Dobry den je my 55 let bydlím spolu z manželem v městkem byte ja mám ČID a manžel nemá práci dostávame socialní dávky ja mám důchod 3553 a inkaso platíme 8224 ale nezůstane nám životní minimum 5970 kč pokažde je to jinak jednou 5450 5200 ale nigdy to co by sme mněli dostat za elektřinu sme dostali přeplatek 700 kč ale 3 měsíce sme dostávli zase asi tak o 500 mín ale za plyn sme dopláceli 5600 kč a nepřidali nám ani korunu napíšte my na co máme vlastne nárok takhle se žít nedá Dekuji
Vaše životní minimum je skutečně 5970,-Kč. Pokud Vy nebo manžel máte zvýšené nároky na dietní stravování (např. máte cukrovku, laktózovou intoleranci, popř. chodíte na dialýzu atd.), tak by se Vaše částka živobytí ještě navyšovala.
Z toho, co jste psala, jsem pochopila, že pobíráte zřejmě příspěvek na bydlení ze systému státní sociální podpory. Pokud tedy ještě nemáte vyřízeny dávky pomoci v hmotné nouzi, mezi které patří příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení, tak se co nejdříve obraťte na Úřad práce, oddělení hmotné nouze a nechte si posoudit nárok na tyto dávky. Nárok na dávky pomoci v hmotné nouzi se posuzuje jednak dle celkových příjmů rodiny, ale také dle sociálních a majetkových poměrů. Důležité je, abyste oba byli osobami v hmotné nouzi, tak jak to stanoví zákon. Tzn., že pokud pobíráte např. invalidní důchod I. či II. stupně, tak je potřeba, aby jste byla zaevidovaná v evidenci uchazečů o zaměstnání na Úřadu práce. Pokud pobíráte invalidní důchod III. stupně - evidence není potřeba. Také manžel, pokud není zaměstnán, by měl být veden v evidenci uchazečů o zaměstnání.
Na Úřad práce zajděte ještě v měsíci květnu, návštěvu zbytečně neodkládejte, dávky pomoci v hmotné nouzi se totiž nevyplácejí zpětně.