležela přímo nemocenská (vyplácena Okresní správou sociálního zabezpečení), která by se dnem porodu změnila v nemocenskou v souvislosti s porodem, na základě které byste si mohla také volit výši rodičovského příspěvku.
Nemocenská v souvislosti s porodem se vyplácí 6 týdnů (po šestinedělí by byla ukončena) a Vy si zažádala o rodičovský příspěvek, který se vyřizuje na Úřadu práce, oddělení státní sociální podpory. Tak byste mohla mít finančně pokrytou celou dobu.

Jana Davidová (Poradkyně pro dávky státní sociální podpory.)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).