Vlákno názorů k článku Změny pro pečující rodiče: rodičovská dovolená od Lázslo - Chtěl bych upozornit na jednu skutečnost, kterou postrádám...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 1. 2008 11:57

    Lázslo (neregistrovaný)
    Chtěl bych upozornit na jednu skutečnost, kterou postrádám v tomto článku, ale i ve většině jiných článků a v materiálech MPSV zasílaných matkám.
    Jde o to, že některé rodiny, kde RP dosud pobírala matka, nyní trnou, že budou donuceni k nejpomalejší a finančně nejméně výhodné variantě bez možnosti volby, protože matka nesplňuje podmínku nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) - obvykle proto, že jí po první mateřské dovolené (neplést s rodičovskou dovolenou) skončil prac. poměr na dobu určitou a ona při dalším dítěti již nepobírala PPM. Nebo, že si matka nebude moci vybrat dvouletou variantu pro nedostatečný příjem.
    V souvislosti s úpravou systému RP (a s ohledem na to, že RP může i nadále pobírat i muž) lze totiž takovou situaci v mnoha případech vyřešit tím, že se RP převede na otce dítěte, aniž by se ve skutečnosti cokoliv měnilo (doma nadále může zůstat matka). Co vše je pro to zapotřebí?
    1) Otec měl v době narození dítěte formální nárok na PPM. ( Takový formální nárok (novinka, kterou zavádí reforma - viz §30 odst. 5 novelizovaného zákona o soc. podpoře) má pro účely RP každý kdo byl účasten nem. pojištění min. 270 dní dva roky před porodem (zaměstnanec) nebo min. 180 dní jeden rok před porodem (OSVČ). Tento nárok neznamená, že by muž skutečně mohl pobírat PPM (to platí jen v nelehkých životních situacích), ale že lze podle výpočtu této "fiktivní PPM" zvolit základní, nebo dokonce i zvýšenou variantu RP.
    2) Otec si nechá vyplnit formulář "Potvrzení o nároku na dávky..." - viz bod D, druhá varianta - a požádá o RP.
    3) Péče o dítě, požadovaná při pobírání RP, může být zajištěna i jinou zletilou osobou, v tomto případě tedy nadále matkou. Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, jestliže po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě do 4 let věku nebo do 7 let, je-li dítě dlouhodobě zdravotně postižené. Podmínkou je, že dítě mladší 3 let nenavštěvuje jesle nebo jiné zařízení pro děti předškolního věku déle než 5 kalendářních dnů v kalendářním měsíci. Dítě, které dovršilo 3 roky věku, může pravidelně navštěvovat mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně. Příjmy rodiče nejsou sledovány. Rodič může při nároku na výplatu rodičovského příspěvku zlepšovat sociální situaci rodiny výdělečnou činností, ale musí v této době zajistit péči o dítě jinou zletilou osobou.
    A pokud si matka nepřivydělává jako zaměstnankyně nebo živnostník (živnostnice? :) - zkrátka OSVČ), pak platí ještě toto:
    4) Zdravotní pojištění hradí za matku nadále stát, jen matka musí splnit podmínku celodenní osobní a řádné péče alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku .
    5) Sociální pojištění je pro osoby v domácnosti (bez pracovních příjmů) dobrovolné, matka si může sama zvolit, zda jej bude platit či nikoliv.
    Samozřejmě výše uvedený postup nepomůže těm rodinám, kde otec v dané době zrovna nepracoval, nebo matkám samoživitelkám. Ale někomu snad ano. Mějte na paměti, že tříletá varianta je z pohledu celkové částky finančně nejvýhodnější, tak proč nevyužít výše uvedeného postupu, pokud je možný (s ohledem na bod 4 lze klidně být doma roky čtyři).
  • 18. 1. 2008 12:58

    astray (neregistrovaný)
    Navíc lze po jednom měsíci převést PPM zpátky z otce na matku. Jsou to zákony na palici. Doufám, že tato modrá hrůzovláda co nedříve skončí.
  • 18. 1. 2008 18:48

    Lázslo (neregistrovaný)
    Pozor, převést ne PPM (ta se týká 28 týdenní mateřské dovolené u zaměstnavatele) ale rodičovský příspěvek jako dávku státní sociální podpory.
  • 21. 1. 2008 14:10

    stoupa (neregistrovaný)
    Děkuji astrayovi za zprávu, jenom se zeptám, jak lze převézt zpět po 1 měsíci nárok na RP z otce zpět na matku? Na to je nějaký další formulář?
  • 18. 2. 2008 10:23

    anonymní
    Jak lze převést RP z otce zpátky na matku po 1 měsíci? Opravdu má otec zrušit RP a mátka si znovu zažádat? Není to postavené na hlavu?
  • 28. 2. 2008 22:36

