Za 10mld pomoci pro jejich banky + 5mld na "dani" přijdou o nějakých 30mld a víc z vkladů, který z jejich bank zmizí a už nikdy se tam nevrátí. Stejné se stane i v ostatních státech EU. Celkovou škodu, kterou EU bankovní systém utrpí, odhaduju přes 100mld EUR. A nekonkurenceschopná Evropa je už neuvidí zpátky. A to se vyplatí!
Taky sledujete, jak ta skluzavka pomalu dostává větší a větší spád? Ještě nevíme, jestli dojezd bude rudý nebo hnědý. Z dálky nejsou ty barvy ještě rozlišitelný.
Toto „opatření“ je přímo geniální, protože je tak jednoduché. Složité daňové předpisy se spoustou výjimek a výjimek z výjimek vedou k tomu, že se nacházejí různé skuliny a obcházecí cestičky, přičemž se projeví za určitou dobu někdy i několikaletou. Daň z vkladu je jasná, jednoznačná a za pár dní už budou penízky „doma“.
Nebyl bych si tak jist. Na Kypru možná je to s právem ještě horší než u nás, ale pokud si vzpomenete na uzákoněné Kalouskovo-Šláfnbergovo 50% zdanění státních podpor stavebnímu spoření v ČR, tak to ústavní soud zrušil, a stát již ukradené penízky lidem pěkně vrátil. Asi ze strachu z tisíců soudních žalob.
No, je to v každém případě daň z majetku, nikoli ze zisku, jako to mělo být u stavebního spoření. Daně ze zisku i z majetku jsou vcelku běžné, za splnění určitých ústavních zákonů. Takto to však fungovat z principu nemůže. Podle stejného principu by totiž bylo možno zdanit majitele nemovitostí, automobilů, možná i vzácných obrazů, sbírek, prostě všeho, co nelze před finančními úřady jednoduše schovat či zapřít. Podle stejného principu by však bylo možné uvalit 90% daň na majetek privatizantů či restituentů (samozřejmě i toho malého procenta těch, co takto majetek nabyli poctivě).
Na majetky poslanců, bývalých poslanců, členů vlád, funkcionářů státní správy a samosprávy po ředitele odboru včetně a na jejich rodinné příslušníky, bych s chutí uvalil 99% majetkovou daň, bylo by to spravedlivé, nikoli však zákonné.
Říkám to furt, je hovadina spořit v bance nějaký nejmotný NUMERA. Ty "peníze" nejsou peníze ale jen cifry někde v počítači. A celá krize na světě skončí jediným možným řešením - dluhy států se vykrátí s vklady lidí a firem. A je úplně fuk jestli takto přímočaře jako na Kupru nebo nenápadně pomocí inflace.
...všichni ti chytráci, kteří neustále hloupě blouzní o 100% bezhotovostní ekonomice. Např. takový J. Hlavenka na zive se snad v každém druhém článku rozplývá nad tím, jaký to bude krásný nový svět, až se konečně podaří zlikvidovat fyzické kovové a papírové peníze. Hotovostní platby přece dnes již používají jenom dědci a zaostalí primitivové - moderní, flexibilní a dynamický člověk 21. století platí pouze kartou nebo mobilem.
Jsem životní pesimista, proto věřím že se lidem tohoto ražení, s vydatnou pomocí lobbingu společností Visa a MasterCard, jejich sen nakonec splní. Bude to mít jednu velkou výhodu - až podobný "haircut" nastane jednou i u nás, obejde se to bez front a tlačenic před bankomaty, oni totiž už žádné bankomaty nebudou...
A schválně, myslíte si, že se v takové situace zastaví stříhání ovcí na relativně ještě "mírné" hodnotě okolo 6%?
Kypr je dostatečně malý na to, aby se dal obětovat k pokusu. V Německu vědí, že na Kypru mají peníze ruští miliardáři.
