Daň z pozemku.

Prosím o odpověď na následující otázky:
a)je novou úpravou zákona zajištěna automatická povinnost uživatele pozemku vyplatit vlastníkovi zaplacenou daň z pozemku aniž by o to vlastník uživatale žádal?
Pokud ne, tak je to špatně, protože dle mých zkušeností s uživateli pozemků se toho vlastník u nájemce nedomůže ani soudní cestou.
b)kdo bude povinen zřídit cesty k pozemkům vlastníků, které jsou dosud v ucelených celcích z dob kolektivizace a užívají je zase jako celek právnické osoby.
Pokud nebude zajistěn vlastníkovi přístup k jeho pozemku, považuji za zcela nelogické, aby z něj byl povinen zaplatit daň.
Je to další trest za vlastnictví, už nyní je mnohý vlastník pozemku trestán tím, že mu za něj nájemce neplatí sjednaný smluvní nájem, vědom si toho, že se drobnému vlastníku nevyplatí podat na něho žalobu u soudu. Vytvořit sdružení vlastníků a posílit tak šanci na vymáhání nájemného je vzhledem k věku a rozptýlenosti vlastníků pouze iluzorní představa.
Vím, že se nedaří vymáhat daně na uživatelích pozemků, tak tuto povinnost přenese stát na vlastníky. Asi to bude jednodušší.
Jak z tohoto bludného kruhu ven?

Děkuji za odpověď.
Karel
11. 1. 2005 16:11

Odpověď

Bohužel, Váš dotaz se netýká působnosti zákona č.338/1992 Sb., o dani z nemovitostí, ve znění pozdějších předpisů, a proto mohu pouze sdělit k otázce a, že se jedná výhradně o smluvní vztah mezi vlastníkem pozemku a nájemcem pozemku, který zákon o dani z nemovitostí neupravuje.
PaeDr. Jaroslav Pašek (Poradce pro daň z nemovitostí)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).