Dobrý den, prosím o radu. Tchýně vlastní rodinný domek. Má dvě děti ( manžela a jeho sestru). Dům by chtěla nějakým způsobem převést na manžela, nebo naše děti. Neví jakým způsobem je to nejlepší, aby se platilo co nejméně.Jestli to darovat za živa, nebo sepsat závěť, kde to odkáže dětem, nebo to lze jen nějak převést? Nevznikalo by žádné věcné břemeno.Měla by něco dostat i její dcera? A za jakých podmínek.
Adriana
17. 1. 2007 10:22
Odpověď
Daňově nejvýhodnější by bylo samozřejmě nabytí domu děděním. V případech, kdy k úmrtí zůstavitele došlo po účinnosti zákona č. 169/1998 Sb., kterým se mění a doplňuje zákon č. 357/1992 Sb., o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí (tj. po 15. 8. 1998), je nabytí majetku děděním mezi osobami zařazenými do I. skupiny osob pro účely daně dědické, tj. mezi příbuznými v řadě přímé (každý pokrevní potomek - syn, vnuk, pravnuk atp., jakož i každý pokrevní předek - otec, děd, praděd atp.) a manželé od této daně plně osvobozeno, s tím že dědic není povinen podat daňové přiznání k této dani. Ovšem je nutné upozornit na to, že meze pořizovací volnosti (závěti) jsou omezeny tím, že občanský zákoník zjednává ochranu tzv. neopomenutelným dědicům, což jsou zákonní dědici a tedy sestra Vašeho manžela. Nezletilým potomkům se musí z dědictví dostat aspoň tolik, kolik činí jejich dědický podíl ze zákona, a zletilým potomkům aspoň tolik, kolik činí polovina jejich dědického podílu ze zákona. S ohledem na tuto ochranu neopomenutelných dědiců by byla závěť sepsaná pouze ve prospěch jednoho zákonného dědice neplatná, nedošlo-li k vydědění dalšího zákonného dědice (dědiců).
Pokud jde o darovaní nemovitosti, může Vaše tchýně darovat domek za života svému synovi (Vašemu manželovi).
Bezúplatné nabytí nemovitosti na základě darovací smlouvy podléhá dani darovací dle ust. § 6 odst. 1 písm. a) zákona č. 357/1992 Sb., o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí, v platném znění. Poplatníkem daně je obdarovaný, dárce za daň ručí (§ 5 odst. 1 daňového zákona).
Základem daně je cena majetku, který je předmětem daně darovací. V případě darování nemovitosti je to cena zjištěná podle zvláštního předpisu (zákon č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku, ve znění pozdějších předpisů), ke dni nabytí majetku.
Sazba daně darovací mezi osobami zařazenými do I. skupiny osob pro účely daně dědické, tj. mezi příbuznými v řadě přímé (každý pokrevní potomek - syn, vnuk, pravnuk atp., jakož i každý pokrevní předek - otec, děd, praděd atp.) a manžely je stanovena v § 12 daňového zákona a je progresivně klouzavá, což znamená, že s vyšším základem daně se sazba daně zvyšuje.
Jindřich Klestil
(Poradce pro silniční daň)