Když měly německé banky peníze v řeckých dluhopisech, tak byl bankrot Řecka nepřípustný. Řecko stále splácí své pohledávky (i s lichvářským úrokem) - sice to hradí německým bankám celá Evropa, ale to nevadí.
Německo na pomoci chudším zemím vydělává, protože samo má peníze za 0% úrok a jiným je půjčuje za vyšší.
Bude se teď sledovat, zda kyperské banky přežijí, protože pokud ano, tak se tahle daň označí za osvědčenou.
Ale to co pamatujeme je devalvace koruny podle Klause a neskutečná drahota po roce 1989. Je smutné, že v Česku bohatne cca 1/3 obyvatel, zatím co ty zbývající 2/3 jsou na tom ekonomicky stejně, ale sociálně mnohdy hůř a propadají se na úroveň nevolníků či proletářů z období přelomu 17/18. století. Všudepřítomná nejistota, jak v práci, tak v ochraně peněz a majetku státem. Jen pro zajímavost, víte jaký šok a výsměch zažili bývalí družstevníci Rodinné záložny, kteří měli po skončení konkurzu dostat cca 1/10 z nepojištěné části vkladu s výplatou od 15.3. v Komerční bance ?
Místo peněz jsem musel vyslechnout jízlivý komentář pracovnice banky. A peníze jsou opět v nedohlednu. Proto mi kypřanů není líto, proč se pořád s bankama máme rozčilovat jen u nás.
S první částí souhlas. Se závěrem typu "chcípla mi kráva, tak ať chcípne i kypřanům" zásadně nesouhlasím.
A mimochodem, do Rodinné záložny jste si peníze dal(a) dobrovolně a nikdo Vám je neznárodnil (resp. "jednorázově nezdanil" což je totéž). Navíc jste byl(a) členem (členkou) tohoto družstva "Rodinná záložna", takže jak jste vykonával(a) svá členská práva? Přísně vzato jste měl(a) být navíc za krach Rodinné záložny vyšetřován(a) Policií. Vy jste ale asi na vše jak je v družstvech zvykem "hodil(a) bobek", možná jste dokonce z nevědomosti či chytráctví hlasoval(a) ve svůj neprospěch. Znám to z družstevních schůzí v domě. Každý si myslí, bližší košile než kabát, hlasuje nesolidárně, většina klidně poškodí práva souseda - (suď se troubo, máš-li na to - viz frenštátská tragedie), ale když chytrácký plán nevyjde podle představ, tak se hned volá: "státe, starej se".
Ale když stát sprostě okrade toho, co se stará, (třeba proto, aby jinému mohl zhojit bebíčko způsobené jeho vlastní hloupostí), tak chytrák volá: dobře mu tak.
Jste klasický produkt dnešní společnosti, ve které na celé čáře proti právu vítězí hloupá, sobecká, bezohledná, nesolidární a ignorantská většina. Upřímnou soustrast všem slušným lidem z Vašeho okolí.
Je vidět že vůbec ani netušíte jak záložny fungují. Stačí jeden zloděj, který rozpůjčuje peníze na nejisté projekty a je celá záložna v háji. Jako družstevník a řadový člen nemůžete vůbec nic ovlivnit. Pokud tomu nevěříte tak se koukněte na výsledovku třeba Creditas, kde je víc jako 1/3 půjček ohrožena tím, že byly poskytnuty na nákup fotovoltaiky a díky zvláštní dani jsou nyní potíže s jejich splácením a pokud by toto ČNB netolerovala, tak už by také byla v konkurzu a fond musel solit. Tak je zatím ticho po pěšině a jen se doufá že se to nějak vyvrbí. Stát je tu od toho aby se staral, má své dohledové a kontrolní orgány a je za to našima daněmi i placen. Věřím, že boží mlýny melou pomalu ale spravedlivě a tak časem dojde i na Vás a někdo Vás okrade či připraví o část úspor a slušní lidé z Vašeho okolí se Vám budou také posmívat. Ono ta Vaše mladá generace mi připadá jako postižená sobectvím, závistí a výsměchem. Vy jste toho názorný příkladem,
Budete se divit, ale tuším jak fungují. Proto jsem do žádné družstevní záložny své peníze nikdy nedal a nikdy je tam nedám ani za zlaté tele. Myslím ale, že to stejně jako já tuší i ti, kteří tam své peníze stále dávají, kvůli úrokům. Jsou to chytráci, kteří očekávají, že to za ně zase ostatní zaplatí z daní. Alibisticky poukazují na zákon o pojištění vkladů a moc se jim líbí, že berou úrok 3%, zatímco troubové, kteří podle nich nepochopili rovnostářské výhody pojištění vkladů, mají zbytečně opatrně své peníze v bance s úrokem 0,2%. Jsem do značné míry proti pojištění, snad kromě zdravotního. Tam sice mé námitky platí také, ale chápu např. na rozdíl od republikánů v USA, že to jinak nejde.
