Chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na pomoc v mateřství když: 15.5. 2013 – dosáhlo mé dítě tří let a já ukončila pracovní smlouvu dohodou (do práce jsem po rodičovské již nenastoupila). Do konce roku 2013 jsem byla dobrovolně nezaměstnaná (platila jsem si jenom zdravotní pojištění). 1.1. 2014 – jsem nastoupila do zaměstnání 28. 2. 2014 – pracovní poměr jsem ukončila. Datum porodu je stanoven na 20.9. 2014 Na mateřskou plánuji nastoupit 8 týdnu před datem porodu. To znamená mezi ukončením zaměstnání (28.2.2014) a dnem nástupu na mateřskou (26.7.2014) bude 148 dnů. Děkuji.
Základní podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství (dávku před porodem) jsou: V den, od něhož je dávka přiznávána, musí trvat účast na nemocenském pojištění nebo ochranná lhůta a v posledních dvou letech před tímto dnem musí trvat účast na nemocenském pojištění po dobu aspoň 270 dnů. U žen, jejichž pojištěné zaměstnání skončilo v době těhotenství, činí ochranná lhůta pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství tolik kalendářních dnů, kolik činilo toto jejich poslední zaměstnání, maximálně však 180 kalendářních dnů. Ve Vašem případě činí ochranná lhůta 59 dní – přesně tolik dní trval Váš pracovní poměr. Obávám se, že ve Vašem případě nestihnete nastoupit peněžitou pomoc v mateřství z ochranné lhůty od konce pracovního poměru a proto nárok na dávku mít nebudete. Nicméně pro zcela přesný výpočet nároku na PPM se obraťte na Okresní správu sociálního zabezpečení.
Ode dne porodu byste dostala rovnou rodičovský příspěvek, u kterého si budete moci zvolit jeho výši v závislosti na výdělečné činnosti otce dítěte. Pokud otec dítěte nepracuje, dostanete částku ze zákona, která je 7600 Kč do 9 měsíců dítěte a 10 měsíců do 4 let dítěte pak 3800 Kč.