Hlavní navigace

Změny úrokových sazeb: spořicí účty mají nového premianta

6. 12. 2011
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Nejnovější spořicí účet na trhu je také nejatraktivnější, co se bankovních nabídek týče. Více změn je u termínovaných vkladů, výrazné jsou zprávy ze záložen.

Za poslední měsíc se neměnily sazby u spořicích účtů bez výpovědní lhůty, přesto v žebříčku máme nového premianta mezi bankami. Air Bank otevřela své pomyslné brány 22. listopadu, a aby o ní bylo patřičně slyšet, nabídla spořicí účet s top úrokem, který navíc garantuje, že vždy bude patřit mezi tři nejlépe úročené bankovní spořicí účty na trhu.

U termínovaných vkladů bylo živěji. Razantně sazby snížilo Unibon spořitelní a úvěrové družstvo, kterému hrozí, že přijde o licenci.

Dvě a půl procenta

Nová banka ze skupiny PPF, nabízí spořicí účet se sazbou 2,5 %. Takovou sazbu bez výpovědní lhůty jinde v bance nedostanete. Můžete na ní dosáhnout u Wüstenrot hypoteční banky, ale to pouze v případě, že vklad zafixujete na rok (základní sazba je 2,3 % + 0,2 % úrokový bonus za roční fixaci). Lepší úrok z bank nabízí snad jen Equa bank, tam ale musíte peníze zafixovat na půl roku, za což dostanete roční sazbu ve výši 3 %. Jde ovšem o akční nabídku, která platí jen do konce roku 2011. Klasická roční sazba u termínovaného vkladu od Equa je 2,1 %.

Zpět ale ke spořicímu účtu od Air Bank. Kromě výhodné sazby a peněz kdykoli k dispozici má tento účet také jednu nevýhodu. Na rozdíl od konkurence (teď máme na mysli především etablované spořicí účty jako ING Konto a spořicí účet od AXA Bank) zde totiž zaplatíte za odchozí platbu do jiné banky 5 korun. Poplatku se můžete vyhnout pouze tak, že u Air Bank budete zároveň používat běžný účet s Velkým tarifem za 150 korun měsíčně. V takovém případě už za odchozí platby platit nebudete. Ano, jde jen o pět korun, ale někomu to vadit může a bude. A vám?

Šest spořicích účtů s nejvyšší úrokovou sazbou
Banka, záložna Úroková sazba Poznámka
Metropolitní spořitelní družstvo 2,80 % Peníze ze spořicího účtu vyberete pouze na pobočkách v Praze, Brně a Olomouci
Air Bank 2,50 % Peníze ze spořicího účtu odešlete platbou za 5 Kč, pokud si tedy neplatíte měsíční paušál (150 Kč) u běžného účtu s Velkým tarifem.
Wüstenrot hypoteční banka 2,30 % Vklad na spořicím účtu je možné až na 12 měsíců zafixovat a získat tak prémii ve výši 0,2 % p.a. Když fixaci nedodržíte, přijdete pouze o úrokový bonus.
Equa bank 2,30 % Za odchozí platbu ze spořicího účtu bance zaplatíte 9 Kč.
ZUNO Bank 2,00 % U vkladů do 127 500 Kč neplatíte srážkovou daň. Banka umožňuje založení 10 spořicích účtů.
AXA Bank 2,00 % Banka připíše klientům za období od 22. srpna do konce roku 2011 úrokový bonus ve výši 0,3 % p.a. z průměrného ročního zůstatku na spořicím účtu. Více: Bonus od AXA Bank: za sto tisíc devadesát dva korun

Termínované vklady: pád u GE, růst u UCB

Jak již bylo řečeno, více se úrokové sazby v minulém měsíci měnily u termínovaných vkladů. Jako kosmetické lze hodnotit pohyby u Online termínovaného vkladu od Citibank. Zatímco roční a kratší úložky jsou o několik málo setin nevýhodnější, u dvou- až pětiletých se situace zlepšila. Ovšem, abyste si udělali představu, jak je tento produkt atraktivní: maximální úroková sazba (za minimálně 5 milionů Kč a 5 let fixace) se posunula z 1,14 % na 1,29 % p.a.