Ano, ale i kdyby se něčeho dopustily banky, tak to není důvod trestat jejich klienty. A mě to připadá jako trest za to, že někdo neutrácí jak blázen a má proto peníze. Sleduji tendence politiků, přesvědčit lidi k ekonomicky nerozumnému utrácení, a nelíbí se mi to. Nízká spotřeba je pouze důsledkem, nikoli příčinou krize. Proto když zvedneme spotřebu a příčinu spočívající v zákonité nerovnováze tržní ekonomiky (neustálé přesouvání bohatství od chudších k bohatším) ponecháme, akorát tím tento proces přesouvání bohatství urychlíme. Měli bychom si vybrat, co vlastně chceme co nejdříve, dokud ještě máme možnost). Jestli demokratickou společnost s rozumnými regulačními mechanismy, s důsledným dodržováním principu zásluhovosti v odměňování jednotlivců, blízkou socialistickým myšlenkám (jinou rozumnou alternativu k tomu co tu máme dnes bohužel neznám), nebo pokračování pádu nejen ekonomických ukazatelů růstu, ale i vzdělání a morálky, kdy se člověk bude moci dostat o stupínek výše jen za cenu, že dva spoluobčany zašlápne o stupínek níže, a konce i té dnešní zcela formální demokracie (ve skutečnosti diktatury velmi pochybných elit vzešlých ze zlodějen a zlodějnami se držících pevně u moci) a právních základů společnosti, ukázku nám právě předvedla EU svým amorálním návrhem Kypru, který porušuje Listinu práv a svobod (každý má právo vlastnit majetek a právo na jeho ochranu).
Tato otázka v nadpisu článku je velmi nemístná. Pokud někdo okrade souseda, neptám se jako první, zda hrozí krádež mě, ale snažím se pomoci sousedovi. Protože jinak až okradou mne, tak se na mne soused také vykašle. Nesolidárnost a sobectví je základem pro umožnění podobných zlodějen. Stát okrádá důchodce, ostatní mlčí. Stát ožebračí postižené a invalidy, ostatní mlčí. Stát okrade učitele, ... .
V tomto případě je obrana snadná. Osobně ještě dnes vybírám všechny své volné finanční prostředky, které mám v bankách a nacpu je do strožoku. Bez ohledu na to, zda mi hrozí či nehrozí šesti, 10ti, 20ti či 90ti procentní daň.
Nejde mi nyní o to, že se nechci podílet na dluzích rozkradeného státu, když jsem nic neukradl narozdíl od mnoha jiných, beztrestných nadlidí. Jde mi o prostou solidaritu s kypřany. Když totéž udělá většina lidí, zrůdný systém se třeba zhroutí.
Toto udělat mohu snadno. Až mi napaří mimořádnou 10ti procentní daň z nemovitosti, pak již budu muset pro stejný efekt podpálit barák. Na to čekat nehodlám, proto zatím jen přesunu ty papírky od roku 1990 nekryté zlatem do strožoku a uvidím, jestli se někdo přidá a vyhrajeme nad svými tyrany z EU i z domova, kde ve jménu pravdy a lásky již dvě desetiletí sedí na svých ze známostí získaných postech a na v privatizaci nakradeném majetku, hrabou pod sebe a předkládají nám takto účty za své hodokvasy.
