Hlavní navigace

Zuno Bank. Odlehčená "Rajfka" pro nenáročné

19. 7. 2011
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Zuno Bank oficiálně začala nabízet bankovní služby v České republice. Nabídka je jednoduchá a ve službách i ceníku se zorientujete za pár minut. Vydobýt si svoji pozici však pro ni nebude snadné.

V úterý 19. července 2011 své služby začala Zuno Bank nabízet i v České republice, jde tak o druhou zemi, kde tato banka pod křídly Raiffeisen Bank International aktivně působí. Pojďme přímo k věci, s čím vás Zuno Bank osloví?

Jednoduché služby: účet a spoření

Zuno Bank láká na jednoduché služby, které se dají rozdělit na dvě části: účet a spoření. Základem je běžný účet, který si můžete vybrat v základní variantě nebo ve verzi Plus. Nabídka tak kopíruje to, co je již na Slovensku.

Účet můžete mít zcela bez poplatku, ale jde opět o „něco za něco“. Základní transakce na účtu jsou bez poplatku, pokud zvolíte cestu přes internet. Všechny tuzemské příchozí platby, odchozí platby včetně inkas a trvalých příkazů vás nebudou stát ani korunu. Pokud použijete telefonického operátora, připlatíte si 30 Kč ke každé transakci.

K účtu automaticky dostáváte embossovanou debetní kartu Visa Classic, internetové bankovnictví a spořicí účet. Rozdíl mezi základním účtem a variantou Plus je v doplňkových službách. Plus má navíc v ceně všechny informace o pohybu na účtu a s platební kartou, které budou posílány přes SMS. Nastavit si můžete také automatické převádění finančních prostředků mezi spořicím účtem a běžným účtem. V základní verzi za tyto služby jinak zaplatíte 2× 18 Kč měsíčně. U Plusu máte i neomezené výběry z bankomatů Raiffeisenbank v České republice, ale musíte vybrat alespoň 1000 Kč, jinak zaplatíte 18 Kč.

Pokud chcete maximum služeb, stačí mít v bance průměrně 200 000 Kč měsíčně, anebo utratit kartou alespoň 5000 Kč měsíčně a máte Plus bez poplatku.

Služba Účet Účet Plus
Vedení účtu měsíčně 0 Kč 68 Kč
Podmínka pro vedení bez poplatku není průměrný zůstatek nad 200 000 Kč nebo objem plateb kartou nad 5000 Kč
Tuzemské platby příchozí i odchozí 0 Kč 0 Kč
Trvalé příkazy (zadání, změna, zrušení, provedení) 0 Kč 0 Kč
Inkasa (zadání, změna, zrušení, provedení)  0 Kč  0 Kč
Příchozí europlatba neuvedeno neuvedeno
Odchozí europlatba 180 Kč 180 Kč
Odchozí platba v cizí měně 280 Kč 280 Kč
Debetní karta Visa Classic 0 Kč 0 Kč
Výběr z bankomatů Raiffeisenbank v ČR 18 Kč 0 Kč od 1000 Kč a více, jinak 18 Kč
Výběr z ostatních bankomatů v ČR 38 Kč 38 Kč
Výběry z bankomatů v zahraničí 80 Kč 80 Kč
Opětovné vydání karty 0 Kč 0 Kč
Cash Advance 118 Kč 118 Kč
Elektronický výpis 0 Kč 0 Kč
Výpis poštou 48 Kč 48 Kč
Balíček za všechny SMS měsíčně 18 Kč 0 Kč
Automatický převod mezi spořicím a běžným účtem měsíčně 18 Kč 0 Kč

Spoříme v cizích měnách

Novinkou Zuno Bank je možnost spořit ve čtyřech měnách. Máte k dispozici nabídku spořicích účtů v CZK, EUR, GBP a USD. Úrokové sazby jsou slušné, hlavním lákadlem bude půlroční termínovaný vklad za 3,5 % p.a. Šetřílky potěší informace, že Zuno Bank spadá pod rakouský systém pojištění vkladů, protože v Česku i na Slovensku působí pouze jako organizační složka. V praxi to znamená, že stejně jako v Česku máte pojištěné vklady v jakékoli měně členského státu EU/EHP do výše 100 000 EUR. Dolary však pojištěné nejsou.

