Dobrý den, od ledna 2014 jsem opět na mateřské, ještě mám 7-mi letého syna. Od 1.10. mi byly úřadem odebrané přídavky na děti s odůvodněním, že jsme v roce 2013 překročili zákonem stanovenou částku životního minima, jenomže to není pravda. Partner je živnostník a proto je rozhodnuto, dle zákona, že vydělal 12500 Kč měsíčně, ale ve skutečnosti to byla sotva polovina. Jak je možné, že pro sociálku není platné daňové přiznání, ale tabulky, se raději ani neptám. Spíš mě zajímá, zda má smysl se proti takovému rozhodnutí odvolávat nebo by to byl jen výkřik do tmy, kdo a jak vlastně toto odvolání posuzuje? Naše situace je opravdu velmi tíživá a odebraných 1100 Kč je velká čára přes rozpočet, nutno také podotknout, že o přídavky jsem si požádala až od května, předtím jsem nikdy nic nechtěla. S partnerem nejsme oddáni, mám snad jít a lhát, že mě opustil? Slušný člověk nemá na nic nárok, dávky jsou jen pro asociály a nepřizpůsobivé občany, kteří nikdy nic nedělali, do systému nepřispívají, ale ti jediní splňují parametry k vyplácení dávek.
Dle zákona se má skutečně za to, že osoba, která pracuje jako OSVČ podniká za účelem výdělku a zákonem je také stanovena minimální částka, která se takové osobě (pokud má nulové daňové přiznání) započítává. Touto částkou je měsíční částka 12 500,-Kč. Úřad práce musí dodržovat zákony, které jsou v naší zemi platné. Odvolat se samozřejmě můžete a to k Ministerstvu práce a sociálních věcí a to prostřednictvím Úřadu práce, který o dávce rozhodoval. Domnívám se ale, že odvolání je zcela bezpředmětné.
Co se týče toho, že by Vás přítel opustil. Abyste prokázala, že jste se s přítelem rozešli, nestačilo by pouze Vaše prohlášení. Musela byste si nechat soudně svěřit děti do výchovy, jedině takto byste oficiálně prokázala, že byste žila s dětmi sama.