Konzervace PP, vysluhova penze a souběh více PP (penz.připoj.)

Dobrý den,
rád bych se zeptal na pár informací.
Mám už asi 12let PP u ČSOB, ale nejsem spokojený s nízkymi výnosy fondu Stabilita. Uvažuji o změně k jiné bance. Jelikož už je na přechod jinam pozdě (bylo možné pouze do 29.2.2012), zvažuji volbu konzervace smlouvy u ČSOB a zřízení jiné nové aktivní.
A tady mě zajímá:
1. Bude možné za 3 roky smlouvu u ČSOB "odkonzervovat" a vybrat výsluhovou penzi? (tedy běží čas i v rámci konzervace?).
2. Může být uzavřeno více aktivních PP (samozřejmě jen s jedním státním příspěvkem) u různých bank?
3. to vyplývá z dotazu 1 - když budu mít aktivní PP u banky XY a "odkonzervuji" to u ČSOB, mohou běžet zároveň? Nebo co se stane? (souvisí s dotazem 2).
4. Může být současně standartní PP (tedy uzavřené před rokem 2013 (pilíř II - nemýlím-li se)) a to dynamické (uzavřené po 2013 (asi III. pilíř?))?
Děkuji mnohokrát za odpovědi a objasnění situace
Robert

Robert
20. 6. 2012 15:51

Odpověď

Dobrý den,

ČSOB Penzijní fond Stabilita připsal za rok 2011 zhodnocení ve výši 1,7 %. Hranici 2 % se podařilo překročit jen čtyřem fondům, ČSOB Penzijní fond se umístil hned za nimi. Obecně byla situace penzijních fondů v posledních letech velmi komplikovaná především kvůli hospodářské krizi. Loňský rok se ale vše obrátilo k lepšímu, jak nasvědčují výsledky hospodaření jednotlivých fondů. Nicméně pokud byste uvažoval o změně vašeho současného fondu, máte pravdu, to již nelze. Mohl byste pouze vypovědět vaši stávající smlouvu o penzijním připojištění a ještě před koncem listopadu zřídit smlouvu novou. Tento krok bych vám však nedoporučoval, neboť tím ztrácíte nárok na veškeré státní příspěvku od začátku trvání vaší smlouvy. A nyní k vašim otázkám:
1. Přerušit penzijní připojištění můžete oznámením penzijnímu fondu, pokud jste platil příspěvky alespoň po dobu 36 kalendářních měsíců, ve vašem případě tomu tak nic nebrání. Toto přerušení není zpoplatněno. Při přerušení penzijního připojištění přestanete přispívat do daného penzijního fondu, dosažené nároky z penzijního připojištění i prostředky na individuálním účtu, včetně nabytých státních příspěvků, tak zůstanou po dobu přerušení tzv. "zakonzervovány". Všechny tyto nároky ale zůstávají zachovány až do řádného ukončení "zakonzervované" smlouvy, což se týká také podílu na výnosech penzijního fondu.
Zakonzervované prostředky lze vybrat podle podmínek sjednaných pro jednotlivé druhy dávek, na které by v konkrétním případě vznikl nárok v penzijním plánu dané smlouvy. Pokud byste současně uzavřel další smlouvu o penzijním připojištění s jiným penzijním fondem, nárok na výluhovou penzi se nesčítají, ale u aktivní smlouvy se počítá od počátku. Tedy ano, vámi navrhovaný postup je možný a po třech letech můžete požádat o výluhovou penzi, pokud vám na ni podle penzijního plánu vznikne nárok.

2. Uzavření více aktivních smluv u různých penzijních fondů, popř. od ledna penzijních společností, však možné není.

3. V tom případě by vám nevznikl nárok na státní příspěvek až do té doby, než byste jednu z aktivních smluv zrušil. U PP by pak došlo ke kolizi vyplácení státních příspěvků v registru na ministerstvu financí.

4. Vámi zmiňované „standardní“ penzijní připojištění je dnes součástí třetího pilíře, stejně jako doplňkové penzijní spoření, které vznikne transformací penzijního připojištění od ledna. Ve III. pilíři však můžete mít uzavřenu pouze jednu smlouvu spoření na důchod, tedy buď penzijní připojištění (je možné zřídit do konce listopadu 2012), nebo doplňkové penzijní spoření. V rámci doplňkového penzijního spoření si pak opravdu můžete zvolit z více strategií, od konzervativních po dynamické. Pokud byste měl zájem právě o dynamickou strategii, musel byste z „penzijního připojištění“ (tzv. transformovaných fondů po 1.1.2013) v novém roce přestoupit na doplňkové penzijní spoření (tzv. účastnické fondy). Tento přestup je jednosměrný a vrátit se zpět do transformovaného fondu by již nebylo možné. Také je třeba upozornit na skutečnost, že byste ztratil možnost výsluhové penze, kterou Vám Transformovaný fond nabízí.
Pokud bychom hovořili o II. pilíř, pak je samozřejmě možné mít sjednané spoření jak v rámci tohoto nového pilíře, tak v rámci současného III. pilíře. To je také cílem reformy – posílit principu zásluhovosti (kdo si více spoří, má více prostředků) a diverzifikovat rizika (spoření ve více pilířích).

Jiří Rusnok (Poradce pro spoření na penzi.)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).