Je to jen začátek, absolutní porušení práva na ochranu majetku, STBactví, závist-přecházející v nenávist.Nás to čeká ihned po volbách, co náš moudrý lid zvolí KSČSSD koalici, která se podobných kroků nebude štítit, právě naopak. Socialismus nefunguje: /příklad pro blbce /
Americký profesor ekonomie na místní vysoké škole nenechal propadnout jediného studenta,ale jednou nechal propadnout rovnou celou třídu.
Třída trvala na tom, že Obamův/francouzský,Sobotkův atd/ socialistický model funguje, že nikdo by neměl být chudý ani bohatý,
všichni by měli být zhruba na stejné úrovni.
Profesor řekl: "
...OK, uděláme v této třídě experiment Obamova plánu.
Známky z jednotlivých testů zprůměrujeme a všichni tak budou dostávat stejnou známku jako je průměr třídy,
takže nikdo nepropadne, ale nikdo ani nedostane za 1."
Po prvním testu byly známky v průměru a každý student dostal za 2.
Studenti, kteří tvrdě studovali, byli trochu zklamaní a studenti, kteří studovali málo, byli spokojení.
U dalšího testu studenti, kteří studovali málo, studovali ještě méně a ti, kteří studovali hodně,
se rozhodli, že jim průměr stačí, takže i oni studovali málo.
V tomto testu byl průměr 4! Nikdo nebyl spokojený.
Při třetí zkoušce byl průměr 5.
Jak zkoušky pokračovaly, průměr se nikdy výrazně nezvýšil, vše se zvrhlo v následné hašteření, obviňování a nadávky.
Nikdo nechtěl studovat ve prospěch někoho jiného. K jejich velkému překvapení všichni propadli.
Profesor konstatoval, že socialismus už z principu nemůže fungovat,
protože odměna za práci může být skvělá, lidé mohou mít motivaci uspět,
ale když si vláda zaslouženou odměnu vezme, nikdo se nebude snažit nebo nebude chtít uspět.
Pokud tento elmentární princip nepochopíme budeme následovat zoufalce z Řecka. Nejhorší je že před Sobotkovým destruktivním populistickým debilismem a chytráky, kteří ho budou volit není kam vypadnout. Bůh s námi.
Pak by to melo fungovat i obracene ne, kdyz pojede kazdy za sebe ne? Ti co maji za 5 se nebudou ucit vubec, protoze by to postradalo smysl, ti co za 4 na to sem tam mrknou, protoze vic stejne nema cenu, trojkari se budou ucit jen trochu, protoze vi ze na vic nemaji, 2 budou znechuceni tim, ze vydaji vice namahy s horsim vysledkem, nez ti co maji za 1. vysledek je ten, ze se pulka populace nesnazi, protoze stejne nemaji sanci dostat za 1.
Odpověděl jste si sám, jenom ještě dotáhněte tu odpověď do úplnosti (aneb dle Bastiata, kromě toho co je vidět, zamyslete se i nad tím co není na první pohled vidět, viz http://www.bastiat.kvalitne.cz/Co_je_a_neni_videt_98.htm ).
Půlka je líná, takže na studium dlabe a výsledky tomu odpovídají (a následně skončí na dávkách nebo jako státní zaměstnanci a budou po večerech v hospodě nadávat, jak je jim bídně). Druhá půlka chápe, že k dosažení výsledků je potřeba vyvinout přiměřené úsilí a chová se podle toho (a následně se budou schopni o sebe a své blízké postrarat sami bez potřeby okrádat své spoluobčany pomocí daní).
Smutné je, že součaný systém je demokracie se všeobecným volebním právem, což umožňuje těm prvním (jen proto, že jich je o něco větší polovina) odhlasovat si oloupení těch druhých.
Vy máte pocit, že v našem kapitalizmu po pravičácku výše odměny odpovídá vykonané práci a že to levici vadí, a proto chce zavést rovnostářství?