U ročních a delších fixací úrokové sazby na termínovaném vkladu snížila také GE Money Bank. I když sazby nabízí i po snížení vyšší než Citibank, také vás nenadchnou. Za 500 tisíc uložených na rok v GEMB nově dostanete roční sazbu 1,2 % (dříve 1,3 %), za stejnou částku uloženou na 4 roky pak 1,9 % (dříve 2,3 %) a maximum kleslo z 2,8 na 2,3 %. Dostanete ho za pětiletou úložku a minimálně milionový vklad.

Podobných úrovní dosahují sazby termínovaného vkladu u UniCredit Bank. Ta sazby v minulém měsíci zvedla. Pokud zde uložíte alespoň 30 tisíc korun, pak při fixaci na dva roky nově získáte roční sazbu 1,9 % (dříve 1,7 %), za tříletou úložku 2,1 % (1,9 %) a za pětiletou pak roční sazbu ve výši 2,5 % (2,4 %).

V následujících tabulkách naleznete tři modelové příklady, na jejichž základě si můžete udělat představu o momentální nabídce termínovaných vkladů. Upozorňujeme, že v nich nemohou být zachyceny všechny možné požadavky spotřebitelů. Modelovat vaše konkrétní požadavky můžete v naší databázi.

* sazba platná při dvouleté úložce

Pět TV s nejlepší sazbou při pětileté fixaci a vkladu 500 000 Kč
Banka, záložna Roční úroková sazba Název TV
Evropsko-ruská banka 4,40 % Termínovaný vklad Fix
Akcenta, spořitelní a úvěrové družstvo 4,40 % Termínovaný vklad
Metropolitní spořitelní družstvo * 4,20 % Termínovaný vklad
Záložna Creditas, spořitelní družstvo ** 4,00 % Termínovaný vklad
J&T Banka 4,00 % Clear Deal

* sazba platná při dvouleté úložce

** sazba platná při čtyřleté úložce

Špatné zprávy z Unibonu

V minulých dnech přišly hned dvě nemilé zprávy z Unibon spořitelního a úvěrového družstva. Tou první je, že Česká národní banka zahájila 25. listopadu správní řízení o odebrání licence této záložně. Sama záložna se proti odebrání licence na svém webu ohradila takto: Toto rozhodnutí (odebrání licence), ke kterému se UNIBON, jakožto účastník řízení, neměl možnost vyjádřit, dosud nenabylo právní moci. Závažnost a dopady rozhodnutí a z něho vyplývající kroky vedení záložny pečlivě analyzuje a již nyní realizuje potřebná opatření, včetně přípravy odvolání.

Zástupci záložny v prohlášení dále uvedli, že mají prostředky na výplaty vkladů, stejně jako odpovídající zajištění poskytnutých úvěrů. Připomínají samozřejmě také to, že vklady jsou ze zákona pojištěny a to 100% až do výše 100 000 eur. Doplňme, že v případě krachu byste případně nepřišli ani o již připsané úrokové výnosy. Více: Pojištění vkladu 2011: po krachu banky a záložny peníze do tří týdnů. Teoreticky

I přes uklidňující prohlášení je ale zjevné, že situace v Unibonu není zcela standardní. Ukazuje to výrazné snížení úrokových sazeb termínovaného vkladu Klasik, který se v minulém srovnání umístil mezi pěti termínovanými vklady s nejlepší sazbou ve všech třech sledovaných kategoriích, dnes není ani v jedné. Základní úroková sazba se totiž snížila o celé dva procentní body a zatímco ještě před měsícem bylo maximem 4,5 % (za pětiletou fixaci a více jak 5 milionů korun), dnes od záložny nedostanete roční sazbu vyšší než 2,3 % (pětiletá úložka).

Navíc byl z nabídky vyřazen termínovaný vklad Čtyřlístek, který za minimální vklad ve výši 100 tisíc nabízel při 4leté úložce roční sazbu 4,1 %.

Diskutujte o tématu na našem fóru

skoleni_4_3

Moravská banka v roce 2012?

Lepší zprávy v uplynulém měsíci přišly z další záložny, z Moravského Peněžního Ústavu. Jeho zástupci nejprve oznámili, že opět po dvou letech budou přijímat nové členy bez omezení a na začátku prosince pak zveřejnili svůj záměr získat v roce 2012 bankovní licenci.

Oficiální podání žádosti připravujeme na první čtvrtletí roku 2012. V případě hladkého průběhu licenčního řízení předpokládáme získání licence ještě v příštím roce. Všichni naši členové se tak stanou akcionáři banky, uvedl Radomír Lapčík, předseda představenstva.

Anketa

Svěřili byste vlastní úspory záložně?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).