Stavební spoření je stále silným finančním nástrojem pro splnění vašich cílů. Zatím co někdo potřebuje jen bezpečný spořicí produkt s jasnými pravidly, jiný chce férové úrokové sazby a jasná pravidla pro financování bydlení.
Na otázky o stavebním spoření vám odpovídal Rostislav Trávníček z Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS).
Poradna probíhala do neděle 10. června 2012 včetně a je uzavřena.
Rostislav Trávníček po absolvování Masarykovy univerzity v Brně a po postgraduálním pobytu v Belgii začal pracovat v oblasti komerčního bankovnictví, zejména v oblasti obchodu, marketingu a komunikace. Vystudoval také finance na Vysokém učení technickém v Brně. Od konce roku 1998 pracuje v Českomoravské stavební spořitelně v Praze. Je činný také v Asociaci českých stavebních spořitelen.
ČMSS je i nadále v České republice nejvyhledávanějším poskytovatelem úvěrů na bydlení. Od vstupu na trh v roce 1993 poskytla do konce roku 2011 téměř 883 tisíc úvěrů na bydlení v objemu 269,9 miliardy korun. ČMSS si zakládá na atraktivní produktové nabídkce, kvalitním klientském servisu a široce dostupné mobilní obchodní síti s 2700 finančními poradci.
Ředitel odboru Komunikace a brand Českomoravské stavební spořitelny.
Dobrý den,
měla bych konkrétní dotaz k získání peněz. Potřebovala bych 500 000,- na stavbu fotovoltaické elektrárny (mám naspořeno jen 100 000). Je nějaká možnost, jak danou částku získat přes nově uzavřené stavební spoření? Slyšela jsem, že musí byt SS nějakou dobu uzavřené a musí se nějaká částka naspořit a až pak je možné získat peníze přes SS.
Pokud nějaká možnost existuje, prosím o nějaké info i s přibližnými úroky.
Děkuji a přeji všem pěkný den
Dobrý den,
uvažuji o nákupu bytu v ceně 2-2,5 milionu Kč. Chtěl bych nakoupit na hypo ale srazit LTV u hypo tím, že část ceny zaplatím úvěrem z SS (případně překlenovací). Považujete toto za dobrý nápad a který produkt SS považujete za nejvhodnější, tzn. jde bude nejmenší úrok plus největší šance na úvěr úplně bez zajištění? Pokud vím tak SS nabízejí většinou částku 200-500 tisíc bez zajištění ale už mám osobní zkušenost že reálně půjčí mnohem méně nebo klidně i nic.
Tedy shrnuto - zajímá mě především tento "menší" úvěr ze SS úplně bez zajištění - kde sehnat, kolik max dají apod.
Děkuji
Blíží se cílová částka spoření,nechci ji překročit, započítávají se do ní i konečný roční úrok a úroky z úroků? Do kdy musím oznámit skončení spoření ? Děkuji.
Dobrý den, v současné době splácím hypotéku, zároveň spořím na třech účtech stavebního spoření (Účty vedené mým jménem a obou mých rodičů). V případě navýšení úrokové sazby hypotéky se může stát úvěr ze stavebního spoření výhodnější než úvěr hypotéční. 1. Je refinancování hypotéky považováno za účelové využití úvěru ze stavebního spoření? Jinými slovy je možné splatit hypotéku úvěrem ze stavenbího spoření? 2. Umožňují stavební spořitelny spojit více účtů do jednoho úvěrového?
Dobrý den,
máme několik starších smluv po vázací době, kde se přibližujeme cílové částce ( jedna je na hranici přespoření ), když jsem jednala v březnu s poradkyní se záměrem smlouvy ukončit ( případně dospořit za rok 2012 kvůli SP ), sdělila mi, ať počkáme na dubnový výpis, že TEPRVE uvidíme, jaká bude podpora ( že není jisté, že bude opravdu jen 2000 ), a dále, ať počkáme ještě i do června, že ČMSS chystá pro "staré" klienty navýšení ze 2 na 3%. Ptám se proto, zda je na obém něco pravdy. Podotýkám, že výpis dosud NEPŘIŠEL. Děkuji.
Mám stavební spoření od České spořitelny z roku 2006, které mi končí v květnu 2012. Aktuálně naspořená částka i s úroky a státní podporou je cca 160 000,- Kč. Úroková sazba úvěru je 4,75%, státní podpora 2000,- Kč, cílová částka 200 000,- Kč. Úvěr zatím nepotřebuji (nejdříve za 2 roky) Můj dotaz je, zda toto stavební spoření v tomto roce ukončit a peníze dát na spořící účet s garantovaným úrokem 2,5% a založit si nové stavební spoření a popřípadě kde. Děkuji.