Ne!
I dříve soudruzi měli alespoň v programu socializmu: každý podle svých schopností, každému podle jeho zásluh.
Ale dnes to pravice nemá ani v programu, zvládne to prý totiž hravě ruka trhu - a víme jak.
Používáte osvědčenou metodu: politickému protivníkovi vložíte do úst nesmysl a pak s tímto nesmyslem svedete vítěznou bitvu.
Takže: nikdo, ani krajní levice nemá v programu rovnostářskou společnost. Ta tu ostatně ani nikdy nebyla, jen se odměny za práci nelišily mnohanásobně, jako dnes, což sice mohlo poškozovat zcela mimořádné osobnosti, ale prvek zásluhovosti zde byl v principu možný, i když bylo dosti těžké ho reálně uplatňovat - tenkrát (to je již dávno pryč, nemá příliš cenu to zde více rozebírat).
Opačným extrémem proto rovnostářství jsou dnešní často i neslýchaně výnosné trafiky pro někoho a nezaměstnanost či práce za nízkou a často i nejistou mzdu pro mnohé.
Zde je popřena jakákoli zásluhovost, pokud za zásluhu nepovažujeme příslušnost k vládnoucí mafii.
Pokud boj proti tomuto dnešnímu způsobu odměňování (například progresivní daní) a boj za solidaritu mezi lidmi, která je pro udržitelnou lidskou společnost zcela nezbytná, považujete za snahu o rovnostářství, pak vím s kým asi polemizuji, a diskuzi končím.
az se probudite, tak zjistite, ze
1) tu nemame zadnou pravicovou vladu (myslim tim ciny ne proklamacemi, ja o sobe taky mohu tvrdit ze jsem martan)
2) zadny volna ruka trhu tu nemuze existovat, kdyz mame na kazdy prd dotaci, kvotu, zakaz ....
3) kapitalismus v cr nikdy nebyl, maximalne tak nejaka jeho socialisticka mutace
1) nevim jak kdo, ale já jsem necinkal klíčema za pravici, ale za SVOBODU si vybrat. když si demokratická většina vybere komunismus, skřípám zubama ale nestěžuji si.
2) komunisti vadí v jakékoliv slušné společnosti. komunisti hlásají třídní boj a diktaturu proletariátu. dokud je ty násilné choutky nepřejdou, vadí. i za to jsme cinkali klíčema, nikoli nezbytně za kapitalismus.
ad 1) Vám tleskám. Bohužel málokdo dnes projeví tolik demokratického ducha jako Vy, což je způsobeno vymáváním mozků a je to žalostné.
ad 2) myslím, že komunisté dnes třídní boj nehlásají, vidíme, že pracují (úmyslně nepíši bojují) zcela jinak, většinou docela sympaticky. Třídního boje se pouze nezříkají, což bych jim klidně odpustil, protože jeden nikdy neví, a platí, že odříkaného chleba největší krajíc. Jde o to, aby násilí nepoužila protistrana, té dnes dosti viditelně teče do bot a hází při tom za hlavu nejen demokratické principy (viz téma ultimáta EU, ke které se váže tato diskuze).
Diktaturu proletariátu? Nevím, brzo možná budeme proletáři téměř všichni, tak si pak povíme, zda chceme dělat nějakou diktaturu, nebo si se zloději poradíme elegantněji.
1) Pokud budete tvrdit, že tu nemáme pravicovou vládu, a že jste marťan, tak bych Vám klidně věřil to druhé.
2) dotace, kvóty a zákazy nejsou již hodně dlouho jen arsenálem socialismu, pokud jste marťan, tak to ovšem nemusíte vědět.
3)kapitalismus v ČR je, neboť je lidem povoleno vlastnit kapitál.