    Jast (neregistrovaný)
    Ano, opravdu to tak jde. Mame to tak taky. Zena pak vyplni stejny formular jako manzel, ze to chce zas od dalsiho mesice pobirat ona. Jenom je potreba v tom mesici, co bude pobirat rodicovskou manzel, udelat tu volbu. Me vysli na urade vstric a podal jsem vsechny formulare zaraz. Ted nam uz chodi jen dopisy s rozhodnutima o volbe a kdo zrovna pobira. Taky je bohuzel potreba obehat zdravotni pojistovnu. Tam mi to naraz nevzali protoze pri vraceni zeny na rodicovskou chteji to rozhodnuti od uradu, ze ma zase na ani narok.
  • 18. 1. 2008 13:24

    Sáza (neregistrovaný)
    Mohu tedy i po dvouletém čerpání zůstat další roky doma a stát hradí zdravotní a sociální? A jak dlouho mi bude zaměstnavatel držet místo?
  • 18. 1. 2008 16:09

    Lesi (neregistrovaný)
    Zaměstnavatel drží místo ze zákona po dobu rodičovské dovolené, t.j. maximálně do tří let věku dítěte. Je možné si dohodnout neplacené volno, pak drží místo i po dobu dohodnutého neplaceného volna.

    Zdravotní pojištění hradí stát
    a) za osoby na rodičovské dovolené - tedy pokud jste zaměstnaná a čerpáte RD do tří let věku dítěte, tak do tří let jste nemocensky pojištěná
    b) za osobu celodenně pečující alespoň o jedno dítě do 7 nebo dvě děti do 15 let - za celodenní péči se počítá též docházka do jeslí/školky na max. 4 hodiny denně, později docházka na základní školu po dobu vyučování.

    Sociální pojištění:
    Péče o dítě do 4 let věku se počítá jako náhradní doba pojištění (tedy pro účely důchodu jako doba odpracovaná), ale tuším pouze v případě, že předtím byla pečující osoba alespoň rok účastna důchodového pojištění.
  • 18. 1. 2008 15:06

    Sagitarius (neregistrovaný)
    Opravdu velmi děkuji a oceňuji tvou pomoc :)
    K bodu 4 a 5 mám ale otázky.
    ad 4) musí manželka starající se o dítě a nepobírající RP někam dodat potvrzení, že tak činí ? Nebo se o její statut vůbec nemusím starat a vyběhat si RP pro sebe jako pro otce ?
    ad 5)
    sociální pojištění jí nebude nadále platit stát ? může být dále vedena na úřadu práce jako je tomu nyní ?
    Nejvíce se bojím abychom po několika letech nezjistili, že manželce chybí uznané roky do důchodu, nebo že nemá nárok např. na vedení v evidenci úřadu práce či pobírání podpory.
  • 18. 1. 2008 16:16

    Lesi (neregistrovaný)
    ad 4) pokud v zaměstnání nečerpá rodičovskou dovolenou, tak se musí sama nahlásit na zdravotní pojišťovnu jako osoba celodenně pečující alespoň o jedno dítě do 7 let.

    ad 5) péče o dítě do 4 let se počítá jako doba odpracovaná do důchodu, pokud předtím byla pečující osoba alespoň rok účastna důchodového pojištění. Tomu moc nerozumím, sama zákon chápu tak, že to nemusí být rok bezprostředně předcházející narození dítěte, ale klidně i dřív... ovšem tohle opravdu nevím, to si jenom myslím. Přesně to budou na správě sociálního zabezpečení. Hlásit se to nemusí, dokládá se to až při žádosti o důchod (formou čestného prohlášení).

    V evidenci úřadu práce být může, ale tam je podmínka, aby měla zájem o nalezení práce, tedy spolupráce na hledání místa. Pokud pracovat nechce (protože chce být doma s dítětem a pečovat o něj), tak by ji správně zaregistrovat neměli, příp. ji při nespolupráci mohou vyřadit z evidence.
  • 20. 1. 2008 20:02

    oddTom (neregistrovaný)
    Čau lesi. :D

    Ještě ad bod 5 - maximálně se takto počítá 10 let.
  • 20. 1. 2008 20:00

    oddTom (neregistrovaný)
    Jsem rád, že jsem takto rozsáhle citován, ještě lepší by to bylo s uvedením zdroje. ;)

    Jen doplním, že o změnu u dětí, kterým ještě nebylo 21 m, lze stále požádat dle výše uvedeného, a to až do kalendářního měsíce, kdy jim 21 m bude.

    Je taky vychytávka pro některé OSVČ, které si neplatily nem. poj. po celou uvedenou dobu (180/270), a přesto můžou mít nárok na základní variantu, pokud jsou v souvislosti s porodem na nemocenské. Podrobnosti viz předpředposlední odstavec na

    http://www.volny.cz/odhodlani/rodicovsky_prispevek.html
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).