Dobrý den. Mám starší smlouvu na SS u Raiffeisen s úrokem 3% p. a.,; cílovou částku 500 000 Kč dosáhnu asi za rok. Nyní mi nabízejí bonus,když si zvýším cílovou částku o 200 000 Kč, podle prodejce při zachování 3% úroku. Docela nechápu, proč to dělají; takový úrok asi žádá stav. spořitelna nenabízí, a tak jsem opatrný - bojím se, aby tam nebyla nějaká nevýhodná klausule, jejíž obsah ovšem nejsem schopen pochopit. Že by jim šlo jen o akumulaci peněz? - a proč? Děkuji za názor.
Dobrý den, máme v rodině celou řadu účtů stavebního spoření, které spravuji, asi tři z nich jsou dokonce ještě úročeny 4%. Úvěr nikdy čerpat nehodláme, bytové potřeby máme víceméně vyřešeny, i kdyby ne, tak nosit někam faktury mi nestojí za tu námahu. Jak jsem se dočetl, tak pravděpodobně budu muset všechny účty do konce příštího roku zrušit, abych se vyhnul nutnosti po zrušení účtu dokladovat stavební spořitelně využití části prostředků na účtu. Myslíte, že zákonodárci budou pamatovat na lidi jako jsem já a umožní jim pokračovat ve spoření bez nutnosti prokazovat způsob využití prostředků, pokud například nebudeme požadovat státní podporu ale jen úrok ze stavebního spoření? Nemám totiž chuť svoji energii zbytečně věnovat rušení jedněch účtů a zakládání jiných. Ostatně 4% (i když již od loňska zdaněná) mi vyhovují.
Děkuji, Petr
Dobrý den, pane Trávníčku.
Stavební spoření je dnes, podle mého názoru, poněkud nejistý produkt. Jednak nám vláda předvádí, že podmínky za kterých jste do tohoto produktu vstupoval může měnit jak chce ona, což znamená značnou nejistotu pro střadatele, který si vše dopředu vykalkuloval. Dnes už vlastně málokdo ví jaký příspěvek od státu může očekávat. Navíc pokud se situace střádala změní a z nějakého důvodu nebude moci nebo nebude chtít naspořené prostředky použít na koupi nebo úpravu bytu, stát mu sebere poskytnuté státní příspěvky. Je to diskriminace určité skupiny občanů. Máte pravdu v tom, že stavební spořitelny půjčují na úvěry peníze vložené jinými osobami, le to je v podstatě "letadlo". V okamžiku, kdy se vkladatelé rozhodnou vyzvednout své vložené prostředky, nastane obdoba toho čemu se u bank říká "run na banku". Výsledkem může být krach stavební spořitelny. Osobně si své vložené prostředky vyzvednu. Nebudu čekat až zase vláda provede další obrat k horšímu. Alespoň si budu moci svobodně rozhodovat o svém naspořeném majetku.
Ještě poznámku k tištění či netištění peněz. Ono to je, podle mého názoru, trochu jinak. Nejen stát tiskne peníze (o těchto prostředcích ale ví) ale horší jsou banky. Ty totiž vytváří peníze virtuální (o kterých stát neví). Je to v podstatě jednoduché. Skutečné peníze banka půjčí na úrok, pak si do svých aktiv zapojí hodnotu skutečné peníze + závazek z úroku. Nyní již má vyšší aktiva proti kterým může znovu půjčit, Takto vznikne bublina nepodložená skutečnými penězi. Stačí aby přestaly být půjčky spláceny a část vkladatelů požádalo o své prostředky a je problém. Obvykle následuje "run" na banku. Takto vznikla, podle mého názoru, současná krize. Ostatně se podívejme na státní dluh USA na osobu. Již dnes přesahuje v přepočtu 1 mil.Kč/osobu. Zlatá ČR kde přesahuje dluh 100 tis/osobu ale včetně dluhu vnitřního dluhu. To bude katastrofa až to praskne v USA. Připomínám, že každá krize zatím skončila válkou. Pokud se tak stane i nyní, je jen otázkou, kde se odehraje.
Dobrý večer,
měl bych k Vám dotaz ohledně poskytování státního příspěvku. Od roku 2015 budu muset doložit účel využití státní příspěvku. Znamená to, že nejdřív musím předložit stavební spořitelně doklady od stavebního materiálu nebo stavebních prací a potom teprve získám státní příspěvek? Děkuji za odpověď.