Osobně mne nejvíce motivuje fakt, že ze všeho co vytvořím odvedu státu přes 70% za tyto peníze mám akorát omezenou svobodu a jsem znásilňován. O zbytek se musím prát s ostatními bandity-jednotliv, kteří se mne (často pod ochranou státu) snaží o mnou vidělané peníze připravit, mnohdy i o ty ještě nevydělané.
Pitomosti jako několikeré zdanění, výše daně, spravedlnost versus dobrovolnost nemá cenu řešit. Daně jsou zlo a jediným řešením je zabít zloděje dříve než pokrade nebo bude vraždit okrádaného. A je úplně jedno zda je zloděj jednotlivec, nebo většina. Uvidíte, už brzy se bude v Evropě nemalé množství okrádaných opět veřejně a ne-pacifisticky či triviálně bránit, a je to tak správně.
Kdyby měl Kypr svou měnu, tak prostě centrální banka nakoupí od vlády dluhopisy v požadované hodnotě a měna je devalvována - daň odvedli všichni, a je to ok. Má ale €.
Je to zábava pozorovat, jak všichni nadávají na komunisty, kteří znárodnili majetek a potom i zrušili hodnotu koruny 1:50. Ty továrny ale většinou fungovaly dalších 40 let. Dnes po privatizaci tam jsou jen sklady dovozců.
Že exekutor zabaví majetek v mnohem větším poměru - vzhledem k původnímu dluhu, to je také v pořádku.
Že ale někdo vyvolá celosvětovou krizi, která stovky milionů lidí připraví o práci a střechu nad hlavou, to je v pořádku.
Že peníze vložené do 3. důchodového pilíře za těch 35 let nebudou mít žádnou reálnou hodnotu, to je také ok.
Že peníze investované do letadla akciových trhů se již nikdy nemohou vrátit, to je také ok.
Krást se prostě musí umět a dělat to "ideologicky čistě".
Tak musím říct, že situace na Kypru byal pro mne opravdu strašný šok. Znárodnění vkladů!!!
Přitom to, že něco aktuálně držíte ještě neznamená, že je to Vaše. Například já obchoduji s nemovitosmi a sprostředkovávám i různé koupě atd., takže často mám na účtu peníze, které nejsou moje a které dlužím. Pokud mi z nich vláda vezme cokoliv, tak mi vytváří obrovský dluh u věřitele.
Byl jsem také zastáncem bankovního systému a peněz pouze on-line. Ale po tomto už nemám důvěru v EU jako celek a proto všechen majetek převádím do Kanady, USA, Nového zélandu a Austrálie.
A rezervy, které potřebuji tady a mají větší hodnotu prostě budu mít jak za středověku normálně v surovém zlatě. Teď je to asi nejrozumnější, protože ať už se rozhodnou úředníci udělat měnu nebo znárodnit bankovní účty, tak zlaté plíšky doma pod kobercem Vám zůstanou a nedotkne se jich to.
Jedině, že by se dělaly razie v bytech, což je ovšem taky možné... :-( Nakonec nedotknutelné právo vlastnit majetek je hned za právem na život a důstojnost, takže když už bylo porušeno toto, tak nějaké razie nebo mučení, aby dotyčný prozradil, kde má ukryté cennosti, to už je jenom krůček.
V článku "The Confiscation of Savings in Canada? Cyprus-Style “Bail-Ins” Proposed by Ottawa Government" píše autor o tom, že Kanada má ve schvalovacím procesu zákon, který by legálně umožnil sáhnout na úspory střadatelů. Píše se o tom v Ekonomickém akčním plánu pro rok 2013, konkrétně na straně 154 :
"Canada’s large banks are a source of strength for the Canadian economy. Our large banks have become increasingly successful in international markets, creating jobs at home.
The Government also recognizes the need to manage the risks associated with systemically important banks — those banks whose distress or failure could cause a disruption to the financial system and, in turn, negative impacts on the economy. This requires strong prudential oversight and a robust set of options for resolving these institutions without the use of taxpayer funds, in the unlikely event that one becomes non-viable."