Zahraniční platby umí, ale levné nejsou

To, co dodnes stále chybí mBank, Zuno Bank spouští automaticky, umí zahraniční platby. Za ně si však po císařsku zaplatíte. Platba v eurech do výše 50 000 EUR vyjde na 180 Kč, v jiné měně nebo nad tuto částku za platbu dáte 280 Kč. Jde o „standardní ceny“, alespoň že jde o paušál a ne o částky „od“. Zuno Bank tedy zahraniční platby umí, ale raději to s nimi moc nepřehánějte. V době publikace článku chybí informace o ceně příchozích plateb ze zahraničí. Škoda, že Zuno Bank nezvýhodnila platby mezi sebou navzájem, resp. v rámci skupiny Raiffeisen.

Sazebník i smlouva na dvě stránky

Jednoduchost je Zuno Bank opravdu vlastní. Její sazebník má ke dni spuštění jen dvě strany A4, totéž se týká rámcové smlouvy (vzor). Zda budou takto jednoduché i obchodní podmínky prozatím nevím, po kliknutí na odkaz se stala chyba – soubor neexistuje, ale hlášení error 404 bylo vtipné.

Založení účtu za 3 minuty, ale pak čekáte na kurýra

Jestliže vás nabídka Zuno Bank osloví, stačí vyplnit údaje. To zvládnete za tři minuty, poté vám přijde potvrzující e-mail:

Do tří dnů od odeslání žádosti o otevření účtu vám zavolá kurýr a dohodnete si termín setkání, na němž vám odevzdá startovací balíček. Bude obsahovat smlouvu, v níž najdete i poslední 4 číslice z čísla účtu, potřebné k jeho aktivaci. Spolu se smlouvou vám kurýr přinese i ceník a všeobecné obchodní podmínky. Všechny tyto informace se zároveň dozvíte i na stránce internetového bankovnictví. Tam získáte přístup již po odeslání žádosti, ale uvidíte jen ty údaje, které jste zadali do žádosti. Plný přístup na účet aktivujete tak, že po přihlášení do internetového bankovnictví (IB) napíšete poslední čtyři číslice z čísla účtu, uvedeného ve smlouvě. 

Do IB se přihlašujete klientským číslem (přijde vám e-mailem a bude i ve smlouvě) a heslem, které jste si sami zvolili při podání žádosti. Pokud nechcete čekat na kurýra, můžete si jít účet založit do ZUNO Zóny v Praze na Václavském náměstí 55 od 9 do 20 hod.

Pro koho se Zuno Bank vyplatí?

Vzhledem k tomu, že tento článek vychází dříve než dnešní oficiální tisková konference, ještě nám chybí odpovědi na mnoho otázek. Jakmile je budu znát, podělím se s vámi o ně.

Z dostupných informací je srozumitelné, že Zuno Bank je banka pro klienty, kteří od banky žádají jednoduché služby za přehledné ceny. Nic nového Zuno Bank nenabízí, všechno tady už je. Základní účet plně uspokojí ty, kteří od banky chtějí jen transakce a občas vybrat peníze z bankomatu. Varianta Plus nabízí férový poměr služeb navíc a je jasné, že cílí na aktivní klienty. Kdo si Plus vybere, snadno splní podmínky pro jeho vedení bez poplatku.

skoleni_27_5

Pokud jde o stávající klienty Raiffeisenbank, prozatím nevím, jak vypadá internetové bankovnictví Zuno Bank, ale už nabídka stávajících služeb jasně ukazuje na cílovou skupinu Zuno Bank, a tou jsou nenároční klienti. Zuno Bank by ovšem mohla být odpovědí pro klienty Raiffeisenbank, kteří jsou citliví na její vyšší ceny, ale přitom stále chtějí zůstat u „Rajfky“.

Spíše než nabídka služeb budou rozhodovat sympatie potenciálních klientů. Kdo byl nespokojený se svojí bankou z důvodů vysokých poplatků, prchl už do mBank nebo do Fio banky. Z těchto dvou bank bude cesta do Zuno obtížná, v zásadě není toho tolik, čím by klienty mBank a Fio banky oslovila z pohledu služeb, ale rozhodující motivací ke změně může být rakouský vlastník banky. Skupina Raiffeisen má dobré jméno a hodně klientů na to slyší. Pravděpodobně tak Zuno Bank ukousne klienty stávajícím velkým bankám, možná přitáhne pár stále migrujících šetřílků, ale na malém českém trhu svoji pozici nebude mít vůbec jednoduchou, byť o sobě hrdě tvrdí slovy gererálního ředitele Andráse Hámoriho, že je první a skutečně online banka v České republice. I velké banky si totiž v poslední době vytvořily nástroje, aby své klienty u sebe udržely.

Autor článku

Autor se věnuje publikační činnosti v oblasti bankovnictví a pojišťovnictví, specializuje se na finanční produkty, dluhovou problematiku a oblast dopravy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).