--- Kanadské velké banky jsou zdrojem síly kanadské ekonomiky. Naše velké banky se stávají stále úspěšnějšími na mezinárodních trzích, čímž vytvářejí pracovní místa doma.
Vláda také uznává potřebu řídit rizika spojená se systémově důležitými bankami – tedy těmi bankami, jejichž potíže nebo bankrot by mohl způsobit narušení finančního systému a v jeho důsledku negativní dopady na ekonomiku. To vyžaduje silný a obezřetný dohled a robustní sadu nástrojů pro záchranu těchto institucí bez využívání peněz daňových poplatníků v tom nepravděpodobném případě, že se některá z nich stane neživotaschopnou. --- (překlad Stan)
Takže daňoví poplatníci to platit nebudou. A kdo tedy? Odpověď je hned na další stránce dokumentu :
"The Government proposes to implement a “bail-in” regime for systemically important banks. This regime will be designed to ensure that, in the unlikely event that a systemically important bank depletes its capital, the bank can be recapitalized and returned to viability through the very rapid conversion of certain bank liabilities into regulatory capital. This will reduce risks for taxpayers. The Government will consult stakeholders on how best to implement a bail-in regime in Canada. Implementation timelines will allow for a smooth transition for affected institutions, investors and other market participants."
--- Vláda navrhuje zavést „režim bail-in” pro systémově důležité banky. Tento režim bude vypracován tak, aby v nepravděpodobném případě, že systémově důležitá banka vyčerpá svůj kapitál, bude tato banka rekapitalizována a oživena prostřednictvím velmi rychlé proměny jistých bankovních pasiv na kapitál podléhající regulaci. To sníží rizika pro daňové poplatníky. Vláda bude konzultovat s akcionáři o tom, jak co nejlépe zavést 'režim bail-in' v Kanadě. Implementační harmonogramu umožní hladký přechod dotčených institucí investorů i dalších účastníků trhu. --- (překlad Stan)
Ač v tomto sleduji média, nikde se, dle mého, nemluví o příčině potíží v jejich bankovním sektoru, všichni jen oznamují, co se v této věci odehrálo, či spíše odehrává, který politik, či skupina podporuje to či ono. Řekl bych, že je to pro naše média typické. Něco podobného, tam jsme se pro změnu, vyjma určitých dogmat neměli dozvědět vůbec nic, další důkaz "nezávislosti" médií, byla situace na Islandu. Tady to "vytrhne" snad už jen Míša Jílková...
Bohužel, obávám se, že v budoucnu hrozí. Ještě předtím to může postihnout Itálii a Španělsko, které rovněž žádají EU o pomoc. Být střadatelem v těchto zemích, tak už z banky vybírám všechnu hotovost - a nejspíš se to už i děje. Otázkou je, co si počnou banky bez hotovosti. A další otázkou je, kolik zemí to může v náhlé panice postihnout po Itálii a Španělsku...
Znárodnění vkladů je naprosto nejsnažším způsobem, jak umořit státní dluh. Tak proč to neudělat? Kypr šel všem příkladem. Představme si noc dlouhých peněz. Celá Evropa bude vysmátá. Ti, kteří příjdou o své vklady nejvíce. Tak jako tak se musí dluh nějak umořit. Devalvace - tlačítko s nápisem bankrot nebo-li kvantifikativní uvolňování má obdobný plošný dopad. Zásadní rozdíl však spočívá ve skutečnosti, že o vklady příjdou i Ti, kteří mají hromadu peněz uložených i v jiné měně, než té, která je znehodnocena. Ten kdo vidí Kypr, vidí také budoucnost EU.
Doufám, že u nás nic podobného nehrozí. Zrovna mám v plánu zkládat offshore společnost, tak mě to docela vyděsilo. Kypr tedy určitě nezvolím. Mimochodem, má tu někdo zkušenost se společností, která by provedla procesem založení společnosti v daňovém ráji? Dost mě zaujala tato - https://www.ioffshore.cz/ - mají dobré reference a vypadá to, že tomu fakt rozumějí. Máte jiný tip? Předem díky